Tayland Mutfağı Yemekleri: Tayland Mutfağından 15 Nefis Tarif

Tayland mutfağının en meşhur yemekleri nelerdir? Tayland'da ne yenir? İşte, yeni tatlar denemek isteyenler için Tayland mutfağından 15 nefis tarif:
Tayland Mutfağı Yemekleri: Tayland Mutfağından 15 Nefis Tarif
30 Kasım 2023, 10:41
Lezzet Trendleri

Doğasıyla, rengarenk çiçekleriyle, kendine özgü mutfağıyla, gelenekleriyle, tapınakları ve sıcakkanlı insanlarıyla Tayland dünyanın görülmesi gereken ülkelerinden biri. Tayland’da yemek yerken bıçak kullanılmıyor. Yemekler çatal ve kaşıkla yeniyor. Tatlısıyla, tuzlusuyla, acısıyla ekşisiyle tüm yemekler aynı anda sofraya geliyor. İçinde mantar, karides ve bizlerin alışık olmadığı yeşilliklerin bulunduğu çorba, daha sonra da tüm restoranlarda olduğu gibi fazlaca kurutulmuş ızgara balık, yosun ya da yine tropikal otlarından oluşan salatalar sofraya aynı anda geliyor. Tayland mutfağında ekmek yok. Ekmek yerine pilav yiyorlar. Ama bizim alıştığımız tereyağlı cinsten değil. Haşlama pirinç. Tayland mutfağını yakından keşfetmek isteyenler için, birbirinden lezzetli tarifleri sizler için derledik. İşte, Tayland mutfağından 15 farklı tarif:

  1. Tom Yum Çorbası

tom yum çorbası

Karides ve levrek kullanılarak hazırlanan tom yum çorbası, Tayland'ın en meşhur çorbalarının başında gelir. Sıcak ve ekşi bir tada sahip olan tom yum çorbası, ortalama 30 dakikada hazırlanır.

  1. Tom Kha Kai

tom kha kai

Hindistan cevizi sütü, zencefil, mantar ve karidesle hazırlanan tom kha kai, ekşimsi bir tada sahip olan meşhur çorbalardan biridir. Hint mutfağında da ilgi gören bu çorba, Hindistan'da karides yerine tavuk ile hazırlanır.

  1. Karidesli Pad Thai

karidesli pad thai

Karides, noodle ve tamarin ile hazırlanan pad thai, Tayland başta olmak üzere Uzak Doğu ülkelerinde sık sık tüketilir. Hazırlanan yemek, ana yemek olarak sofralardaki yerini alır.

  1. Beef Massaman Curry

beef massaman curry

Biftek, hindistan cevizi sütü, köri ezmesi ve hurma ile hazırlanan massaman curry, Tayland mutfağında çok popüler olan bir yemektir. Bu yemek, genellikle yasemin pirinci ile birlikte sunulur.

  1. Kaeng Khiao Wan Kai

kaeng khiao wan kai

Bezelye, hindistan cevizi sütü ve tavuk göğsü ile hazırlanan kaeng khiao wan kai, 'yeşil körili tavuk' yemeği olarak da bilinir.

  1. Kaeng Som

kaeng som

Alabalık, karides ve balık sosu ile hazırlanan bu yemek, Güney Asya'da çok popülerdir. Diğer çorbalarda olduğu gibi tatlı-ekşi bir tada sahip olan kaeng som, köri ezmesi ile zenginleştirilir.

  1. Khao Phat Kung

khao phat kung


Kızarmış pirinç ve karidesle hazırlanan khao phat kung, ortalama 30 dakika içinde sofralardaki yerini alır. Khao phat kung yapımında balık sosu, soya sosu ve sriracha sosu kullanılır.

  1. Khao Yam

khao yum

Bir çeşit pirinç salatası olarak bilinen khao yam, Tayland mutfağının spesiyal tatlarından biridir. Khao yam yapımında birbirinden farklı baharatlar kullanılır.

  1. Thai Marul Sarma