Patates Püresi Yanına Ne Gider: 13 Tamamlayıcı Tarif

Patates püresinin yanına ne gider? Patates püresi hangi yemekle birlikte sunulur? İşte, patates püresinin lezzetini ikiye katlayacak 13 farklı ve pratik tarif:
Patates Püresi Yanına Ne Gider: 13 Tamamlayıcı Tarif
24 Nisan 2024, 22:08

Patates püresi, Türk mutfağının en kolay tariflerinden biridir. Patateslerin kaynar suda haşlanması ve ezilmesiyle hazırlanır. Ortalama 20 dakika içinde hazırlanan bu lezzet, genellikle et yemeklerinin yanında yardımcı olarak sunulur. Hafif olduğu için diyet listelerine eklenmesi de uygundur. 

Patates Püresinin Yanına 13 Tamamlayıcı Tarif

 1. Patlıcan Kebabı


Patates ve patlıcanın uyumunu bilmeyen yoktur elbet. Patates püresini nefis bir ana yemekle sunmak istiyorsanız, kolayca hazırlanan patlıcan kebabı tarifini deneyebilirsiniz.

 1. Klasik Köfte


Patates püresi denildiğinde ilk akla gelen tariflerden biri de klasik köftedir. 20-25 dakikada hazırlanan köftenin porsiyonu, yaklaşık 200 kaloridir.

 1. Mantar Sote


Patates püresi, sote yemeklerinin yanına çok yakışır. Yalnızca 7 malzemeden oluşan mantar sote hem lezzetli, hem de doyurucu bir menü hazırlamak isteyenler için idealdir.

 1. Güveçte Et Sote


Mantar yerine et yemeklerine yer vermek isteyenler için önerimiz güveçte et sotedir. İsteğe göre dana veya kuzu eti kullanılabilir. 

 1. Mac and Cheese


Yapımında 3 farklı peynir kullanılan mac and cheese, bir makarna çeşididir. Özellikle hafif bir menü oluşturmak isteyenler, mac and cheese'i patates püresi ile birlikte servis edebilir.

 1. Karnıyarık


Kalabalık sofraların favori tariflerinden biri olan karnıyarık, patlıcanların ikiye bölünüp kıymalı harç ile doldurulmasıyla hazırlanır. Üzeri domates ve biber ile zenginleştirilebilir.

 1. Dalyan Köfte


Dana ve koyun kıymasıyla hazırlanan dalyan köfte, en farklı köfte çeşitlerinden biridir. Domates sos ve patates püresi ile birlikte sunulur. Dilimlenerek servis edilir.

 1. Püreli Misket Köfte


Kıyma ve ince bulgur ile hazırlanan misket köfte, çocukların favori tariflerinden biridir. Hazırladığınız köfteleri, patates püresinin üzerine yerleştirerek sunabilirsiniz.

 1. Şinitzel


Tavuk göğsü ile hazırlanan şinitzel, en sevilen fast foodlardan biridir. Özellikle Almanya ve Avusturya mutfağında sık sık tüketilir.

 1. Püreli Dana Rosto


Şık sunumuyla hem gözünüzü, hem de midenizi doyuracak bir önerimiz var. İngiliz mutfağından dünyaya yayılan dana rostoyu, patates püresi ile birlikte sunabilirsiniz.

 1. Püreli Tepsi Köftesi


Patates püresini yemeğin yanında sunmak yerine, içinde kullanmak istiyorsanız, tepsi köftesi tarifinin detaylarına göz atabilirsiniz.

 1. Çiftlik Usulü Püreli İncik


Kereviz sapı, dana incik ve worcestershire sosuyla hazırlanan bu yemek, zengin menü hazırlamak isteyenler için idealdir. Dana inciğin tadını hafifletmek için yanına patates püresi eklenebilir.

 1. Anasonlu Patates Püreli Tas Kebabı


Yozgat mutfağıyla özdeşleşen tas kebabı, et ve salça ile hazırlanan bir yemektir. Ancak bu kez tas kebabını anason, patates püresi ve eski kaşar ile zenginleştirerek daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz.


Şunlara da göz atın;

 1. Mantının yanına ne gider?
 2. Makarnanın yanına ne gider?
 3. Ispanak yemeğinin yanına ne gider?
 4. Kısırın yanına ne gider?
 5. Sulu köftenin yanına ne gider?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo