TasteAtlas'a Göre Türk Mutfağının En Popüler 10 Mezesi

Dünyanın farklı noktalarındaki lezzet duraklarını paylaşan Taste Atlas, kullanıcı ve profesyonel kişilerden aldığı puanlarla birlikte Türk mutfağının en popüler 10 mezesini listeledi. İşte, TasteAtlas'a göre Türk mutfağının en iyi 10 mezesi:
TasteAtlas'a Göre Türk Mutfağının En Popüler 10 Mezesi
30 Ekim 2023, 17:10

Farklı ülkelerin otantik yemeklerini, coğrafi işaretli ürünlerini ve mekanlarını inceleyen TasteAtlas, ulusal çapta tanınan bir seyahat rehberidir. Hazırladığı listeler, hem kullanıcıların, hem de yemek eleştirmenlerinin incelemelerinden oluşur. Taste Atlas, bu kez Türk mutfağının en popüler mezelerini sıraladı. TasteAtlas rehberine göre Türk mutfağının en meşhur 10 mezesini aşağıda bulabilirsiniz.

 1. Turşu

turşu

Salatalık, patlıcan, soğan, kabak, pancar, sarımsak gibi farklı besinlerle hazırlanan Türk turşuları, sirkeyle birlikte kavanozlara doldurulur ve birkaç ay muhafaza edilir. Türk mutfağındaki turşulama geleneği, binlerce yıl öncesine dayanan ve kış aylarında tüketilmek üzere muhafaza edilen besinleri anlatır. Genelde yemeklerin yanında meze olarak servis edilir.

 1. Kokoreç

kokoreç

Kokoreç, komşu ülkelerde de popüler olan geleneksel bir Türk yemeğidir. Türk versiyonunda kokoreç için malzemeler durulanıp temizlendikten sonra demir şişlere sarılarak kömürde kızartılır. Bittiğinde, yemek genellikle ekmekle servis edilir veya kekik, kimyon ve pul biber gibi çeşitli baharatlarla ekmeğin içine konur. 

 1. Cacık

cacık

Güneydoğu Avrupa ve Orta Doğu mutfaklarında çeşitli şekillerde bulunan cacık, süzme veya sulandırılmış yoğurdun ince doğranmış salatalık ve kıyılmış sarımsakla karıştırılmasıyla yapılan serinletici bir Türk sosudur. Cacık soğuk olarak servis edilir ve çeşitli mezelerden ana yemeklere kadar hemen hemen her şeyde kullanılır. Özellikle köfte ve her çeşit kebap gibi klasik Türk yemekleriyle çok iyi uyum sağlıyor.

 1. Kısır

kısır

Kısır, ince bulgur, nane, sarımsak, domates, maydanoz ve limon suyu veya nar ekşisi ile yapılan klasik bir Türk salatasıdır. Salatayı daha baharatlı hale getirmek için genellikle kırmızı pul biber eklenir. Limon suyu genellikle Türkiye'nin kuzeybatısında kullanılırken, nar ekşisi ise ülkenin güneydoğusunda daha yaygın olarak kullanılıyor.

 1. Çiğ Köfte

çiğ köfte

Çiğ köfte, geleneksel olarak yüksek kaliteli çiğ kıyma ile domates, soğan, sarımsak, biber ve çeşitli Türk baharatlarıyla birleştirilen bir mezedir. Soğuk bir şekilde tüketilen çiğ köfte, marul ve limon eşliğinde servis edilir.

 1. Sigara Böreği

sigara böreği

Sigara böreği, aslında bir tür hamur işidir. İncecik açılan hamurların içine maydanozlu peynir doldurulur. Rulo şeklinde sarılan börekler, kızgın yağda pişirilir. Ara sıcak olarak sunulabilir.

 1. Çöp Şiş

çöp şiş

Kökeni Ege Bölgesi olan çöp şiş, hem yemek, hem de meze olarak sunulur. Özellikle et yemeklerinin yanında ikramlık olarak servis edilir. Et, zeytinyağı, baharat ve sarımsak karışımı ile marine edilir.

 1. Haydari

haydari

Haydari, süzme yoğurt, sarımsak, nane, dereotu ve fesleğen gibi taze otlarla hazırlanan bir meze çeşididir. Pide ve et yemeklerinin yanında soğuk bir şekilde servis edilir.

 1. Mücver

mücver

Rendelenmiş kabak, yumurta ve un ile hazırlanan mücverin farklı çeşitleri bulunur. Hazırlanan harçlar, kızgın yağda kızartılır ve yoğurt eşliğinde servis edilir.

 1. İçli Köfte

içli köfte

Dışı bulgur, irmik ve patates karışımından oluşan içli köfte, kıymalı harç ile doldurulur. Limon şekli verilen bu meze, isteğe göre haşlanabilir veya kızartılabilir. İç harcında çam fıstığı, antep fıstığı gibi kuruyemişler de kullanılabilir. Limonla birlikte sunulur.

Şunlara da göz atın;

 1. Tasteatlasa göre en popüler Türk tatlıları
 2. Dünyada en çok tüketilen peynir çeşitleri
 3. Yoğurtlu meze tarifleri
 4. Domatesli meze tarifleri
 5. Kabaklı meze tarifleri

Kaynakça

Lezzet Dergisi, tüm yayınlarını güvenilir kaynaklara dayandırır. Tüm yayınlar Lezzet Dergisi bünyesinde bulunan ya da danışmanlık alınan uzmanlar tarafından onaylanır. Doğru ve güvenilir bilgi sunmak için izlediğimiz sürece Lezzet Test Ekibi sayfasından ulaşabilirsiniz.
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo