Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Kemik suyu ne işe yarar, faydaları nelerdir? Günde ne kadar kemik suyu içilmeli? Kemik suyu çorbası nasıl yapılır? İşte, Uzm. Dyt. Şebnem Kandıralı Yıldırım'dan kemik suyu faydaları:
Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?
29 Temmuz 2021, 12:35

Kemik suyu en popüler sağlıklı yiyecekler arasındadır. Sağlık bilincine sahip bireyler artık kendi kemik sularını yapabilmek için yavaş pişiricileri merak ediyorlar, yerel kemik tedarikçilerini bulmak için çiftçi pazarlarına göz atıyorlar veya sadece en kaliteli malzemelerle güvenilir kemik suyu yapan şirketlerden satın alıyorlar. Kemik suyu, etli kemikleri ve bağ dokularını uzun bir süre suda kaynattıktan sonra kalan sıvıdır. Kemiklere, bağ dokusuna ve eklemlere ek olarak, kemik suları genellikle sebzeler, otlar ve baharatların yanı sıra elma sirkesi içerir.


Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

 1. Yüksek besleyiciliğe sahiptir. Hayvan kemikleri ve bağ dokusu, kolajen adı verilen önemli bir protein içerir ve 1 bardak kemik suyu yaklaşık 9 gram yüksek kaliteli protein sağlayabilir.
 2. Ek olarak kemik suyu, nasıl yapıldığına bağlı olarak kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi çeşitli minerallerin yanı sıra B vitaminleri ve diğer besin öğelerini içerebilir. 
 3. İnflamasyonu (iltihap) azaltır ve bağırsak sağlığını destekler. Kemik suyu, bağırsak zarını beslemek için gerekli olan önemli amino asit glutamini içerir. Kolajen ile birleştiğinde, kemik suyundaki glutamin sindirim sorunlarına veya besinleri emmede güçlüklere neden olabilecek hasarlı bağırsak zarlarının onarılmasına yardımcı olabilir. 
 4. Eklem sağlığı için iyidir. Kemik suyu birçok çalışmada sağlıklı dokuyu desteklemek ve sporcularda, osteoartiritli bireylerde ve daha fazlasında (römatoid artirit, fibromiyalji) eklem ağrısını ve iltihabı azaltmak için glukozamin ve kondroitin proteinlerini içerir. 
 5. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kemik sularının yüksek mineral konsantrasyonu bağışıklık sistemini destekler. 
 6. Daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Araştırmalar kemik suyunda bulunan glisin amino asitinin, uykuyu iyileştirmeye ve yorgunluğu gidermeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. 
 7. Cilt, saç ve tırnak sağlığını destekler. Kemik suyu, güçlü cildin yapısal taşlarını oluşturan yüksek miktarda kolajen içerir ve cilde genç bir ışıltı verir. Kolajen ayrıca saç uzamasını, cilt yenilenmesini ve tırnakların güçlü kalmasını destekler. 
 8. Kemik suyu grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.
Günde Ne Kadar Kemik Suyu İçilmeli?

Günde 1 bardak ilikli kemik suyu içmek faydalarından yararlanmanızı sağlar. Eğer kemik suyunu sade bir şekilde içemiyorsanız, kemik suyu çorbası tarifimizi deneyebilirsiniz.


Kemik Suyu Haftada Kaç Gün İçilmeli?

Gelişim çağındaki çocukların ve yaşa bağlı kemik erimesi sorunu yaşayan kişilerin haftada 2 kez ilikli kemik suyu içmesi önerilir.


Hazır İlikli Kemik Suyu Nasıl Kullanılır?

İlikli kemik suyunu ocakta ısıttıktan sonra direkt içebilirsiniz. Eğer tadı çok ağır geliyorsa, yemeklerinize veya çorbalara ekleyebilirsiniz. İsteğe göre zencefil, zerdeçal, tuz ve limon ilave ederek de tüketebilirsiniz.


Kemik Suyunun Zararları Nelerdir?

Kemik suyu uygun miktarda içildiğinde oldukça faydalı bir besindir. Ancak aşırı tüketilmesi, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Önemli Not: Ciddi kronik rahatsızlığı olan kişiler, düzenli ilaç kullananlar, hassas bünyeye sahip olanlar, hamileler ve emziren anneler kemik suyunu içmeden önce mutlaka doktora danışmalı, doktorun onay vermediği hiçbir besin tüketilmemelidir.


Şunlara da göz atın;

 1. Kemik erimesine ne iyi gelir?
 2. Kemikleri güçlendiren besinler nelerdir?
 3. Limonlu su içmenin faydaları nelerdir?
 4. Tarçınlı su neye iyi gelir?
 5. Maden suyunun faydaları nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo