Kas Kramplarına İyi Gelen Besinler: 12 Süper Besin

Kas kramplarına ne iyi gelir? Kas krampları nasıl geçer? İşte, içeriğinde bulunan bileşenler yardımıyla kas kramplarını hafifleten ve kaslara destek olan 12 süper besin:
Kas Kramplarına İyi Gelen Besinler: 12 Süper Besin
13 Nisan 2022, 13:39

Kas krampları, bir kasın ağrılı, istemsiz kasılmalı ile ortaya çıkan rahatsız edici bir semptomdur. Genellikle kısa sürer. Birkaç saniye ile birkaç dakika arasında değişiklik gösterir. Kesin nedeni her zaman bilinmemekle birlikte, nöromüsküler anormallikler, yoğun egzersiz, tıbbi durumlar, elektrolit dengesizliği, ilaç kullanımı ve dehidrasyonun ortak etkenler olduğu düşünülmektedir. Magnezyum, D vitamini gibi bazı vitaminlerin vücutta eksik olması, kas krampları olasılığını artırır. Bazı araştırmalara göre potasyum, sodyum ve magnezyum mineralleri içeren besinler, kas kramplarını önlemeye yardımcı olabilir. 

Kas Kramplarına İyi Gelen Besinler

  1. Avokado


Avokado, kas kramplarını önlemeye yardımcı olabilecek besinlerle dolu kremsi, lezzetli meyvelerdir. Sık sık kas krampları yaşıyorsanız, avokado gibi elektrolit açısından zengin yiyecekleri bol miktarda tükettiğinizden emin olun.

  1. Karpuz


Kas kramplarının nedenlerinden biri de dehidrasyondur. Su eksikliği, kas hücrelerinin kasılma kabiliyetini engelleyebilir ve kramplara neden olabilir. %92si sudan oluşan karpuz, yüksek su içeriği ile krampları önlemeye yardımcı olabilir.

  1. Hindistan Cevizi Suyu


Hindistan cevizi suyu, elektrolitlerini doğal olarak yeniden sulandırmak ve yenilemek isteyen sporcular için iyi bir seçimdir. Bir çalışma, yoğun egzersiz sonrasında hindistancevizi suyuna benzer elektrolit içeren bir içecekle dehidre edilen 10 erkek sporcunun, normal su ile hidrate oldukları zamana kıyasla elektriksel stimülasyonun neden olduğu kas kramplarına daha az duyarlı olduklarını buldu.

  1. Tatlı Patates


Tatlı patates, kas fonksiyonu için hayati önem taşıyan potasyum ve magnezyum mineralleri ile doludur. 1 fincan tatlı patates püresi, alınması gereken potasyumun %20'sini karşılar.

  1. Yoğurt


Yoğurt, vücudunuzda elektrolit görevi gören, özellikle potasyum, fosfor ve kalsiyum gibi birçok besin maddesi bakımından yüksek olan sağlıklı bir süt ürünüdür. Kalsiyum eksikliği, kas krampları ve düzensiz kalp atışı gibi semptomlara yol açabilir.

  1. Kemik Suyu


Kemik suyu, hayvan kemiklerini suda uzun süre, genelde 8 saatten fazla kaynatarak hazırlanır. İçerisine eklenen elma sirkesiyle birlikte kas gelişimini destekler. 

  1. Papaya


Papaya, potasyum ve magnezyum açısından zengin olduğu için kas kramplarını önlemeye yardımcı olabilir. 310 gram papaya, %15 potasyum ve %19 magnezyum sağlar. 

  1. Pancar Yeşillikleri


Pancar yeşillikleri, pancarın yapraklı ve besleyici üst kısımlarıdır. En besleyici yeşillikler arasında yer alır. Kas sağlığını desteklerden kramp riskini de azaltır.

  1. Fermente Gıdalar


Turşu, kimchi gibi fermente besinler, kas kramplarını azaltmaya yardımcı olabilir. Turşu suyu tüketmenin sporcularda elektriksel olarak indüklenen kas kramplarını önlemeye yardımcı olabileceği görülmüştür. Erkek sporcular üzerinde yapılan bir araştırma, bütün turşulardan süzülmüş küçük miktarlarda turşu suyu içmenin, sade su içmeye veya hiç sıvı içmemeye kıyasla, elektrikle indüklenen kas kramp süresini 49.1 saniye azalttığını göstermiştir.

  1. Somon