ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ ALANYA YEMEKLERİ: ALANYA MUTFAĞINDAN 10 YÖRESEL TARİF

ALANYA YEMEKLERİ: ALANYA MUTFAĞINDAN 10 YÖRESEL TARİF

Alanya'da ne yenir? Alanya'nın en meşhur yemeği nedir? İşte, turunçgillerin merkezi olarak da bilinen Alanya mutfağından 10 yöresel tarif:
Alanya Yemekleri: Alanya Mutfağından 10 Yöresel Tarif

Antalya'nın bir ilçesi olan Alanya, turizm bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Alanya'da, turunçgiller ana yemekten tatlıya birçok tarifte kullanılır. Alanya mutfağında buğdayın yeri de oldukça önemlidir. Alanya mutfağı, sebze ve hamur işi tarifleriyle ön plana çıkar. Et yemekleri daha geri plandadır. Deniz bölgesinde olduğu için, deniz ürünlerine de sık sık yer verilir. 

Alanya Mutfağından 10 Farklı Tarif

  1. Darı Çorbası


Alanya mutfağında çorba denildiğinde ilk akla gelen tarif, darı çorbasıdır. Mısır yarması ile hazırlanan bu çorba da, iki farklı yoğurt kullanılır.

  1. Alanya Bohçası


Kalabalık sofralarda yer verilen tariflerden biri de Alanya bohçasıdır. İncecik hamurun, lor peynirli harç ile doldurulmasıyla hazırlanan bu bohça, yeşilliklerle bağlanarak bohça şekline getirilir.

  1. Balık Mançuru


Ana yemek olarak sunulan balık mançuru, büyük balıklardan hazırlanır. Balıklar, tencerede pişirildikten sonra dilimlenerek servis edilir.

  1. İlibada Sarması


İlibada dolması aslında Afyon ile özdeşleşse de, Alanya mutfağında da özel bir yere sahiptir. Özellikle kış aylarında tüketilen bu sarma, yoğurt eşliğinde sunulur.

  1. Kolakas


Kıbrıs mutfağıyla özdeşleşen kolakas, Alanya mutfağında etli versiyonu ile sunulur. Ayrıca Alanya'da 'gölevez' ismiyle bilinir. İsteğe göre tarifte dana veya kuzu eti kullanılabilir.

  1. Taze Bakla Yemeği


Bahar aylarının gelmesiyle birlikte, taze baklalar Akdeniz Bölgesi'nin pazarlarındaki yerini alır. Alanya'da da sık sık tüketilen bu yemek, sarımsaklı yoğurt ile birlikte sunulur.

  1. Hibeş


Tahin ve baharatlarla hazırlanan hibeş, bir meze çeşididir. Alanya mutfağında genellikle nohutla hazırlanan hibeş, ana yemeklerin yanında servis edilir.

  1. Kabak Çiçeği Dolması


Ege ve Akdeniz mutfağının incisi olarak da bilinen kabak çiçeği dolması, İzmir ve Antalya'da olduğu gibi, Alanya'nın da gözdesidir. Kabak çiçeği dolmasını hazırlarken, mutlaka taze sebzeler kullanılır. 

  1. Öksüz Helvası


Çoğunlukla evlerde hazırlanan öksüz helvası, özellikle yaz aylarında tüketilir. Pekmez, ceviz içi ve toz şeker karışımından oluşur. Yemeklerden sonra ikram edilir.

  1. Oklava Çekmesi