TasteAtlas 2023'ün En İyi Yemeklerini Seçti: Listede 8 Türk Yemeği Var!

Dünyanın en kapsamlı yemek veri tabanlarından biri olan TasteAtlas, 2023 yılının en iyi 100 yemeğini seçti. Kullanıcıların verdiği oylaması sonucu 8 Türk yemeği listeye dahil edildi. İşte, 2023'ün en iyi yemekleri:
TasteAtlas 2023'ün En İyi Yemeklerini Seçti: Listede 8 Türk Yemeği Var!
15 Aralık 2023, 10:41

Dünyanın en kapsamlı veri tabanlarından biri olan TasteAtlas, 2018 yılından bu yana 17.000'den fazla yemek, içecek, baharat, tatlı ve peyniri harita üzerinde gösteriyor ve kültürel mirası korumayı amaçlıyor. Kullanıcı oyları ve uzman görüşlerini dikkate alan TasteAtlas, 2023 yılının en iyi 100 yemeğini seçti. Listeye giren yemekler, lezzet ve kültürel değer bakımından değerlendirildi. Listenin ilk beşinde Brezilya, Malezya, Tayland, İtalya ve Çin mutfağından yemekler bulunuyor. Türkiye ise 8 yemeği ile listeye dahil edildi. 

dünyanın en iyi mutfakları listesi

TasteAtlas'a Göre Dünyanın En İyi Mutfakları

2023'ün en iyi yemeklerine geçmeden önce, kullanıcı yorumları ile seçilen dünyanın en iyi mutfakları listesine bir göz atalım. 

 1. İtalya
 2. Japonya
 3. Yunanistan
 4. Portekiz
 5. Çin
 6. Endonezya
 7. Meksika
 8. Fransa
 9. İspanya
 10. Peru
 11. Hindistan
 12. Brezilya
 13. Polonya
 14. Arjantin
 15. Türkiye
 16. Amerika
 17. Tayland
 18. Güney Kore
 19. Hırvatistan
 20. Sırbistan

Verilen puanlara göre İtalya, dünyanın en iyi mutfağı seçilirken Türkiye, 15. sırada yer alıyor. Listenin 96. sırasında Kuzey İrlanda, 97. sırada Bahamalar, 98. sırada Dominik Cumhuriyeti, 99. sırada Galler ve listenin 100. sırasında ise Gana mutfağı bulunuyor. 

dünyanın en iyi yemekleri listesi

2023'ün En İyi Yemekleri

 1. Picanha

picanha

Brezilya mutfağıyla özdeşleşen picanha, dünyanın birçok yerinde popüler olan taze bir sığır eti yemeğidir. Hayvanın arka kısmında bulunan picanha, 2023'ün en iyi yemeği olarak seçildi.

 1. Roti Canai

roti canai

Malezya mutfağıyla özdeşleşen roti canai, un, su, yumurta ve yağ ile hazırlanır. Tayland, Endonezya gibi ülkelerde de tüketilen bu yemek, tavada kızartılmış bir gözleme çeşididir. 

 1. Phat Kaphrao

phat kaphrao

Tayland mutfağından phat kaphrao, kıyma veya deniz mahsulleri ile hazırlanır. Ana malzemeleri fesleğen, arpacık soğan, sarımsak ve acı biberdir. Genelde pirinç ve yumurta eşliğinde sunulan bu yemek, 2023'ün en iyi 3. yemeği olarak seçildi. 

 1. Pizza Napoletana

pizza napoletana

2023'ün en iyi mutfağı seçilen İtalya'dan pizza napoletana, listeye dördüncü sıradan giriş yaptı. Napoli'nin kalbinden dünyaya yayılan bu pizza, ince hamur, kalın kenar, domates sosu ve mozzarella peyniri ile hazırlanır. 

 1. Guotie

goutie

Çin mutfağından yayılan guotie, domuz eti, Çin lahanası, taze soğan, zencefil ve susam yağı ile hazırlanan bir börektir. Tavada kızartılarak sunulur. Guotie, 2023'ün en iyi 5. yemeği olarak seçildi. 

 1. Khao Soi

khao soi

Listenin altıncı sırasında yine bir Tayland yemeği var: Khao soi. Çok sayıda malzemenin kullanıldığı bu yemek, aslında lezzetli bir hindistan cevizi çorbası olarak biliniyor. Yapımında farklı baharatlar kullanılır.

 1. Butter Garlic Naan

naan

Hindistan'ın ekmeği olarak bilinen tereyağlı sarımsaklı naan, listeye yedinci sıradan giriş yaptı. Bazlamaya benzer bir görünüme sahip olan naan yapımında, un, tuz, şeker, yoğurt ve maya kullanılıyor. Tandırda pişirilen naan ekmeği, ghee ve tereyağı ile lezzetlendiriliyor. 

Bakınız; Naan tarifi

 1. Tangbao

tangbao

Listedeki sekizinci sırayı Çin mutfağından tangbao aldı. Köftenin jelatinli bir dolgu ile sarılmasıyla hazırlanan bu yemek, buharda pişirilmiş hamur eşliğinde sunuluyor. 

 1. Shashlik

shashlik

Listenin dokuzuncu sırası ise, Rus mutfağından Shashlik yemeğine ait. Bölgesel tercihlere göre kuzu veya sığır etinden hazırlanan bu yemek, barbeküde pişiriliyor. Mantar, soğan ve domates gibi sebzelerle birlikte sunuluyor. 

 1. Phanaeng Curry

phanaeng curry

Listenin onuncu sırası, çeşitliliği ile adından sıkça bahsettiren Tayland mutfağına ait. Tatlı-tuzlu fıstık aromasıyla karakterize edilen bu yemek, makrut limon yaprakları, hurma şekeri, balık sosu ve hindistan cevizi sütü karışımından oluşuyor. 

 1. Pappardelle Al Cinghiale

pappardelle al cinghiale

Ünlü bir Toskana makarna çeşidi olan bu yemek, listenin on birinci sırasında yer alıyor. Yaban domuzu ve domates ile hazırlanan yemeğin tadının çok güçlü olduğu söyleniyor. 

 1. Ameijoas a Bulhao Pato

ameijoas a bulhao pato

On ikinci sırada Portekiz mutfağından Amêijoas à Bulhão Pato var. İstiridye, zeytinyağı, sarımsak, limon suyu ve kişniş ile hazırlanan bu yemek, adını şair Raimundo António de Bulhão Pato'dan alıyor. 

 1. Pempek

pempek

Endonezya mutfağından pempek, öğütülmüş balık eti ve tapyoka ile hazırlanıyor. Geleneksel balık keki olarak da biliniyor. 

 1. Meat and Cold Cuts Bánh Mì

meat and cold cuts banh mi

Vietnam mutfağından meat and cold cuts banh mi, listenin on dördüncü sırasına yerleşti. Sandviç, sosis, salatalık, mayonez ve karaciğer pate ile hazırlanan bu yemek, Vietnam'da çok seviliyor. 

 1. Tom Kha Gai

tom kha gai

Tayland mutfağınun ulusal yemeği olarak kabul edilen tom kha gai, listenin on beşinci sırasında yer alıyor. Hindistan cevizi sütü, tavuk, limon otu, sarımsak ve balık sosu ile hazırlanan bu çorba, Asya ülkelerinde sık sık tüketiliyor. 

Bakınız; Tom kha gai tarifi

 1. Vatapa

vatapa

Bayat ekmek, karides, balık, palmiye yağı, biber ve kaju fıstığı kombinasyonundan oluşan Vatapa, Brezilya mutfağında on altıncı sırada temsil ediliyor. 

 1. Dakos

dakos

Listenin on yedinci sırasında, dakos yemeği ile Yunanistan yer alıyor. Peynir, domates, zeytin, kapari ve kekik ile hazırlanan bu yemek, aslında geleneksel bir Girit yemeği olarak biliniyor. 

Bakınız; Dakos tarifi

 1. Leche de Tigre

leche de tigre

Peru'nun spesiyal lezzetlerinden biri olan leche de tigre, balık tüketildikten sonra kalan ceviche suyu ile hazırlanıyor. Listenin on sekizinci sırasında yer alan yemek, özel kuplarda sunuluyor.

 1. Carne Asada Tacos

carne asada tacos

Tarihteki ilk tacolar olarak bilinen carne asada tacos, Meksika'yı on dokuzuncu sıraya taşıyor. İnce et dilimleri, mısır tortillası ve guacamola sosu ile hazırlanan yemeğin, 1500'lü yıllarda ortaya çıktığı düşünülüyor. 

 1. Cağ Kebabı

cağ kebabı

2023'ün en iyi yemekleri listesinde, Türkiye meşhur cağ kebabı ile yirminci sırayı alıyor. Yapımı yaklaşık 12 saat süren ve Erzurum mutfağıyla özdeşleşen cağ kebabı, tuz ve karabiberle marine edilmiş kuzu etinden yapılıyor. Yatay şişe geçirilen bu kebap, odun ateşinde ağır ağır pişiriliyor. 

En İyi Türk Mutfağı Yemekleri

Listeye giren Türk yemekleri;

 1. 20 sırada - Cağ kebap
 2. 37. sırada - İskender kebap
 3. 38. sırada - Kayseri mantısı
 4. 60. sırada - Döner kebap
 5. 70. sırada - Adana kebap
 6. 72. sırada - Mercimek çorbası
 7. 77. sırada - Hünkar beğendi
 8. 89. sırada - Tombik döner yer alıyor. 

Şunlara da göz atın;

 1. Tasteatlas dünyanın en iyi sandviçlerini seçti
 2. Tasteatlas'a göre en popüler Türk tatlıları
 3. Dünyada en çok tüketilen peynir çeşitleri
 4. Tasteatlas'a göre en popüler Türk mezeleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo