ANASAYFA PÜF NOKTASI 6 SÜPER KURTARICI

6 SÜPER KURTARICI

6 süper kurtarıcı

Yemeklerinizde, mezelerinizde, tatlılarınızda, ekmek yapımında, kısacası mutfağın her anında kullanacağınız, lezzetin sağlıkla bütünleştiği küçük sırları göz ardı etmeyin.

KETEN TOHUMU
Keten tohumu yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri, düşük oranda doymuş yağ asidi, yüksek oranda lifle birlikte bol miktarda potasyum, az miktarlarda ise magnezyum, demir, bakır, çinko ve çeşitli vitaminler içerir.
 
Keten tohumunu doğal ürün dükkanlarından veya aktarlardan temin edebilirsiniz. Tazeliğini anlamak için çimlenip çimlenmediğine bakabilirsiniz, eğer çimlenmiyorsa aldığınız yere iade ediniz. Öğütülmüş keten tohumunun sindirimi çok daha kolaydır. Keten tohumu oda ısısında bir yıl tazeliğini korur. Mutfakta keten tohumunu el altında bulundurarak, öğütülmüş halde salatalarınıza, yoğurdunuza, müsliye serpebilir, fırında yaptığınız hamur işlerine katabilir, pilavdan çorbalara, tatlılardan tuzlulara her yemeğinizde kullanabilirsiniz.

ARPA 
Buğdaygillerden bir bitkidir arpa. Bu bitkinin ekmek ve bira yapımında kullanılan, hayvanlara yem olarak verilen tanelerine arpa denir. Arpa, buğdayla beraber dünyanın en eski kültür bitkisidir. Tarih öncesi devirlerde ilk kültür bitkisi olan arpayı insanlar besin olarak kullanmışlardır. Taneleri bakımından arpalar üç grupta toplanır; beyaz arpa, koyu renkli arpa, çakır arpa. Arpa, egzama, uyuz, mantar kaşıntılarına karşı çok iyi gelir. Arpa kaynatılıp içilirse adale ağrılarına iyi gelir.

Bugün bile, buğdayın ekilemediği kutup bölgeleri ve yüksek dağlık bölgelerde arpa ekilerek besin maddesi olarak kullanılır. Arpanın unundan ekmek yapıldığı gibi, irmik, unundan yine hamur işleri, çorba ve bazı ülkelerde kahve de yapılır. En önemli tüketim alanı bira yapımı ve hayvan yemidir.
~
ZERDEÇAL 
Zerdeçal, zencefil familyasından olup, kaynatıldıktan ya da buharda bekletildikten sonra kurutulur ve ufalanır. Hafif bir aroması vardır. Zencefile benzer, keskin bir tadı vardır. Köri sosu yapımında kullanılan bir baharattır. Zerdeçal, antioksidan etkilidir. Curcuminin antioksidan etkisinin E ve C vitaminlerinden daha güçlü olduğu görülmüştür. İltihap giderici özelliği vardır. Karaciğeri güçlendirir ve toksinlerin atılmasına yardım eder. Solunum yolu enfeksiyonların tedavisinde yararlanılır.

Zerdeçal, fümeler, turşular, zerde ve keklerde kullanılır. Yumurtalı yemeklerde de kullanılmaktadır. Çorbalara ilave edilir ve safranın kullanıldığı her yerde kullanılabilir. Bir miktar margarini erittikten sonra içine zerdeçal ekleyerek sebze, makarna ve patatesin üzerine dökerek bir sos elde edebilirsiniz.

ZEYTİNYAĞI
Zeytinyağı, zeytin ham yağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metotlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen, sarının değişik tonlarında rengi olan, kendine özgü tat ve kokuda bir yağdır. Zeytinyağı, yüzde 75 oranında oleik asit gliseritleri taşır. A, E vitaminleri ve az miktarda fitoserol maddesi bünyesinde bulunur. Özellikle bağırsak hareketlerini düzenleyici ve safra söktürücü etkisi vardır. 

Zeytinyağı Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Yemeklerden salatalara, hamur işlerinden kızartmalara her lezzette kullanılan mutfakların olmazsa olmazı olarak yerini alır. Işık, sıcak hava ve zaman faktörlerinden etkilenir. Serin bir yerde durmalıdır. Buzdolabına konulmamalıdır. Cam ve koyu renkli şişeler içinde tercih edilmelidir.
~
KİNOA
Bir tahıl düşünün ki, görünüş olarak bulgura ya da çok küçük bir mercimek tanesine benziyor. Ama, et kadar proteinli ve vücutta sütten daha iyi kullanılabilen yüksek miktarda kalsiyuma sahip. Çok fazla lif oranına sahip olduğu gibi, gluten içermediği söyleniyor. Kolesterol içermeyen, yağdan fakir, kolay sindirimi sayesinde bebekler ve çocuklar için de çok besleyici bir tahıl. 

Kinoa, birkaç saat suda bekletip, içindeki enzimleri harekete geçirdikten sonra sadece on beş dakika gibi kısa bir sürede pişiyor. Kinoayı pirinç ve bulguru kullandığınız her yerde kullanabilirsiniz.

TAHİN
Tahin, gereksinim duyduğumuz yağ asitlerinin oluşmasına katkı sağlayan bir besin olarak literatürdeki yerini alıyor. Ayrıca besinlerin midemizde uzun süre kalmasına yardımcı olarak tokluk hissi veriyor. Tahinin hammaddesi susamın yüzde 30'un üzerinde protein, yüzde 55 oranında yağ içerdiği biliniyor.
Tahin sadece pekmez ve bal ile tüketilmemektedir. Hamur işlerinde, yemeklerde ve soslarda tercih edilen tahin, hafif laksatif ve idrar söktürücü özelliğinin yanı sıra A, B ve E vitaminlerince de zengindir.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!