Mercimek Köftesinin Yanına Ne Gider: 10 Tamamlayıcı Tarif

Mercimek köftesinin yanına yemek olarak ne yapılır? Çay saatlerinin ve gün sohbetlerinin vazgeçilmezi olan mercimek köftesinin yanına 10 tamamlayıcı tarif:
Mercimek Köftesinin Yanına Ne Gider: 10 Tamamlayıcı Tarif
23 Şubat 2023, 14:07

Mercimek köftesi, ince bulgur ve kırmızı mercimek ile hazırlanan bir yemektir. Genellikle aperatif olarak sunulan mercimek köftesi, gün sohbetlerinin de vazgeçilmezidir. Marul ve limon eşliğinde servis edilir. Bir adedi ortalama 40 kalori değerindedir. Hem doyurucu, hem de lezzetli bir besindir. Çay eşliğinde sunulduğu için, mercimek köftesinin yanına hafif yiyecekler tercih edilmelidir. İşte, mercimek köftesinin yanına çok yakışan 10 nefis tarif:

Listeye geçmeden önce, nefis mercimek köftesini defterinize kaydetmeyi unutmayın.

  1. Patates Salatası

patates salatası

Patates ve soğan ile hazırlanan patates salatası, hafifliği ile hemen hemen birçok yemeğin yanında sunulan bir salatadır. Ortalama 30 dakikada hazırlanır. İsteğe göre maydanoz ile zenginleştirilebilir.

  1. Makarna Salatası

makarna salatası

Patates salatası yerine daha doyurucu bir tarif arıyorsanız, zeytin, domates ve turşu ile zenginleştirilen makarna salatasını da tercih edebilirsiniz.

  1. Ispanaklı Tepsi Böreği

ıspanaklı tepsi böreği

Hem çayın, hem de mercimek köftesinin yanına çok yakışan tariflerden biri de ıspanaklı tepsi böreğidir. Tepsi böreğini hazır yufka ile daha kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

  1. Zeytinyağlı Yaprak Sarması

zeytinyağlı yaprak sarması

Asma yaprağı ve pirinçli harç ile hazırlanan yaprak sarması, Türk mutfağının en sevilen tariflerinden biridir. Limon dilimleri eşliğinde sunulur. Videolu anlatımıyla kolayca hazırlayabilirsiniz.

  1. Kimchi

kimchi

Kore turşusu olarak da bilinen kimchi, Çin marulu, yeşil soğan, havuç, zencefil gibi malzemelerle hazırlanır. Fermente sürecinin ardından yemeklerin yanında servis edilebilir.

  1. Mor Lahana Salatası

mor lahana salatası

Mercimek köftenin yanına çok yakışan lezzetlerden biri de, mor lahana salatasıdır. Ortalama 20 dakikada hazırlanır. Porsiyonu, yaklaşık 95 kaloridir. 

  1. Peynirli Börek

peynirli börek

Mercimek köftesini kalabalık sofralarda sunacaksanız, yanına nefis mi nefis peynirli börek hazırlayabilirsiniz. Yalnızca 7 malzemeden oluşan peynirli börek, misafir ağırlarken de sunulabilir.

  1. Elmalı Kurabiye

elmalı kurabiye

Mercimek köftesiyle birlikte sunulabilecek tariflerden biri de, elmalı iç harç ile hazırlanan ve pudra şekeri ile tatlandırılan elmalı kurabiyedir.

  1. Bal Kabaklı Havuçlu Kek