Kök Sebze Yemekleri: Kök Sebzelerle Yapabileceğiniz 14 Nefis Tarif

Kök sebzeler nelerdir? Kök sebzelerle hangi yemekler yapılır? Kök sebze yemekleri nasıl yapılır? İşte, şifa deposu olan kök sebzelerle kolayca hazırlayabileceğiniz 14 farklı ve nefis tarif:
Kök Sebze Yemekleri: Kök Sebzelerle Yapabileceğiniz 14 Nefis Tarif
26 Aralık 2022, 10:34
Lezzet Trendleri

Kök sebzeler, toprağın altında yetişen ve zengin bir toprağa sahip olan sebzelere denilmektedir. Güneş ışığından yararlanan bu sebzeler, içeriğinde oldukça fazla vitamin ve mineral barındırır. Özellikle B ve C vitamini, beta karoten açısından zengindir. Antioksidan özellikleriyle vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaşmasını sağlar. Hem fiziksel, hem de zihinsel sağlığı destekleyen bu sebzeler, diyet listelerinde de kullanılır. Kilo vermeye yardımcıdır. Aynı zamanda bazı kanser türlerine karşı vücudu koruyup, beyin gelişimini destekledikleri de bilinir. Peki, nedir bu kök sebzeler? Kök sebzelerle hangi yemekler yapılabilir? İşte, kök sebzelerle hazırlayabileceğiniz birbirinden lezzetli 14 yemek;

Kök Sebzeler Nelerdir?

 1. Patates
 2. Kereviz
 3. Havuç
 4. Pancar
 5. Turp
 6. Yer elması
 7. Soğan
 8. Sarımsak
 9. Zencefil
 10. Şalgam
 11. Zerdeçal

Kök Sebze Yemekleri

 1. Yer Elması Çorbası

yer elması çorbası

Kolon kanserine karşı oldukça etkili olduğu bilinen yer elmasını, kış aylarından çorba olarak tüketebilirsiniz. Yer elması çorbası yapımında soğan ve havuç kullanmayı unutmayın.

 1. Kereviz Çorbası

kereviz çorbası

Kereviz denildiğinde birçoğumuz burun kıvırsak da, faydalarını duyunca yemeden edemiyoruz. Folat, potasyum, fosfor, manganez ve magnezyum açısından zengin olan kereviz, eklem ve kemikleri güçlendirir. Özellikle büyüme çağındaki çocukların tüketmesi gerekir.

 1. Fırında Kök Sebzeli Kuzu İncik

kök sebzeli kuzu incik

Hem sebze, hem de et ile güzel bir ana yemek hazırlamak isteyenleri böyle alalım. Yapımında en lezzetli sebzelerin kullanıldığı kuzu inciği, davet sofralarında ve kalabalık sofralarda tercih edebilirsiniz.

 1. Fırında Kök Sebzeler

fırında kök sebzeler

Yemeğinde et kullanmak istemeyenler için de hem kolay, hem de ekonomik bir tarifimiz var. Yalnızca sebzelerle hazırlanan fırında kök sebzeler yemeğini sevdiğiniz malzemelerle zenginleştirebilirsiniz.

 1. Turp Salatası

turp salatası

Kök sebzeleri ana yemek değil de, aperatif bir şeyler hazırlamak için kullanmak istiyorsanız, turp salatası tam size göre. Hazırlaması 10 dakika süren bu salatayı, bol limonla sunabilirsiniz.

 1. Zencefilli Bal Kabağı Köftesi

zencefilli bal kabağı köftesi


Ana malzemeleri bal kabağı, zencefil ve galeta unu olan bu köfteleri bir kez denediğinizde, bir daha vazgeçemeyeceksiniz. Hazırlaması 30-40 dakika süren zencefilli bal kabağı köftelerini, kızartarak servis edebilirsiniz.

 1. Pancar Carpaccio

pancar carpaccio

Genellikle dana eti ile hazırlanan carpaccio'yu bu kez pancar ile denedik ve ortaya nefis bir sonuç çıktı. Ana yemeklerin yanında meze olarak sunulan pancar carpaccioyu, pesto sosla birlikte denemenizi öneriyoruz.

 1. Patatesli Çilav

patatesli çilav

Okurumuzdan gelen bu nefis tarif, aslında patates ve pilavın buluşması.. Üstelik yalnızca 4 malzeme ile hazırlanıyor. Tarifi denedikten sonra yorumlar kısmında görüşlerinizi belirtebileceğinizi hatırlatalım.

 1. Kağıtta Ayvalı Kereviz