Balığın Yanına Hangi Tatlı Yapılır?

Balıktan sonra hangi tatlılar tercih edilmelidir? Balığın yanına yakışan tatlılar nelerdir? İşte, Pasta Şefi Didar Yanar'dan balığın yanına çok yakışacak 8 nefis tatlı:
Balığın Yanına Hangi Tatlı Yapılır?
24 Nisan 2024, 21:56

Omega 3 bakımından çok zengin olan balık, aynı zamanda yüksek oranda demir, çinko ve iyot gibi mineraller de içerir. Tüm bunları aynı anda vücuda almak ise, sindirimi rahatsız edebilir. Bu durumda halsizlik, şişkinlik ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Kan şekeri düşer ve uyku haline gireriz. Tam da bu sebepten dolayı balığın üzerine tatlı yeme ihtiyacı hissederiz.


Balığın bayat olma ihtimaline karşı sütlü tatlılar tercih edilmez. Şerbetli tatlılar ise şeker oranı çok fazla olduğundan dolayı mideye rahatsızlık verme ihtimali çok yüksek olduğu için tercih edilmez. Peki 'Didar biz ne yiyeceğiz?' dediğinizi duyuyorum. Helva, balıktan sonra yenilebilen en ideal tatlıdır. Neden mi? Helva içerdiği tahin sayesinde balıkta biriken ağır metalleri sıfırlıyor, radyasyon ve bazı ilaçların etkilerinden vücuttaki fosfor miktarını düzenleyerek midedeki asit dengesini normalleştiriyor.

''Balıktan sonra illa helvamı yemek zorundayım, ben sevmiyorum helvayı.'' diyenler içinde bazı alternatiflerim var.

Balığın Yanına Çok Yakışacak 8 Nefis Tatlı

 1. İrmik Helvası


İrmik helvası, balıktan sonra en çok tüketilen tatlıdır. Sindirimi rahatlatması ve kan şekerini dengelemesi nedeniyle, balığın yanına yakışacak tatlıların başında gelir.

 1. Fıstıklı Un Helvası


Balığın yanında yapabileceğiniz tatlılardan bir diğeri, un helvasıdır. Un, tereyağı ve süt ile hazırlanan un helvası, fıstık ile zenginleştirilir. Ortalama 30 dakika içinde sofralardaki yerini alır.

 1. Fındık Ezmesi


Kahvaltı sofralarında sunulan fındık ezmesi, hafif tadıyla balığın üstüne tüketilebilecek tatlılardan biridir. Yalnızca 4 malzemeden oluşan fındık ezmesini, kavanozlarda muhafaza edebilirsiniz.

 1. Fırın Sütlaç


Fırında sütlaç, sütlü bir tatlı olmasına rağmen, balığın üzerine yenebilecek en lezzetli tatlılardan biridir. Ancak fırın sütlacın sindirimi kötü etkilememesi için, yiyeceğiniz balığın taze olduğundan emin olmanız gerekir.

 1. Haşhaşlı Kakaolu Şekerpare


Klasik şekerpareye göre daha hafif bir tada sahip olan haşhaşlı şekerpare, irmik, kakao ve haşhaş ile hazırlanır. Küçük porsiyonlar halinde sunulur ve ılık bir şekilde servis edilir.

 1. Revani


İrmik ve un karışımından oluşan revani, Osmanlı'dan günümüze miras kalan tatlardan biridir. Ortalama 30-35 dakikada hazırlanır. Porsiyonu, yaklaşık 345 kalori değerindedir.

 1. Şambali


Batı Anadolu'ya özgü bir tatlı olan şambali, İzmir mutfağıyla özdeşleşmiştir. İrmik, süt ve şerbetten oluşan şambaliyi, videolu anlatımıyla kolayca hazırlayabilirsiniz.

 1. Tahinli Kabak Tatlısı


Daha öncede söylediğimiz gibi tahin, balığın ağır yapısını hafifletmek için ideal bir besindir. Hafifliği ile sindirimi rahatlatan tahinli kabak tatlısı, balığın üzerine yenebilecek ideal lezzetlerden biridir.


Yazar:

Pasta Şefi Didar Yanar

https://www.instagram.com/chefdidaryanar


Şunlara da göz atın;

 1. Balığın üstüne neden helva yenir?
 2. Balık pişirme yöntemleri
 3. Taze balık nasıl seçilir?
 4. Balığın yanına ne gider?
 5. Balık buzlukta nasıl saklanır?
Kategoriler
Lezzet Logo