Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? 9 Doğal Çözüm

Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler nelerdir? Evde mide bulantısı nasıl geçer? Mide bulantısına ne iyi gelir? İşte, Dyt. Muhammed Şahin'den mide bulantısı için çözüm önerileri:
Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? 9 Doğal Çözüm
24 Nisan 2024, 17:16

Mide bulantısı 7 den 70 hemen herkesin yaşadığı ve hem fizyolojimizi hem de sosyal yaşantımızı zorlayan kalitesinin düşüren bir problem. Öncelikle mide bulantısı çoğu kez ağrılı olmayan bir şikayettir ve genellikle terleme, baş dönmesi, ishal, karın ağrısı gibi başka belirtilerle bir arada görülebilir. Mide bulantısı farklı şekilleri ve sebepleri vardır ve bu sebeple mide bulantısına müdahale etmeden muhakkak doktora danışılmalıdır.


mide bulantısı

Mide Bulantısı Neden Olur?

 1. Gıda zehirlenmeleri
 2. Aşırı besin tüketimi
 3. Kötü kokular
 4. Psikolojik sebepler
 5. Bağırsak enfeksiyonu
 6. Hamilelik
 7. Araç tutması
 8. Vücuttan sıvı kaybı
 9. İlaçlar
 10. Migren
 11. Safra kesesi problemleri

Ben bu yazımda sizlere herhangi bir hastalığa bağlı olmayan günlük hayatta yaşadığımız mide bulantıları çeşitlerinden ve bunlardan kurtulmanın yollarını anlatacağım.


mide bulantısı

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Şayet mide bulantınız araç tutması gebelik veya aşırı alkol alımı veya gündelik yoğun stres veya kaygı sebebi ile oluşuyor ve altında başka bir hastalık ya da metabolik bir problem yoksa şu 7 maddeyi kolaylıkla gözden geçirebilir ve kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

 1. Nefes kontrolü (yaşadığımız tüm süre boyunca kesintisiz yaptığımız ve vücudumuz üzerinde tahmin ettiğimizden çok daha fazla etkisi olan bir şey) mide bulantınız sınav heyecanı veya aşırı stres vb gibi durumlardan kaynaklanıyor veya ani bir tiksinti bulantıya sebep olduysa rahat bir yere oturup burundan yavaş ve derin nefes alarak ve zihninizi boşaltarak bulantıdan kurtulabilirsiniz.
 2. Araç tutmasına bağlı bir mide bulantısı ise gözlerinizi kapatıp temiz hava alacak şekilde ortamı havalandırabilirsiniz.
 3. Bulantınız başladığında tuzlu kraker tüketebilirsiniz (bazen uzun süreli açlıklar veya kan şekerinin düşmesi de bulantıya sebebiyet verebilir bu madde bu tür durumlarda çok işe yarar)
 4. Kesinlikle yemek yerken acele etmeyin yavaş yavaş keyfince tüketim yapın bu sürekli bulantınızı engelleyecektir.
 5. Mucizevi limon. Limon sindirime yardımcı ve taze kokusuyla her zaman büyük bir destektir bulantı yaşadığınız zaman ve günlerde suyunuza ekleyeceğiniz bir miktar limon suyu size ilaç gibi gelecektir tabi aşırıya kaçmadan.
 6. Ilık tavuk suyu çorba. Midemize daha doğrusu vücudumuza iyi gelecek şeyler aslında ona benzeyen şeylerdir örneğin ideal ısıda ılık bir çorba vücut veya mide ısımızla aynı olduğu için reaksiyon oluşturmadan midemizi rahatlatabilir denemeye değer.
 7. Nane-limon çayı. Güzelce demlenmiş ve limon suyu eklenmiş bir nane çayı bana göre her şeye iyi gelir ama siz yine de her şeyde değil mide bulantılarınızda kullanabilirsiniz.

  Bonus madde zencefil, toz hali ile balla beraber kullanılabilecek bu şifalı baharatın da bulantılara iyi geldiği bilinmektedir şayet alerjiniz yoksa zencefil de size fayda sağlayabilecek güzel bir seçenektir.

  Sağlıklı diyetle mutlu bir ömür dilerim.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

 1. Patates

patates

Midedeki asidin artması nedeniyle bulantı veya mide ağrısı yaşıyorsanız, haşlanmış patates yiyebilirsiniz. Haşlanmış patates midenin rahatlanmasına yardımcı olur.


 1. Yoğurt

yoğurt

Ev yapımı yoğurt, midenin dostudur. Probiyotik özelliğe sahip olan yoğurt, bağırsak florasını düzenler. Bu sayede mide ağrılarını ve bulantılarını kısa sürede geçirir. Özellikle zehirlenme durumunda tüketilmesi önerilir.


 1. Limon

limon

Mide bulantısına iyi gelen besinlerin başında limon gelir. Bulantı esnasında suyun içine bir dilim limon atabilir veya bitki çaylarının içine limon suyu ekleyebilirsiniz. Sadece yiyerek değil, limonu koklayarak da mide bulantısını azaltabilirsiniz. Aşırı derecede tüketilmemesi gerekir.


 1. Zencefil

zencefil

Sabah bulantıları, araba tutması, deniz tutması ve hamilelik bulantılarına iyi gelen zencefil, sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bulantıya karşı zencefil çayı hazırlayabilirsiniz. Çayı hazırlarken toz yerine dilimlenmiş taze zencefil kullanın.


 1. Nane

nane

Kokusu ve aromasıyla bulantılara iyi gelir. Mide bulantısı halinde nane çayı veya nane limon içebilirsiniz. Bunun yanı sıra 2-3 adet nane yaprağı yemek de ferahlamanızı sağlayacaktır. Yemek istemiyorsanız, nane yapraklarını elinizle ovuşturun ve koklayın.


 1. Bitki Çayları

papatya çayı

Farklı bitkilerle hazırlanan bu çayların sağlık açısından birçok etkisi vardır. Özellikle rahatlamaya ve strese iyi gelen bitki çayları, farklı durumlarda da kullanılabilir. Mide bulantısına iyi gelen bitki çayları limonlu ıhlamur, papatya ve kekik çayıdır.


 1. Elma

elma

Elma da mide bulantısına iyi gelen besinler arasındadır. Tek seferde aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. İsteğe göre püre halinde de tüketilebilir.


 1. Muz

muz

Muz mideyi rahatlatan ve iyi gelen bir meyvedir. Normal veya püre şeklinde tüketilebilir. Bulantıyı arttırmamak için en fazla bir tane tüketilmelidir. Gıda zehirlenmesinde de önerilir.


 1. Bal

bal

Bulantı, mide üşütmesinden kaynaklanıyorsa yatmadan önce ılık ballı süt için. 


Yazar:

Dyt. Muhammed Şahin


Şunlara da göz atın;

 1. Mide yanması nasıl geçer?
 2. Mide ağrısına ne iyi gelir?
 3. Reflüsü olanlar ne yemeli?
 4. İshale ne iyi gelir?
 5. İç organ yağlanmasına ne iyi gelir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo