Balığın Yanına Hangi Çorba Gider?

Balık hangi çorbayla birlikte yenilir? Balığın yanına en çok hangi çorba yakışır? İşte, eksiksiz bir menü hazırlamak isteyenler için balığın yanına çok yakışan çorba tarifleri:
Balığın Yanına Hangi Çorba Gider?
18 Ocak 2023, 16:49
Lezzet Trendleri

Balık, hem sağlıklı, hem de çok lezzetli besinlerden biridir. Uzmanların haftada iki kez önerdiği balıklar, farklı çeşitleriyle sofralardaki yerini alır. Balık çeşidine göre kızartma, haşlama, buğulama, fırınlama ve ızgara gibi usullerde pişirilir. Balık çeşitleri meze ve salatalar eşliğinde sunulur. Ancak ana yemeğe geçmeden önce midenizi yumuşatmak ve sıcak bir başlangıç yapmak isterseniz, balığın yanına yakışacak çorbaları sofralarınızın baş köşesine yerleştirebilirsiniz. İşte, balığın yanına çok yakışan çorba tarifleri:

 1. Mercimek Çorbası

mercimek çorbası

Yalnızca 5 malzemeden oluşan mercimek çorbası, Türk mutfağının demirbaşlarından biridir. Birçok yemekle birlikte tüketilebilir. Videolu ve resimli anlatımıyla, mercimek çorbasını kolayca hazırlayabilirsiniz.

 1. Ezogelin Çorbası

ezogelin çorbası

Gaziantep mutfağıyla özdeşleşen ezogelin çorbası, kırmızı mercimek, pirinç ve bulgur ile hazırlanır. Balıktan önce hafif bir başlangıç yapmak isteyenler için idealdir.

 1. Patatesli Yeşil Çorba

patatesli yeşil çorba

Brokoli, ıspanak ve patates ile hazırlanan yeşil çorbanın yapımında süt ve yoğurt kullanılmaz. Bu yüzden balıktan önce tüketilmesinde sakınca yoktur.

 1. Ot Çorbası

ot çorbası

Isırgan ve ebegümeci ile hazırlanan bu çorbanın yapımında, sebze suyu kullanabilirsiniz. Hafifliği ve besleyici değerleri ile nefis bir başlangıç tarifidir.

 1. Bulgur Çorbası

bulgur çorbası

Bulgur ve et suyundan oluşan bu çorba, diğerlerine göre daha ağır bir tada sahiptir. Ancak kış aylarında tüketilmesi gereken tariflerden biridir.

 1. Andaloz Çorbası

andaloz çorbası

Pirinç, un ve salça ile hazırlanan andaloz çorbası, İspanyol mutfağında rağbet gören tariflerden biridir. Farklı tatlar keşfetmek isteyenler için de, idealdir.

 1. Enginar Çorbası

enginar çorbası

Enginar ve patates ile hazırlanan bu çorbanın yapımında, az miktarda süt kullanılır. Bu yüzden yiyeceğiniz balığın taze olmasına dikkat edin.

 1. Miso Çorbası

miso çorbası

Deniz ürünlerinin sık sık tüketildiği Japon mutfağında, başlangıç için en çok tercih edilen çorba, miso çorbasıdır. Yapımında miso, tofu, wakame gibi özgün malzemeler kullanılır.

 1. Domates Çorbası

domates çorbası

Domates ve sıcak su ile hazırlanan domates çorbası, kaşar peyniri ve fesleğen ile birlikte sunulur. Balıktan önce yiyebileceğiniz nefis çorbalardan biridir.

 1. Wonton Çorbası

wonton çorbası

Çin mutfağıyla özdeşleşen wonton çorbası, hamur, susam yağı ve zencefil ile hazırlanır. Asya mutfağı esintilerini hissedebileceğiniz wonton çorbasını, sushi gibi eşsiz lezzetlerden önce deneyebilirsiniz.

Balığı yemek olarak tüketmek yerine, çorba yapımında da kullanabilirsiniz. Yapımında özellikle levrek, iskorpit ve kırlangıç balığı kullanılan safranlı balık çorbası tarifimizi defterinize kaydetmeyi unutmayın.

Şunlara da göz atın;

 1. Değişik balık yemekleri
 2. Balık sosları
 3. Balığın yanına ne gider?
 4. Taze balık nasıl seçilir?
 5. Balık nasıl temizlenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo