Yaşlandırmayı Geciktiren 10 Besin

Yaşlanma karşıtı kremler, ilaçlar kullanıyor olabilirsiniz. Ancak cildin yaşlanmasını önleyen en önemli faktör yediğiniz besinlerden gelir. Sizde hazırsanız işte yaşlandırmanızı geciktirecek 10 besin:
Yaşlandırmayı Geciktiren 10 Besin
10 Şubat 2022, 17:54

Güzel, parlak bir cilt nasıl yediğimiz ile başlar, ancak bu yaşlanma karşıtı gıdalar bundan daha fazlasına da yardımcı olabilir. Diyetimizi antioksidanlar, sağlıklı yağlar, su ve temel besinlerle dolu canlı gıdalarla doldurduğumuzda, vücudumuz takdirini en büyük organı olan cildimiz aracılığıyla gösterecektir. Ne de olsa, cilt genellikle vücudumuzun iç sorun gösteren ilk kısmıdır ve bizi neyin beslediğine daha yakından bakmamız gerekmeden önce losyonların, kremlerin, maskelerin ve serumların yapabileceği çok şey vardır. Hatta araştırmacılar, donuk ciltler ve ince çizgilerle savaşmanın en güvenli ve sağlıklı yolunun meyve ve sebze yemenin olduğu sonucuna varmışlardır. Parlamaya hazır mısınız? İşte vücudunuzu içten gelen bir ışıltı için besleyen en iyi 10 yaşlanma karşıtı besin.

  1. Tere


Su teresinin sağlığa faydaları hayal kırıklığına uğratmaz! Bu besleyici yoğun nemlendirici yapraklı yeşil, aşağıdakilerin harika bir kaynağıdır:

Kalsiyum

Potasyum

Manganez

Fosfor

A, C, K, B-1 ve B-2 vitaminleri

Su teresi bir iç cilt antiseptiği görevi görür ve minerallerin vücudun tüm hücrelerine dolaşımını ve dağıtımını artırarak cildin oksijenlenmesinin artmasına neden olur. A ve C vitaminleriyle dolu su teresi içindeki antioksidanlar, zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirerek ince çizgileri ve kırışıklıkları uzak tutmaya yardımcı olabilir. Salatalarınızın içine koyarak beslenmenize ekleyebilirsiniz.

  1. Kırmızı Biber


Kırmızı biber, yaşlanmayı önleme konusunda üstün olan antioksidanlarla yüklüdür. Kırmızı dolmalık biber, kolajen üretimi için iyi olan yüksek C vitamini içeriğine ek olarak, karotenoidler adı verilen güçlü antioksidanlar içerir. Karotenoidler, birçok meyve ve sebzede gördüğünüz parlak kırmızı, sarı ve turuncu renklerden sorumlu bitki pigmentleridir. Çeşitli anti-inflamatuar özelliklere sahiptirler ve cildi güneş hasarından, kirlilikten ve çevresel toksinlerden korumaya yardımcı olabilirler. Beslenme düzeninize eklemeyi unutmayın.

  1. Papaya


Lezzetli süper bir yiyecek olan papaya, cilt elastikiyetini artırmaya ve ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü en aza indirmeye yardımcı olabilecek çeşitli antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Bunlar şunları içerir:

A, C, K ve E vitaminleri

Kalsiyum

Potasyum

Magnezyum

Fosfor

B vitaminleri

Papayadaki çok çeşitli antioksidanlar, serbest radikal hasarıyla savaşmaya yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerini geciktirebilir. Papaya ayrıca, doğanın en iyi anti-inflamatuar ajanlarından biri olarak çalışarak ek yaşlanma karşıtı faydalar sağlayan papain adı verilen bir enzim içerir. Ayrıca birçok peeling ürününde bulunur. Yani evet, papaya yemek (veya papain içeren ürünler kullanmak) vücudunuzun ölü deri hücrelerini atmasına yardımcı olabilir ve size parlak, canlı bir cilt bırakır!

  1. Yaban Mersini


Yaban mersini, A ve C vitaminleri ile antosiyanin adı verilen yaşlanmaya meydan okuyan bir antioksidan bakımından zengindir. Yaban mersine derin, güzel mavi rengini veren de budur. Bu güçlü antioksidanlar, iltihaplanma tepkisini düzenleyerek ve kolajen kaybını önleyerek cildi güneş, stres ve kirlilikten kaynaklanan hasarlardan korumaya yardımcı olabilir.

  1. Brokoli


Brokoli, aşağıdakilerle dolu bir anti-inflamatuar, yaşlanma karşıtı güç merkezidir:

C ve K vitaminleri

Çeşitli Antioksidanlar

Lif

Folat

Lutein

Kalsiyum

Vücudunuzun, cilde güç ve elastikiyet veren ana protein olan kolajen üretimi için C vitaminine ihtiyacı vardır.

  1. Ispanak


Ispanak süper nemlendiricidir ve tüm vücudu oksijenlendirmeye ve yenilemeye yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Aynı zamanda zengindir:

A, C, E ve K vitaminleri

Magnezyum

Bitki Bazlı Heme Demir

Lutein

Bu çok yönlü yapraklı yeşilin yüksek C vitamini içeriği, cildi sıkı ve pürüzsüz tutmak için kolajen üretimini artırır. Ama hepsi bu değil. Sağladığı A vitamini, güçlü, parlak saçları teşvik edebilirken, K vitamininin hücrelerdeki iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

  1. Kuruyemiş