ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER DİYET LİSTELERİ DÜŞÜK KALORİLİ MEYVELER: EN İYİ 14 DÜŞÜK KALORİLİ MEYVE

DÜŞÜK KALORİLİ MEYVELER: EN İYİ 14 DÜŞÜK KALORİLİ MEYVE

Düşük kalorili meyveler nelerdir? Hangi meyveler diyete eklenebilir? İşte, gönül rahatlığıyla yiyebileceğiniz birbirinden lezzetli ve düşük kalorili 14 meyve:
Düşük Kalorili Meyveler: En İyi 14 Düşük Kalorili Meyve

Genellikle ara öğün olarak tüketilen meyveler, şeker bakımından zengindir. Bu yüzden diyet listelerinde 1-2 adedi geçmeyecek şekilde tüketilir. Ancak araştırmalara göre bazı meyvelerin obeziteye karşı bir etkisi olduğu görülmüştür. Meyvelerin içerisinde bulunan şeker, lifle birlikte alınır. Bu da daha kolay sindirilmesine ve metabolizmaya etki etmesine yardımcı olur. Diyet listenize hangi meyveleri ekleyeceğinizi bilmiyorsanız, işte düşük kalorili 14 meyve ve kalori değerleri:

  1. Ahududu


1 fincan: 65 kalori

1 fincanı 8 gram lif içeren ahududu, hem düşük kalorili, hem de yüksek liflidir. Bu sayede diyet listeleri için de idealdir.

  1. Mango


1 fincan: 99 kalori

Çok lezzetli bir meyve olan mango, C vitamini ve E vitamini bakımından zengindir. İltihapla savaşmaya yardımcı olan güçlü antioksidanlar içerir. Yüksek lif oranına sahip olduğu için, diyet listelerine de eklenebilir.

  1. Kiraz


1 fincan: Yaklaşık 80 kalori

Doygunluğu artıran kiraz, C vitamini ve potasyum zenginidir. Diyet listelerinde ara öğün olarak 10-12 adet kiraz yiyebilirsiniz. Kirazı hem sade bir şekilde tüketebilir, hem de içecek yapımında kullanabilirsiniz.

Ayrıca bakınız; Diyet içecek tarifleri

  1. Çilek


1 fincan: 47 kalori

En iyi C vitamini kaynaklarından biri olan çilekler, en düşük kalorili meyveler arasında yer alır. Lif içeriği ile uzun süre tokluk hissi verir. Ara öğünlerde çileği 5 adet badem ile birlikte yerseniz, tokluk süresi de artmış olacaktır.

Ayrıca bakınız; Çilekli içecekler

  1. Üzüm


1 fincan: 62 kalori

Üzüm, insülin duyarlılığını artırabilir ve kilo yönetimine yardımcı olabilir. %80 oranında su içeren üzümler, metabolizmanın hızlanmasına da destek olur.

  1. Kavun


1 bardak (küp doğranmış): 54 kalori

Ortalama %90'ı su olan kavun, sizi uzun süre tok tutabilir. Göz sağlığı ve bağışıklık sistemi için önemi olan A vitamini bakımından da zengindir. Kavunun yanında bir bardak tarçınlı süt içerseniz, insülin direncinizi de korumuş olursunuz.

  1. Portakal


1 adet büyük boy: 90 kalori

Mükemmel bir diyet lifi kaynağı olan portakal, sindirim sistemini düzenleyici özelliğe sahiptir. Diyetteyken tüketilen portakal, tatlı isteğinin önüne geçmenize de yardımcı olur.

  1. Armut