Limon Kabuğunun Kullanım Alanları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Limon kabukları nasıl değerlendirilir? Limon kabuğu ile neler yapılabilir diye merak edenler için limon kabuğunun kullanım alanlarını sizlerle paylaşıyoruz.
Limon Kabuğunun Kullanım Alanları Nelerdir, Ne İşe Yarar?
19 Aralık 2022, 10:18

Çekirdeği, meyvesi ve kabukları sağlık açısından çok faydalı olan limon, genellikle salata ve yemeklerin içerisinde sık sık kullanılır. Antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan limon, suyu çıkartıldıktan sonra direkt çöpe atılan malzemelerden biri. Ancak bunları duyduktan sonra limon kabuklarını çöpe atmaktan vazgeçeceğinize eminiz. Limon kabuğu ne işe yarar, kullanım alanları nelerdir diye merak edenler için, işte limon kabuğunu değerlendirmenin yolları;

limon kabuğu

 1. Tatlı Tariflerinde Aroma Verir.

Limon kabuğu rendesi, kek ve tatlıların içerisine aroma katmak için kullanılır. Limon kabuklarını rendeledikten sonra buzdolabı poşetlerine doldurun. Bu kabukları, kek yaparken harcın içerisine ekleyebilirsiniz.

 1. Kötü Kokuları Giderir.

Limon kabuklarını bulaşık makinesine yerleştirin. Bu sayede bulaşıklarınız daha temiz yıkanır ve makinede oluşan kötü kokular kısa sürede gider.

 1. Kireçleri Yok Eder.

Kettle gibi su ısıtıcılarının içerisine birkaç adet limon kabuğu atın. Üzerine su ekleyerek kaynatın. Bu işlem, su ısıtıcılarında oluşan kirecin çözülmesini sağlar.

limon kabuğu

 1. Pirince Aroma Katar.

Pirinci sakladığınız kapların içerisine 1-2 adet limon kabuğu yerleştirin. Zamanla koku pirince siner ve pilavın daha lezzetli olmasını sağlar.

 1. Evdeki Karıncaları Uzaklaştırır.

Limonun keskin kokusu, karıncaları uzak tutmaya yarar. Bunun için limon kabuklarını kesin. Kapı girişlerine, pencere aralarına ve çatlaklara yerleştirin. 2-3 günde bir kabukları değiştirin. Karıncaların olmadığını kısa sürede fark edeceksiniz.

 1. Ev Temizliğinde Doğal Malzeme Olarak Kullanılır.

Limon kabuğunun asidik özellikleri, ev temizliğine de yardımcı olur. Limon kabuklarını cam kavanoza koyun ve içerisine sirke dökün. Kabuklar sirkeyle temas ettikten sonra kapağını kapatın. 2 hafta boyunca güneş alan bir yerde karışımı bekletin. Ara sıra çalkalayın. Karışımı süzgeçte süzdükten sonra, suyu camsil şişelerine doldurun. Sprey şişedeki karışım ile ayna, duş başlığı gibi evin çeşitli yüzeylerini temizleyebilirsiniz. Azaldığında su ekleyerek seyreltebilirsiniz.

limon

 1. Tırnak Lekelerini Giderir.

Limon kabuğu sarı diş ve tırnak lekelerinden kurtulmaya da yardımcı olur. Öncelikle tırnaklarınızı 10 dakika ılık suda bekletin. Ardından tırnaklarınızı tek tek 20-30 saniye limon kabuğu ile ovalayın. Tırnaklarınızı bol suyla durulayın. Bu işlemi lekeler gidene kadar günde 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

 1. Evin Havasını Nemlendirir.

Limon kabuklarını evi nemlendirmek ve grip gibi hastalıklardan korunmak için de kullanabilirsiniz. Bir tencereye limon kabuğu, su ve tarçın çubuğu ekleyin. Karışımı kaynattıktan sonra kavanoza doldurun ve ağzını açık bir şekilde bırakın. Koku, kısa sürede eve yayılacaktır.

limon

 1. Çöplerin Kokmasını Engeller.

Çöp poşetlerinin dibine birkaç adet limon kabuğu yerleştirerek çöpün kokmasını önleyebilirsiniz. 

 1. Tencereleri Parlatır.

Bakır, paslanmaz çelik ve pirinçten yapılan tencere ve eşyalarınızı limon kabuğu ile ovalayarak parlatabilirsiniz.

Limon Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır?

Kış aylarında hastalıklardan korunmak için, limon kabukları ile nefis bir çay hazırlayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı ince kesilmiş limon kabuğunu, filtre kahve demliğine yerleştirin. Kabuğun üzerine kaynar su ekleyin ve kapağını kapatarak 10 dakika demlendirin. Kulbu aşağı indirdiğinizde limon kabukları altta kalır. Bir fincana bu karışımı dökün ve bal ile tatlandırın. Günde 1 fincan içebilirsiniz. Çok fazla içildiğinde tansiyonu olumsuz etkiler. Bu yüzden ölçülü bir şekilde tüketin. Kronik rahatsızlığı olanların ve tansiyon hastalarının içmeden önce mutlaka doktora danışması gerekir.

Şunlara da göz atın;

 1. Pirincin kullanım alanları
 2. Karbonatın kullanım alanları
 3. Portakal kabuğunun kullanım alanları
 4. Zeytinyağının kullanım alanları
 5. Poşet çayın kullanım alanları
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo