ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER SAĞLIKLI YAŞAM MİDE BULANTISINA NE İYİ GELİR? 9 DOĞAL ÇÖZÜM

MİDE BULANTISINA NE İYİ GELİR? 9 DOĞAL ÇÖZÜM

Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler nelerdir? Evde mide bulantısı nasıl geçer? Mide bulantısına ne iyi gelir? İşte, mide bulantısına iyi gelen 9 doğal besin:
Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısı, her yaşta görülebilen bir durumdur. Bazen yediklerimizin dokunması, bazense hastalık belirtisi olarak kendini gösterir. Eğer sık sık görülüyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. İlaç tedavisinin yanı sıra bazı besinler de mide bulantısına iyi gelir. Mide bulantısı başladığında neler yapılmalıdır? Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler nelerdir? Soruların cevabına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Mide Bulantısına Karşı Neler Yapılmalıdır?

  • Mide bulantısını azaltmak için yapılması gereken ilk şey temiz hava almaktır. Dışarı çıkma imkanınız yoksa pencere veya balkona çıkarak temiz hava alın.
  • Ortam sık sık havalandırılmalıdır. Özellikle basık bir ortamdaysanız, yarım saatte bir camları açarak temiz hava girmesini sağlayın.
  • Kolonya, nane ve lavanta koklamak da bulantıyı bastırmanızı sağlar.
  • Mide bulantısına ek olarak baş dönmesi ve dengede durmada güçlük yaşıyorsanız, kendinizi iyi hissedene kadar uzanın.
  • Rahatlamak için derin derin nefes alın.
  • Bulantıyı gidermek için yapılabilecekler arasında yoğurt yemek de vardır. Özellikle zehirlenme durumlarında bol bol yoğurt yiyerek midenin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Araba ve deniz tutması sonucunda mideniz bulanıyorsa, tuzlu çubuk kraker yiyin.
  • Gazlı içeceklerden uzak durun. Onun yerine su, limonata, meyve suyu veya soda tüketin.
  • Mide bulantısı sonucu kustuysanız, sıvı kaybı yaşandığı için bulantı geçtikten sonra bol bol su için.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?


Midedeki asidin artması nedeniyle bulantı veya mide ağrısı yaşıyorsanız, haşlanmış patates yiyebilirsiniz. Haşlanmış patates midenin rahatlanmasına yardımcı olur.Ev yapımı yoğurt, midenin dostudur. Probiyotik özelliğe sahip olan yoğurt, bağırsak florasını düzenler. Bu sayede mide ağrılarını ve bulantılarını kısa sürede geçirir. Özellikle zehirlenme durumunda tüketilmesi önerilir.Mide bulantısına iyi gelen besinlerin başında limon gelir. Bulantı esnasında suyun içine bir dilim limon atabilir veya bitki çaylarının içine limon suyu ekleyebilirsiniz. Sadece yiyerek değil, limonu koklayarak da mide bulantısını azaltabilirsiniz. Aşırı derecede tüketilmemesi gerekir.Sabah bulantıları, araba tutması, deniz tutması ve hamilelik bulantılarına iyi gelen zencefil, sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bulantıya karşı zencefil çayı hazırlayabilirsiniz. Çayı hazırlarken toz yerine dilimlenmiş taze zencefil kullanın.Kokusu ve aromasıyla bulantılara iyi gelir. Mide bulantısı halinde nane çayı veya nane limon içebilirsiniz. Bunun yanı sıra 2-3 adet nane yaprağı yemek de ferahlamanızı sağlayacaktır. Yemek istemiyorsanız, nane yapraklarını elinizle ovuşturun ve koklayın.Farklı bitkilerle hazırlanan bu çayların sağlık açısından birçok etkisi vardır. Özellikle rahatlamaya ve strese iyi gelen bitki çayları, farklı durumlarda da kullanılabilir. Mide bulantısına iyi gelen bitki çayları limonlu ıhlamur, papatya ve kekik çayıdır.Elma da mide bulantısına iyi gelen besinler arasındadır. Tek seferde aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. İsteğe göre püre halinde de tüketilebilir.Muz mideyi rahatlatan ve iyi gelen bir meyvedir. Normal veya püre şeklinde tüketilebilir. Bulantıyı arttırmamak için en fazla bir tane tüketilmelidir. Gıda zehirlenmesinde de önerilir.Bulantı, mide üşütmesinden kaynaklanıyorsa yatmadan önce ılık ballı süt için. 


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!