KAYISI REÇELİ

4 Kişilik
Hazırlama 30 dakika
Pişirme 40 dakika

Bu tarifi ne kadar beğendiniz?

Kayısı reçeli tarifi için malzemeler
  • 750 gr toz şeker
  • 1 kg kayısı
  • Yarım limonun suyu
Kayısı reçeli hazırlanışı

Kahvaltı sofralarınız için mevsiminde harika reçeller hazırlayabilirsiniz. Kayısıları bol suda yıkayıp çekirdeklerini çıkartın ve bir tencereye alın. Üzerine şeker ekleyip 1 gece bekletin.

Ertesi gün önce yüksek ateşte, sonra kısık ateşte ara ara üzerindeki köpükleri alarak pişirin. Kayısılar yumuşayınca limon suyunu ekleyip birkaç dakika daha pişirin.

Sıcakken kavanozlara doldurun. Ilınınca kapaklarını kapatıp servis için hazır hale getirin.

Kayısı
Gevrek, az sulu, eti şekerli ve mis kokulu bir meyve olan kayısının içindeki yenilebilir bademi kayısı reçellerine renk vermek için kullanılır. Fransa’da mart ayı ortasında satılan ilk kayısılar Tunus, İtalya, İspanya ya da Yunanistan’dan gelir. Ülkemizde Malatya, Ege ve Akdeniz’de yetiştirilmektedir. Çok kırılgan olan kayısı genellikle bekletilmemelidir. Konservesi, meyve suyu, kompostosu yapılan kayısıdan ayrıca pastacılıkta da yararlanılır. A, B,C ve P vitamini içeren kayısı bol miktarda demir içerir. Magnezyum, kalsiyum, fosfor ve krom bakımından zengindir. Besleyici ve iştah açıcıdır. Bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Kuvvet verir, kansızlığa iyi gelir.

Yorumlarınız

YORUM YAPMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMANIZ GEREKMEKTEDİR!


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!