İltihapla Savaşan En Etkili 12 Anti-İnflamatuar Besin

İnflamatuar hangi yiyeceklerde var? Anti-inflamatuar besinler neye iyi gelir? İşte, vücuttaki iltihapla savaşan en güçlü ve en etkili 12 anti-inflamatuar besin:
İltihapla Savaşan En Etkili 12 Anti-İnflamatuar Besin
14 Şubat 2022, 11:46

Enflamasyon hem iyi hem de kötü olabilir. Bir yandan vücudunuzun enfeksiyon ve yaralanmalardan korunmasına yardımcı olur. Öte yandan, kronik inflamasyon hastalığa yol açabilir. Stres, düşük aktivite seviyeleri ve iltihaba neden olan yiyecekler bu riski daha da artırabilir. Bununla birlikte, araştırmalar bazı gıdaların kronik inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. İşte 12 anti-inflamatuar gıda.

  1. Kırmızı Meyveler


Meyveler lif, vitamin ve minerallerle dolu küçük meyvelerdir. Onlarca çeşidi var. En yaygın olanlardan bazıları şu şekilde listelenebilir;

-Çilek 

-Ahududu

-Yaban Mersini 

-Böğürtlen

Meyveler antosiyaninler adı verilen antioksidanlar içerir. Bu bileşiklerin hastalık riskinizi azaltabilecek iltihap önleyici etkileri vardır.

  1. Yağlı Balık


Yağlı balıklar harika bir protein kaynağıdır ve uzun zincirli omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA açısından zengindir. Tüm balık türleri bazı omega-3 yağ asitleri içermesine rağmen, bu yağlı balıklar en iyi kaynaklar arasındadır:

-Somon

-Sardalye

-Orkinos

-Hamsi

EPA ve DHA, aksi takdirde metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet ve böbrek hastalığına yol açabilecek iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

  1. Avokado


Avokado potasyum, magnezyum, lif ve kalp için sağlıklı tekli doymamış yağlar ile doludur. Ayrıca kanser riskinin azalmasıyla bağlantılı karotenoidler ve tokoferoller içerirler. Ayrıca avokadodaki bir bileşik, yeni oluşan cilt hücrelerindeki iltihabı azaltabilir.

  1. Yeşil Çay


Muhtemelen yeşil çayın içebileceğiniz en sağlıklı içeceklerden biri olduğunu duymuşsunuzdur. Araştırmalar, onu içmenin kalp hastalığı, kanser, Alzheimer hastalığı, obezite ve diğer rahatsızlık riskinde azalma ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Faydalarının çoğu, antioksidan ve antienflamatuar özelliklerinden gelir.

  1. Biber


Dolmalık biber ve acı biber, güçlü anti-inflamatuar etkilere sahip C vitamini ve antioksidanlarla yüklüdür. Dolmalık biber ayrıca diyabet gibi kronik hastalıklarla ilişkili iltihabı azaltabilen antioksidan kuersetin sağlar. Acı biber, iltihabı azaltabilen ve daha sağlıklı yaşlanmayı destekleyebilen sinapik asit ve ferulik asit içerir.

  1. Mantar