Adet Söktürücü Besinler Nelerdir?

'Adeti en çabuk ne söktürür? Regl olmak için ne yapmalıyım?' sorularını sizler için cevapladık. İşte, adet söktürücü 8 süper besin ve adet dönemini daha rahat geçirmek için öneriler:
Adet Söktürücü Besinler Nelerdir?
15 Mart 2022, 16:27

Adet döngüleri farklı semptomlara sebep olur. Adet döngüsünün 21-35 içinde olması normal kabul edilir. 21 günden daha az veya 35 günden fazla süren döngüler ise, adet düzensizliği olarak kabul edilir. Adet düzensizliğinin en yaygın nedenleri stres, obezite, kilonun normalden az olması, doğum kontrol yöntemleri, polikistik over sendromu, erken menopoz, bazı kronik hastalıklar, bazı ilaçlar ve tiroid ile ilgili sorunlardır. Bunun yanı sıra mevsimsel değişimler ve dengesiz beslenme de adet düzensizliğine sebep olur. 

Adet Söktürücü Besinler

Adet söktürücü besinler, adet sürecini hızlandırır ve semptomların hafiflemesine yardımcı olabilir.

 1. Zerdeçal


Östrojen hormonundaki dalgalanmaların önüne geçerek dengeler. Ağrıların şiddetini azaltır. Adet gününden bir hafta önce zerdeçal çayı içerek veya yiyeceklerinize zerdeçal tozu ekleyerek, adetinizin zamanında gelmesini sağlayabilirsiniz.

 1. Maydanoz


Detoks yapmak için sıklıkla kullanılan maydanoz, kan akışının hızlanmasını sağlar. Bu da adetin zamanında gerçekleşmesi için oldukça etkilidir. Adet gününden yaklaşık 3-4 gün önce maydanozları kaynatıp suyunu süzün. 30 dakika soğumaya bıraktıktan sonra, günde 1 kez bu suyu içebilirsiniz.

 1. Dereotu


Rahim kaslarını gevşeten dereotu, adetin normal seyrinde gelmesini sağlar. Regl gününüzde 2-3 gün önce limonlu dereotu tüketirseniz, adetiniz normal zamanında gelecek ve ağrılarınız hafifleyecektir.

 1. Havuç


Östrojen hormonunu dengeleyen havuç, adet dönemini daha rahat geçirmenize de yardımcı olur. Adet gününüzden birkaç gün önce havuç tüketirseniz, daha rahat bir regl dönemi geçirebilirsiniz.

 1. Alıç


Rahim kaslarını uyarır, krampların önüne geçer ve adetin beklenen zamanda gelmesine yardımcı olur. Adet döneminden 1 hafta önce günde 1 fincan alıç yaprağı çayı içerek adetinizin normal zamanda gelmesini sağlayabilirsiniz.

 1. Kereviz


Adet söktürücü besinlerden biri de kerevizdir. Regl döneminizden önce sofranızda kereviz yemeklerine yer vererek, adetinizin gecikmesini önleyebilirsiniz.

 1. Papatya Çayı


Sakinleştirici etkisi bulunan papatya çayı, regl döneminin daha rahat ve hafif geçmesine yardımcı olur. Hem ağrıları hafifletir, hem de sinir ve stresi uzaklaştırır. Günde 1 fincan tüketilmesi yeterlidir.

 1. İncir


İncir de adet söktürücü besinler arasında yer alır. Adet döneminden 1 hafta önce, günde 1 adet incir tüketmek, adetinizin periyodunda gelmesini sağlar. 

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Adet düzensizliğiniz sık sık tekrarlıyorsa, alışılmışın dışında yoğun kanamalarınız varsa, regl döneminde şiddetli acı, ateş, mide bulantısı, 7 günden fazla kanama gibi belirtileri görülüyorsa, en kısa zamanda kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekir. 

Adet Dönemini Nasıl Daha Rahat Geçirebiliriz?

 1. Adet döneminde belinize ve karnınıza ısı uygulamak, ağrılarınızı hafifletir. Sıcak su torbası veya sıcak havluyu belinize sarmak, önemli ölçüde işe yarayacaktır.
 2. Ortalama 20 dakikalık masaj terapileri, adet ağrılarınızı azaltma konusundan oldukça etkilidir.
 3. Adet dönemleri için hazırlanan yoga seansları da, kramplarınızın azalmasına yardımcı olur.
 4. Adet döneminde şişkinliğe sebep olan besinlerden uzak durmanız gerekir.
 5. Alkol, yağlı besinler, kafein, gazlı içecekler ve tuzlu yiyecekler regl döneminde tüketilmemelidir.


Şunlara da göz atın;

 1. Regl döneminde nasıl beslenmeli?
 2. Regl ağrılarına iyi gelen bitki çayları
 3. Adet düzensizliğine ne iyi gelir?
 4. Adet döneminde ağrı kesici içilir mi?
 5. Gaz sancısına ne iyi gelir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo