ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ MUĞLA'NIN YÖRESEL YEMEKLERİ

MUĞLA'NIN YÖRESEL YEMEKLERİ

Muğla'nın yöresel yemekleri nelerdir? 10 meşhur tarif!
Muğla'nın Yöresel Yemekleri

Muğla'nın Yöresel Yemekleri

  • Çökertme Kebabı
  • Deniz Börülcesi
  • Kabak Çiçeği Dolması
  • Zeytinyağlı Bamya
  • Keşkek
  • Turp Salatası
  • Şambali Tatlısı
  • Lokma
  • Muğla Tarhanasından Sufle
  • Yeşil Zeytinli Tarator

Ege Bölgesi'nde yer alan Muğla, Türkiye'nin en kalabalık 24. şehridir. Turizm açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Muğla'nın ilçeleri, yaz mevsiminde en sevilen tatil yörelerinden oluşur. Muğla mutfağı denildiğinde ilk akla gelen tarhanadır. Muğla tarhanası oldukça özgün bir yemektir ve genellikle kışa hazırlık olarak yapılır. Bunun yanı sıra ebegümeci, hindiba ve devetabanı gibi yabani otlar Muğla mutfağında önemli bir yere sahiptir. Yöre halkı genellikle sebze ağırlıklı beslenir. Sahil kesiminde olmasına rağmen balık türlerine fazla yer verilmez. Bunun yerine biryan, çiftlik ve çökertme kebabı, et kavurması gibi yemekler sofralarda yerini alır. Muğla'nın meşhur yemeklerine mutfağınızda yer vermek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Muğla'nın Meşhur Yemekleri

Çökertme Kebabı;


Bodrum ile özdeşleşmiştir. Biftek eti ile hazırlanan bu yemek, patates kızartması ve yoğurt eşliğinde sunulur. Yörenin en sevilen lezzetleri arasında yer alır.

Deniz Börülcesi;


Deniz kıyılarında yetişen börülce, besin değeri bakımından oldukça zengindir. Denizdeki mineralleri içine hapsettiği için, sağlığa birçok faydası vardır. 

Kabak Çiçeği Dolması;


Sabahın erken saatlerinde Ege ve Akdeniz topraklarında toplanan kabaklarla hazırlanır. Kıbrıs ve Yunan mutfağında da tüketilir.

Zeytinyağlı Bamya;


Ege ve Akdeniz mutfağında sık sık yer alan bamya, sindirim sistemini düzenleyen bir besindir. İsteğe göre kuru veya yaş olarak tüketilebilir.

Keşkek;


Buğday ve koyun eti ile hazırlanan keşkek, Muğla'nın en gözde yemekleri arasında yer alır. Genellikle düğün ve bayram gibi kalabalık sofralarda ikram edilir.

Turp Salatası;


Yemeklerin yanında servis edilen turp salatası, mide ağrılarına ve kramplarına iyi gelir. Aynı zamanda karaciğeri temizlemesiyle de bilinir.

Şambali Tatlısı;


Şerbetli bir tatlıdır. Genellikle sokaklarda hazır olarak satılır. Dondurma, kaymak, badem ve fıstık ile birlikte servis edilir.

Lokma;


Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşan lokma tatlısı, sokaklarda satılan tatlılar arasındadır. Bununla birlikte doğum, düğün gibi özel törenlerde de ikram edilir.

Muğla Tarhanasından Sufle;