Temel Kesim Teknikleri Nelerdir?

Kesme teknikleri nelerdir? Hangi sebze ne şekilde yenir? İşte, mutfaklarda en çok kullanılan jülyen'den brunoaz'a mutlaka bilmeniz gereken 8 profesyonel kesim tekniği:
Temel Kesim Teknikleri Nelerdir?
24 Nisan 2024, 22:06

Kesme teknikleri hangi ürünü ya da hangi yemeği yapacağınıza göre değişir. Temel kesme tekniklerini sizler için sıraladık!

 1. Brunoise (Sıçandişi)


3x3 eşit küpler halinde kesilen tekniktir. Brunoise kesme tekniği, genellikle yemeklik kesme tekniği olarak da bilinir. Soğan, havuç gibi sebzeler yemeklere genellikle bu şekilde kesilerek atılır. 

 1. Jülyen


Ortalama 5 cm uzunluğunda ve ince şeritler halinde kesilen tekniktir. Havuç, pırasa, et, tavuk gibi bir çok besin bu şekilde kesilebilir. Örneğin Fajita'da et ve sebzeler julyen şeklinde kesilir.

 1. Paysenne


Üçgen, dikdörtgen veya daire şeklinde 3 mm aralıklarla kesilen tekniktir.

 1. Dice


Brunoise gibi eşit aralıklarla, isteğe göre 2x2cm (Büyük küp), 12x12mm (Orta küp), 6x6mm (Küçük küp) halinde kesilen tekniktir. Küp küp kesmeye verilen isimdir. 

 1. Chiffonade


Ispanak, nane gibi sebzelerin yapraklarının rulo hale getirilerek ince halde kesilen tekniktir. Yeşillikler bu şekilde kesilir.

 1. Rondelle


Kalınlığı ve çapı değişkenlik gösterse de yuvarlak formda kesilen tekniktir.

 1. Vichy


Rondelle gibi yuvarlak formda kesilir fakat değişkenlik göstermez, 2-3 mm kalınlığındadır.

 1. Mire Poix


Kuru soğan, havuç, pırasa ve kereviz sapının iri küpler halinde kesilme tekniğidir. Sıvıları ve sosları lezzetlendirmek için kullanılır. 


Şunlara da göz atın;

 1. Temel pişirme teknikleri
 2. Kesme tahtası nasıl seçilir?
 3. Et mühürleme teknikleri
 4. Et yumuşatma teknikleri
 5. Et mantolama teknikleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo