ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER BUZDOLABI KOKUSU NASIL GİDERİLİR? 11 KOLAY YÖNTEM

BUZDOLABI KOKUSU NASIL GİDERİLİR? 11 KOLAY YÖNTEM

Yoğun yemek kokusunun buzdolabının içerisinde yayılmasıyla birlikte kötü bir koku oluşur. Peki, buzdolabı kokusu nasıl giderilir? İşte, buzdolabındaki kötü kokuyu gidermek için en etkili 11 yöntem:
Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? 11 Kolay Yöntem

Yiyeceklerin taze kalmasını ve uzun süre saklanmasını sağlayan buzdolabı, mutfağın olmazsa olmaz eşyalarından biridir. Bazen açık bırakılan tencereler, yoğun kokulu yiyecekler veya elektrik kesintileri buzdolabının kokmasına neden olabilir. Bu koku giderilmediği sürece, buzdolabındaki yemeklere de sinmektedir. Durum böyle olunca, yiyeceklerin ziyan olması an meselesidir. Nedeni ne olursa olsun, buzdolabındaki kötü kokuyu gidermenin oldukça pratik çözümleri var. Buzdolabını güzelce temizlemenize rağmen kötü kokulardan kurtulamıyorsanız, bu yöntemleri uygulayabilirsiniz. Buzdolabındaki kötü koku nasıl gider diye merak edenler için, işte 11 kolay yöntem:


 • Elma Sirkesi

Elma sirkesi, temizlik konusunda en çok kullanılan malzemelerden biridir. Antiseptik özelliğe sahip olan elma sirkesini, temiz suyla karıştırıp buzdolabına koyun. Kısa sürede kokunun gittiğini göreceksiniz.


 • Süt

Süt, kimyasal yapısı ile kötü kokuları içine çeker ve hapseder. Küçük bir bardağın içerisine süt koyun ve ağzı açık bir şekilde buzdolabına yerleştirin. Bu sayede kokudan kurtulabilirsiniz.


 • Karbonat

Bir kabın içerisine karbonat boşaltın ve buzdolabına yerleştirin. Koku gidene kadar karbonatı bekletebilirsiniz. Ayrıca günlük kullanımlarda da buzdolabında karbonat bekletebilirsiniz.


 • Türk Kahvesi

Kokusu ile insanı tiryakisi yapan Türk kahvesini bu kez kötü kokulardan kurtulmak için kullanıyoruz. Bir kahvenin içerisine Türk kahvesi ve bir tatlı kaşığı pirinç ekleyin. Bu kaseyi buzdolabında bir gece bekletin. Ertesi gün kokudan eser kalmayacak.


 • Çay Demi

Çayınızı demlediniz ve afiyetle içtiniz. Çaydanlıkta kalan çay posalarını çöpe atmak yerine bir kasenin içerisine doldurun. Üzerine bir dilim limon koyarak buzdolabında bekletin. İşte, kötü kokulardan kurtulmak bu kadar kolay.


 • Vanilya

Keklerin, tatlıların içerisinde kullanılan vanilya, yoğun aromatik bir kokuya sahiptir. Buzdolabındaki kötü kokulardan kurtulmak için bir pamuğa vanilya esansı dökün ve buzdolabının bir köşesine yerleştirin. Dilerseniz, pamuğu bir bardak suyun içerisine de koyabilirsiniz. Bir gecede buzdolabının mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.


 • Kahve Çekirdekleri

Kahve tiryakilerini sevindirecek bir yöntemimiz daha var. Yoğun bir kokuya sahip olan kahve çekirdeklerini, bir kase içerisinde buzdolabına koyun. Buzdolabına yayılan kahve aromasını seveceğinizden eminiz.


 • Gazete

Bu bilgiye çok şaşıracağınızı biliyoruz. Verdiğimiz yöntemlerden birini seçtikten sonra, bir tomar gazeteyi buruşturarak dolaba koyun. Gazete kağıdının kötü kokuyu emme özelliği sayesinde kokulardan kurtulabilirsiniz.


 • Yulaf Ezmesi

Diyet denildiğinde ilk akla gelen besinlerden biri olan yulaf, kötü kokulardan kurtulma konusunda da bizlere yardımcı oluyor. Bir kase yulaf ezmesini ağzı açık bir şekilde dolaba koyun. Kısa sürede kokuyu hapsettiğini görebilirsiniz.


 • Mangal Kömürü

Bu yöntemi uygulamak için dolabın kuru ve boş olması gerekir. Bir kap veya poşet içerisine koyduğunuz mangal kömürlerini buzdolabına yerleştirin. Kötü koku giderildikten sonra kömürleri çıkartarak yiyeceklerinizi dolaba yerleştirebilirsiniz.


 • Limon Dilimleri

Kolonya, parfüm gibi ürünlerin içerisinde kullanılan limonu, üç dört parçaya ayırın ve ağzı açık bir şekilde dolaba yerleştirin. Ancak bu yöntemi seçecekseniz, limonları sık sık yenileyin.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!