Su İçeriği Yüksek Olan Besinler Nelerdir?

Hangi besinlerin su içeriği yüksektir? Hangi meyvede en çok su bulunur? İşte, sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen, yüksek oranda su içeren 14 sebze ve meyve:
Su İçeriği Yüksek Olan Besinler Nelerdir?
13 Aralık 2021, 15:51

Su tüketimi, insan vücudu ve sağlığı için önemlidir. Aslında, yeterince su içmemek, yorgunluğa, baş ağrısına, cilt problemlerine, kas kramplarına, düşük tansiyona ve hızlı kalp atışına neden olabilen dehidrasyona neden olabilir. Dahası, uzun süreli susuzluk organ yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Uzmanlar genellikle hidrasyon ihtiyaçlarınızı karşılamak için günde birkaç bardak su içmenizi önerir. Ancak su içmek çok önemli olsa da onu yiyeceklerden de alabilirsiniz. Beslenme düzeninize alacağınız belirli bir besinlerle adlığın su miktarını arttırabilirsiniz. Sizlere su açısından zengin besinleri listeledik, hazırsanız yazının devamı aşağıda. 

  1. Karpuz


Karpuzun içeriğinde %92 su vardır. Karpuz çok sağlıklıdır ve yiyebileceğiniz en nemlendirici yiyeceklerden biridir. 155 gram karpuz içerisinde 118 ml su, lif, C vitamini, A vitamini ve magnezyum dahil olmak üzere birkaç önemli besin içerir. Kalorisi de oldukça düşüktür. Yüksek su içeriği nedeniyle karpuzların kalori yoğunluğu çok düşüktür. İştahı azaltarak kilo vermeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ayrıca karpuz, likopen de dahil olmak üzere güçlü antioksidanlar açısından zengindir. 

  1. Çilek


Çilek meyvesinin içerisinde %91 su bulunur. Çileklerin yüksek su içeriği vardır, bu da onları çok nemlendirici bir gıda yapar. Çileklerin ağırlığının yaklaşık %91'i sudan geldiği için onları yemek günlük su alımınıza katkıda bulunur. Ayrıca çilek, C vitamini, folat ve manganez dahil olmak üzere birçok lif, hastalıklarla savaşan antioksidanlar ve vitaminler ve mineraller sağlar. Düzenli olarak çilek yemenin, kalp hastalığı, diyabet, Alzheimer ve çeşitli kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olabilecek iltihabı azalttığı gösterilmiştir.

  1. Kavun


Kavun, %90 su içerir. Kavun, son derece besleyici olan ve sağlığınızı çeşitli şekillerde iyileştirebilen bir kavundur. 180 gram kavun yaklaşık %90 sudan oluşur ve porsiyon başına 118 ml su içerir. Ayrıca tokluğu artırmak ve iştahınızı azaltmak için suyla birlikte çalışan 2 gram lif içerir.

  1. Şeftali


Şeftali çok besleyici ve nemlendirici bir meyvedir. Ağırlıklarının yaklaşık %90'ı sudur. Ayrıca A vitamini, C vitamini, B vitaminleri ve potasyum gibi birkaç önemli vitamin ve mineral sağlarlar. Ayrıca, şeftalileri kabuğuyla yemek, diyetinize klorojenik asit gibi hastalıklarla savaşan antioksidanlara da katkıda bulunabilir. Şeftalilerin su ve lif içeriği, orta boy bir şeftalide sadece 60 kalori ile bu kadar doyurucu ve düşük kalorili olmalarının nedenidir.

  1. Portakal


Portakallar inanılmaz derecede sağlıklıdır ve bir takım sağlık yararları sağlayabilir. Bir portakalda neredeyse yarım bardak (118 ml) su, lif ve çeşitli besinler bulunur. Bunlara bağışıklık fonksiyonunuzu ve kalp sağlığınızı artırabilecek C vitamini ve potasyum dahildir. Portakallar ayrıca iltihabı azaltarak hücre hasarını önleyebilen flavonoidler de dahil olmak üzere hastalıklarla savaşan antioksidanlar açısından da zengindir. Portakal içerisinde %88 su bulunur. 

  1. Salatalık


Salatalık, beslenme düzeninize dahil etmeniz gereken başka bir sağlıklı ve nemlendirici besindir. İçeriğinde %95 su vardır. Neredeyse tamamen sudan oluşurlar ve ayrıca az miktarda K vitamini, potasyum ve magnezyum gibi bazı besinler sağlarlar. Su bakımından zengin diğer sebzelerle karşılaştırıldığında, salatalık kalorisi en düşük sebzelerden biridir. 52 gramında sadece 8 kalori vardır ve su içeriği onları çok ferahlatır.

  1. Marul


Marulun sağlığı geliştirici birçok özelliği vardır. İçerisinde %96 su barındırır. 72 gram marulda 1 gram lifin yanı sıra 59 ml fazla su sağlar. Ayrıca günlük folat ihtiyacınızın %5'ini karşılar. Ek olarak, marul, her ikisi de kemiklerinizi ve bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmadaki rolleri için incelenen K ve A vitaminleri bakımından yüksektir.

  1. Kabak