Elma Kilo Aldırır Mı, Diyette Yenir Mi?

Elma kilo aldırır mı, verdirir mi? 1 adet elma kaç kalori? Elmanın sağlığa faydaları neler? İşte, Uzm. Dyt. Şebnem Kandıralı Yıldırım'dan elmanın kilo üzerindeki etkileri:
Elma Kilo Aldırır Mı, Diyette Yenir Mi?
19 Ocak 2022, 12:24
Lezzet Trendleri

Elmalar iyi bir antioksidan, lif, su ve çeşitli besin öğeleri kaynağıdır. 'Peki, elma kilo aldırır mı?' Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım bu soruyu şöyle yanıtlıyor.Elma Kilo Verdirir Mi?

Kandıralı elma kilo verdirir mi sorusunu şöyle yanıtlıyor: "Elmaların birçok sağlıklı bileşeni, tokluk ve düşük kalori alımına katkıda bulunabilir. Bu meyveyi sağlıklı ve dengeli bir diyete dahil etmek gerçekten kilo vermek için faydalı olabilir. Elmaların kan şekeri kontrolünüzü, kalp sağlığınızı ve kanser riskinizi iyileştirebilecek ve beyin fonksiyonunuzu artırabilecek çeşitli özellikleri vardır. Elmalar, lif bakımından zengin oluşlarıyla, tokluk verip, iştah azalmasını sağlar, bağırsak mikroorganizmalarını kilo kaybını destekleyecek şekilde değiştirebilir, dolayısıyla kilo kontrolünü destekler".

Elma Kilo Aldırır Mı?

Peki, elma kilo aldırır mı? Kandıralı'nın bu soruya yanıtı ise şöyle: "Elmalar da dahil olmak üzere herhangi bir yiyeceği, her gün yaktığınızdan daha fazlasını yerseniz kilo almanıza neden olabilir. Kilo alımı veya kaybı söz konusu olduğunda, her şey tüketilen kalorilere karşı enerji için yakılan kalorilerle ilgilidir. Kabuklu bir orta boy elma 95 kaloridir. Bu, gün boyunca tüm kalorilerinizi tüketirseniz, daha sonra atıştırmalık olarak bir elma yerseniz, kilo almanız için yeterlidir. Sağlıklı bir atıştırmalık olmasına rağmen, her gün fazladan 95 kalori yerseniz, bir haftanın sonunda 475 kalori fazla tüketmiş olursunuz. Bu oranda, elmalar iki ayda yaklaşık yarım kiloluk bir artışa neden olabilir.


Pek çok meyve ve sebze gibi elmalar da su ve lifle dolu oldukları için makul miktarlarda yendiğinde kilo yönetimine yardımcı olur. Bir orta boy elma, %86 sudan oluşur ve 4 gram lif içerir, kadınların önerilen günlük lif ihtiyacının %16'sını ve erkeklerin de %10'unu karşılar.  Elmanın Faydaları Nelerdir?

Kandıralı, elmanın faydalarını ise şöyle sıralıyor:

  1. Çözünmez lif içeriği ile sindirim sistemi sağlığını destekler ve bağırsak sistemini düzenler.
  2. Çözünür lif pektin içeriği ile kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcıdır. Düşük glisemik indekse sahiptir, sindirim ve emilimi yavaştır. 
  3. Elma içerdiği yüksek polifenoller ve lif ile düzenli tüketildiğinde kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar, inme riski düşürür.
  4. Elma içeriğindeki kuersetin pigmenti, antioksidan ve iltihap karşıtı özellikleri ile kanser, prostat, katarakt, alerjiler, iltihaplar, astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının önlenmesinde etkili olduğu bilinmektedir. 
  5. Elma tüketimi solunum fonksiyonları için faydalıdır, antioksidan içeriği ile astım riskini azaltır, yapılan çalışmalarda günde 1 elma tüketmenin akciğer fonksiyonlarını iyileştirdiği, haftada 5 ve üstü elma tüketenlerde daha iyi akciğer faaliyeti gözlendiği bildirilmiştir. 

1 Adet Elma Kaç Kalori?

1 adet orta boy elma, yaklaşık 95 kalori değerindedir. Elma, diyet listelerinde ara öğün olarak tüketilebilir. Ancak daha önce söylediğimiz gibi, günde 1 adetten fazla tüketilmesi halinde kilo artışına neden olabilir.


Yazar:

Uzm. Dyt. Şebnem Kandıralı Yıldırım

instagram.com/diyetten_fazlasi


Şunlara da göz atın;

  1. Muz kilo aldırır mı?
  2. Karpuz kilo aldırır mı?
  3. Su içmek kilo aldırır mı?
  4. Kuruyemişler kilo aldırır mı?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo