ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER PİŞİRME YÖNTEMLERİ MUTFAKTA EN SIK KULLANILAN 12 PİŞİRME TEKNİĞİ

MUTFAKTA EN SIK KULLANILAN 12 PİŞİRME TEKNİĞİ

Mutfakta hangi ürünü ne şekilde pişireceğinizi bilmek sizi lezzete giden yolda bir adım öne taşır. Ancak farklı pişirme tekniklerinde ustalaşmak emek ve vakit isteyen bir yetidir. Gireceğiniz bu yolda size yardımcı olmak için aşçıların en sık kullandığı 12 temel pişirme yöntemini sıraladık. Hazırsanız liste aşağıda!
Pişirme Metotları


Baking, fırında pişirme yöntemidir. Fırın türüne göre değişse de genellikle 220 dereceye kadar ısınma özelliğine sahiptir. Bu pişirme yöntemi genellikle un ve unlu mamüllerin pişirilmesinde kullanılır. Fırın isteğe göre farklı seçeneklerde çalışsa da en büyük özelliği eşit ısı vermesi. Fırında pişen ürün her bölgesinden eşit ısı alarak pişer. Genellikle kurabiye, kek ve börek gibi ürünler fırında pişer.


Poaching, tam olarak kaynamayan 65-80 derece arasındaki suda pişirme yöntemidir. Bu yöntemi kullanıyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kaynama noktasına tam olarak getirilirse içerisinde pişen yiyecekler parçalanabilir. Pişirme suyunun lezzetini arttırmak için aromatik baharatlar ya da sular kullanabilirsiniz. Bu yöntemde pişirilen en popüler yiyecek yumurtadır. Yumurta dışında deniz ürünleri ya da meyveleri pişirmede kullanılabilir. 


Blanching yöntemi bir tür ön pişirme yöntemidir. Ürün kaynar suya alınır ve ürününe göre uzun olmayacak bir süre pişirilir. Ardından buzlu su içerisine alınarak şoklanır. Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken noktalar, kaynar suda uzun süre haşlamamak ve süzülen ürünü direk buzlu su içerisine almak. Blancing genellikle sebzelerde kullanılır. Blanch edilen ürünler parlak renkli ve besin değerleri açısından zengin olur. 


Boiling, haşlama metodudur. Su 100 derecede ısıtılır ve kaynar suda ürünler pişirilir. Bu pişirme yöntemi ile genellikle kök sebze, makarna ve bakliyat ürünleri pişirilir. Haşlama yaparken süreyi kısaltmak için tencerenin kapağını kapatabilir, haşlanacak ürünü daha küçük parçalarda doğrayabilirsiniz. 


Simmering de su içerisinde pişirme yöntemidir. Boiling işleminden farklı olarak bu işlemde su kaynama derecesinde değildir. Su 85-95 derece arasındadır. Tencerenin içerisinde gözenekleri görebilirsiniz ancak fokurdamaz. Bu şekilde sebze, et suları, çorbalar hazırlayabilirsiniz. 


Frying yağda kızartma yöntemidir. Farklı şekilleri vardır. Deep fry denilen yöntem derin yağda yapılan kızartmalar için kullanılır, bu yöntemle pişen en popüler yiyecek patatestir. Stir fry, karıştırarak kızartmak anlamına gelir. Pan fry, tava içerisinde daha az yağ ile ürünleri çevirerek kızartmak anlamına gelir, kullanılabilecek minimum yağ kullanılır.