ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER EKİM AYI SEBZE VE MEYVELERİ NELERDİR?

EKİM AYI SEBZE VE MEYVELERİ NELERDİR?

Ekim ayında hangi meyve ve sebzeler tüketilir? Ekim ayının sebzeleri nelerdir? İşte, mevsimsel beslenmeye önem verenler için Ekim ayı meyve ve sebzeleri;
Ekim Ayı Sebze ve Meyveleri Nelerdir?

Günümüzde seralar, ithal ürünler ve hormonlu gıdalar sayesinde meyve ve sebzeleri her mevsimde bulmak mümkündür. Ancak, mevsim şartlarına uygun olması için sebzelerin birçoğunda hormon kullanılmaktadır. Mevsimsel beslenme, besinlerin yetiştirildiği mevsimde yenilmesini öneren bir beslenme çeşididir. Mevsiminde yetişen meyve ve sebzelerin hem besin değerleri, hem de antioksidan özellikleri daha fazladır. Yetişme sürecinde çok fazla kimyasal maddeye maruz kalmadığı için, insan sağlığını olumlu yönden etkiler. Mevsiminde üretilen meyve ve sebzeler, bolluk durumunda daha az maliyetlidir. Bu da ekonomik bütçe için büyük bir katkı sağlar. Bu yüzden, pazardan veya marketlerden meyve ve sebze alırken mevsiminde olup olmamasına özen gösterin. Peki, Ekim ayında hangi sebze ve meyveler tüketilmelidir? İşte, Ekim ayı meyve ve sebzeleri;


  • Meyveler; Ekim ayı turunçgillerin yenilmeye başlandığı aydır. Ekim ayı meyveleri mandalina, elma, armut, mürdüm eriği, üzüm, incir, muz, kızılcık, hünnap ve nardır.
  • Sebzeler; Ekim ayı sebzeleri pırasa, kıvırcık, lahana, yer elması, karnabahar, kırmızı turp, mantar, patlıcan ve havuçtur.
  • Yemişler; Ekim ayında kuru yemiş olarak kestane ve ceviz tüketilmesi önerilir.
  • Yeşillikler; Ekim ayında sağlığınız için önerilen yeşillikler, marul, roka, nane, tere, soğan, dereotu, maydanoz ve fesleğendir.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!