Erişteli Yemekler: Erişte İle Yapılan 9 Farklı Tarif

Erişte hangi yemeklerde kullanılır? Erişteyle yapılan yemekler nelerdir? İşte, erişte ile yapılan sofranızı ziyafete dönüştürecek birbirinden lezzetli 9 pratik tarif:
Erişteli Yemekler: Erişte İle Yapılan 9 Farklı Tarif
10 Kasım 2021, 14:08
Lezzet Trendleri

Erişte, un, yağ ve tuz karışımıyla hazırlanan yufkanın ince çubuk şeklinde kesilmesiyle hazırlanır. Kesme ismiyle de bilinen erişte, aslında bir makarna türüdür. Kesilen erişteler oda sıcaklığında veya fırında kurutularak kış için saklanır. Şekline göre uzun, çorbalık ve cimcik olarak farklı isimlerle anılır. Erişte sade olabileceği gibi, domates, biber, havuç, pancar, ıspanak gibi farklı çeşitlerle de sunulabilir.

  1. Erişteli Yeşil Mercimek


Erişte ve yeşil mercimek ile nefis bir çorba hazırlamaya ne dersiniz? Sıcak bir başlangıç yapmanızı sağlayacak erişteli yeşil mercimeği, baharatlarla zenginleştirebilirsiniz.

  1. Erişte Çorbası


Domates ve erişte ile hazırlanan bu çorba, ortalama 20-25 dakika içinde hazırlanır. Ana yemeklerden önce sunulan bu çorba, özellikle et bazlı menülerden önce mideyi rahatlatmak için tüketilebilir. 

  1. Peynirli ve Cevizli Erişte


Erişteyi haşlayıp sade bir şekilde tüketmek istemeyenler için önerimiz, peynir ve cevizle zenginleştirmektir. Porsiyonu yaklaşık 135 kaloridir ve doyurucu tarifler arasında yerini alır.

  1. Fırında Erişteli Ispanak


Börek tadında nefis bir tarifimiz var. Ispanak, beyaz peynir, kaşar peyniri ve erişte ile hazırlanan bu yemek, fırında pişirildikten sonra sıcak sıcak servis edilir.

  1. Lahanalı Erişte


Erişte ile yapabileceğiniz bir diğer alternatif ise, içerisine lahana ve haşhaş tohumu eklemektir. Davet sofralarında sunabileceğiniz lahanalı erişte hem şık sunumu, hem de lezzetiyle herkesi kendine hayran bırakır.

  1. Siyah Fasulyeli Erişte


Kore mutfağının lezzetleri arasında yer alan siyah fasulyeli erişte, aslında bir Çin yemeğidir. Jajangmyeon ismiyle de bilinir. Tarifte noodle yerine erişte kullanabilirsiniz.

  1. Sütlü Erişte


Süt, erişte ve kaşar peyniri ile hazırlanan sütlü erişte, farklı tatlar denemek isteyenler için idealdir. Hafifliği ve doyurucu ile kalabalık sofraların vazgeçilmezidir. 

  1. Ispanaklı Erişte