Samsun'un Yöresel Yemekleri: Samsun Mutfağından 19 Nefis Tarif

Samsun'un hangi yemekleri meşhur? Samsun'un yöresel yemekleri nelerdir? İşte, Samsun mutfağından sofralarınıza kadar uzanacak 19 yöresel tarif:
Samsun'un Yöresel Yemekleri: Samsun Mutfağından 19 Nefis Tarif
24 Nisan 2024, 21:42

Cumhuriyetle birlikte il olan Samsun, Orta Karadeniz'de yer almaktadır. Yemek kültürü bakımından oldukça zengin olan Samsun'un yerleşim tarihi, asırlar öncesine dayanır. Samsun mutfağı Balkan, Kafkas, Karadeniz ve Anadolu mutfağının izlerini taşır. Kendine has lezzetleriyle ön plana çıkan Samsun'da bitkiler önemli bir yere sahiptir. Bu bölgedeki bitkiler çorba, turşu ve yemek yapımında kullanılır. Cumhuriyet temellerinin atıldığı şehir olarak da bilinen Samsun, farklı pideleri, lezzetli çorbaları ve kendine has yemekleriyle zengin bir menüye sahiptir. İşte, mutlaka denemeniz gereken 19 nefis Samsun yemeği tarifi:


 1. Ispanak Çorbası


Samsun mutfağında önemli bir yere sahip olan ıspanak çorbası, demir bakımından zengindir. İsteğe göre süt veya suyla hazırlanan bu çorba, tavuk etiyle daha lezzetli bir hale getirilir.


 1. Haluçka Çorbası


Samsun'un yöresel lezzetlerinin başında haluçka çorbası gelir. Aslen göçmen yemeği olan haluçka çorbası, hamur, tavuk eti ve nohut ile hazırlanır. Özellikle kış aylarında sofralardan eksik olmaz.


 1. Fasulyeli Mısır Çorbası


Karadeniz mutfağında sık sık tüketilen mısır çorbası, Samsun'da fasulye ile birlikte sunulur. Kuru fasulye, mısır ve süt ile hazırlanan bu çorba, genellikle yöre halkının evde pişirdiği çorbalardan biridir.


 1. Bafra Pidesi


Samsun'un Bafra ilçesiyle özdeşleşen bu pide, kıymalı harç ile doldurulur. Kapalı bir şekilde sunulan Bafra pidesi, 12 dakikada pişirilir ve sofralardaki baş köşeyi olur.


 1. Terme Pidesi


Kapalı pide sevmeyenler için farklı bir önerimiz daha var. İsmini Samsun'un aynı isimli ilçesinden alan terme pidesi, kıymalı, kaşarlı veya sucuklu çeşitleriyle sunulur.


 1. Kuzu Büryan


Samsun'da gastronomiye önemli bir katkı sağlayan büryan, kuzu etinden hazırlanır. Kuyu kebabı olarak da bilinen bu lezzet, Samsun'a gelen turistler tarafından en çok denenen yemeklerden biridir.


 1. Baklalı Sarma


Samsun mutfağında sık sık yerini alan baklalı sarma, diğer sarmalara göre daha farklı şekilde hazırlanır. İç harcında kuru bakla, buğday, bulgur ve kuzu eti kullanılır.


 1. Böbrek Sote


Sakatat sevmeyenleri bile kendine hayran bırakacak bir tarifimiz var. Dana böbreği, domates ve biber ile hazırlanan bu yemek, özellikle düğün sofralarında, bayramlarda ve kalabalık sofralarda sunulmasıyla bilinir.


 1. Kağıtta Hamsi


Karadeniz'in sembolü haline gelen hamsi, Samsun mutfağında kağıtta pişirilerek sunulur. Yalnızca 4 malzemeden oluşan kağıtta hamsi, tavada kızartıldıktan sonra salata eşliğinde sunulur.


 1. Haşhaşlı Çörek


Samsun da özel günlerde sık sık pişirilen haşhaşlı çörek, Vezirköprü ilçesiyle özdeşleşmiştir. Özellikle pastanelerde ve fırınlarda pişirilen bu çörek, kahvaltı sofralarında da kendine yer bulur.


 1. Bazlama


Samsun da yapılan bazlamanın tarihi çok eski zamanlara dayanır. Yörede bazlama yerine 'pıtıl' ismi de kullanılır. Sac üzerinde pişirilen bazlamalar hem kahvaltıda, hem de yemeklerin yanında sunulur.


 1. Çerkez Tavuğu


Daha önce dediğimiz gibi Samsun, Kafkas mutfağından izler taşır. Genelde meze olarak sunulan Çerkez tavuğu, didiklenmiş tavuk, bayat ekmek ve sarımsak ile hazırlanır.


 1. Fasulye Turşusu


Samsunla özdeşleşen fasulye turşusu kavurması, Karadeniz'in hemen hemen her şehrinde afiyetle tüketilmektedir. Yalnızca fasulye turşusu değil, diğer turşular da kavurma yapılarak tüketilir.


 1. Katıklı Ekmek


Karadeniz'in kahvaltı sofralarında katıklı sündürmeye de yer verilir. Çökelek, biber salçası ve maydanoz ile hazırlanan bu ekmek, hem kahvaltıda, hem de öğle yemeklerinde sunulur.


 1. Mantarlı Pilav


Düğünlerde, bayramlarda ve özel günlerde sunulmasıyla bilinen mantarlı pilav, Samsun yöresiyle özdeşleşmiştir. Bu yörede bulunan ev yemekleri yapan restoranlarda mantarlı pilava sık sık rastlanır.


 1. Bafra Nokulu


Samsun'un Bafra ilçesinde çok sevilen nokul, aynı zamanda Sinop ve Isparta mutfaklarında da tüketilir. Bafra nokulunu diğer nokullardan ayıran en önemli özellik ise iç harcında ceviz kullanılmasıdır.


 1. Samsun Mantısı


Klasik mantıya benzer bir şekilde hazırlanan Samsun mantısı, kıymalı iç harç ile doldurulur. Ancak peynir ve ceviz eşliğinde servis edilir. İsteğe göre yoğurtlu sos ekleyebilirsiniz.


 1. Limonlu Paluze


Osmanlı jölesi olarak bilinen palüze, çok eski zamanlardan günümüze kadar ulaşmıştır. Nişasta, şeker ve su ile hazırlanan paluze, limon, vişne gibi farklı çeşitlerle zenginleştirilebilir.


 1. Koca Karı Gerdanı Tatlısı


Karadeniz'de sık sık tüketilen burma baklavanın Samsun'daki yöresel adı kocakarı gerdanıdır. Bayram sofralarının vazgeçilmezi haline gelen kocakarı gerdanı tatlısı şık sunumu ve lezzetiyle ön plana çıkar.


Samsun'dan Alınabilecek Yiyecekler

Yolunuz Samsun'a düşerse, dönerken alabileceğiniz yöresel tatlar; Nokul, köy tarhanası, reçel çeşitleri, fasulye turşusu, kuşburnu marmelatı, salça, tereyağı, doğal peynir, kestane balı, tulum peyniri, yeşil incir, erik pestili, pancarlı erişte, ayva ve ıspanaklı eriştedir.


Şunlara da göz atın;

 1. Sivas'ın yöresel yemekleri
 2. Hatay'ın meşhur yemekleri
 3. Trakya'nın yöresel yemekleri
 4. Yöresel Konya yemekleri
 5. Bolu'nun yöresel yemekleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo