Diyette Dondurma Yenir Mi?

Dondurma kilo aldırır mı? Diyetteyken dondurma yenir mi? İşte, Dyt. Gözde Karaca'dan dondurmanın diyete olan etkisi ve ev yapımı diyet dondurma tarifi:
Diyette Dondurma Yenir Mi?
24 Nisan 2024, 22:28

Havalar ısınmaya başlamışken yavaş yavaş soğuk atıştırmalıklara yönelme isteği ortağı çıkmaktadır. Herkesin tüm kış mevsimi boyunca hayalini kurduğu dondurma mevsimi geldi çattı. Diyet yapanların en çok merak ettiği şey ise, dondurmanın kilo üzerindeki etkileridir.

Diyette Dondurma Yenir Mi?

Yazın vazgeçilmezi olan dondurma masum bir tatlı gibi gözükse de hazır paketli dondurmaların şeker ve kalori içeriği bir hayli yüksek olmaktadır. Bunlara ek olarak içeriğindeki katkı maddeleri ile de sağlıklı beslenme için uygun bir ara öğün olarak önerilememektedir. Fakat canımız çok istiyorsa haftada 1-2 günü aşmayacak şekilde 1-2 top açık sütlü dondurma ara öğün yerine tüketilebilir. Sürdürülebilir beslenmede önemli olan dengeyi sağlamaktır. Fiziksel aktivitemizi arttırıp, meyve porsiyonumuzu azaltıp, bol su içerek dondurmayı hayatımıza dahil edebiliriz. Bu şekilde diyetin tekdüzeliğini engelleyip canımızın istediğini dengeli miktarlarda tüketerek diyette sürdürülebilirlik yakalamış oluruz. En sağlıklı, içimize sinerek tüketeceğimiz dondurma çeşidi ise evde yapabileceğimiz dondurmadır. Yapımı basit, kalori bakımından masum olan bu tarifi sıcak yaz günlerinde ara öğün yerine tüketmemizde hiçbir sakınca olmayacaktır.

Dondurma Çeşitleri ve Kalorileri

100 gramlık dondurma çeşitleri ve kalorileri;

 1. Bademli dondurma: 315 kcal
 2. Fıstıklı dondurma: 240 kcal
 3. Çikolatalı dondurma: 216 kcal
 4. Çilekli dondurma: 192 kcal
 5. Kahveli dondurma: 170 kcal
 6. Vanilyalı dondurma: 207 kcalEv Yapımı Diyet Dondurma

Malzemeler;

 1. 1 adet dilimlenmiş donmuş muz
 2. 1 yemek kaşığı süt
 3. Kakao (Tercihe Bağlı)
 4. Çilek (Tercihe Bağlı)
 5. 1 yemek kaşığı bal (Tercihe Bağlı)

1 adet dilimlenerek dondurulmuş muzu 1 yemek kaşığı süt ve neli dondurma yapmak istiyorsak o meyve ile birlikte blenderdan geçirip buzluğa atıyoruz. 


Yazar:

Dyt. Gözde Karaca

instagram.com/gozdediet


Şunlara da göz atın;

 1. Diyette patates yenir mi?
 2. Süt içmek kilo aldırır mı?
 3. Diyette çekirdek yenir mi?
 4. Diyette elma yenir mi?
 5. Diyette doğru bilinen yanlışlar
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo