Katı Meyve Sıkacağında Hangi Meyveler Sıkılır?

Katı meyve sıkacağı nedir, ne işe yarar? Katı meyve sıkacağında hangi meyveler sıkılır, hangi meyveler sıkılmaz? Katı meyve sıkacağı ve blender aynı işlevlere mi sahip? İşte, katı meyve sıkacağında sıkılabilen meyveler:
Katı Meyve Sıkacağında Hangi Meyveler Sıkılır?
24 Kasım 2022, 14:16

Katı meyve sıkacağı, meyve ve sebzelerden meyve suyu çıkartmak için kullanılır. Özellikle meyve sevmeyen kişilere önerilen katı meyve sıkacağı, ihtiyaç duyduğunuz vitaminleri meyve ve sebzelerin suyuyla almanıza sağlayabilir. Yüksek kaliteli bir meyve sıkacağı, mutfağınıza büyük fayda sağlayabilir. Çocuklu ailelerinde de tercihleri arasında olan katı meyve sıkacağı, aynı anda farklı meyvelerin sıkılarak aromatik tatlar elde etmenize de yardımcı olur.

katı meyve sıkacağı

Katı Meyve Sıkacağında Hangi Meyveler Sıkılır?

 1. Elma
 2. Portakal
 3. Üzüm
 4. Havuç
 5. Kavun
 6. Karpuz
 7. Nektarin
 8. Ananas
 9. Armut
 10. Mandalina
 11. Kereviz
 12. Kivi
 13. Pancar
 14. Zencefil
 15. Çilek
 16. Yaban mersini
 17. Salatalık
 18. Ispanak
 19. Domates
 20. Nar
 21. Limon
 22. Greyfurt

Katı meyve sıkacağında, her türlü narenciye sıkılabilir. Ancak portakal, mandalina gibi meyvelerin, sıkmadan önce kabuklarının soyulması önerilir. Çünkü kabuğun iç kısmında bulunan beyaz ince kısımlar genellikle acı bir tada sahiptir ve sıkıldığı takdirde meyve suyunun tadını bozabilir.

Katı Meyve Sıkacağında Neler Sıkılmaz?

 1. Muz
 2. Mango
 3. Şeker kamışı
 4. Bal kabağı
 5. Avokado

Katı meyve sıkacağında, nişasta içeren meyve ve sebzelerin suyu sıkılamaz. Bunlar için blender kullanılması önerilir.

katı meyve sıkacağı

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Katı meyve sıkacağında kullanılan havuç ve pancar gibi güçlü renklere sahip olan meyveler, kapağın renginin değişmesine yol açabilir.
 2. Meyve lekeleri, genelde bulaşık makinesinde veya sıcak suda yıkandığında kısa sürede çıkar.
 3. Çıkmayan lekeler için, kağıt havluya birkaç damla sıvı yağ ekleyip lekenin ovulması ve sıcak sudan geçirilmesi yeterlidir.
 4. Kullanılan meyvelerin yoğunluğuna ve liflerine bağlı olarak, süzgeç bölümünün gözenekleri tıkanabilir. Bu yüzden katı meyve sıkacağının süzgeci, her kullanımdan sonra temizlenmelidir. 

Katı Meyve Sıkacağı ve Blender Aynı Mı?

Katı meyve sıkacağı ve blender benzer işlevlere sahip olsa da, tamamen aynı değildir. Blenderlar, meyve ve sebzelerin tüm kısımlarını tutarak smoothie ve harmanlanmış içecekler yapmak için kullanılır. Katıcı meyve sıkacağı ise, meyvenin sadece suyunu çeker ve lifin çoğunu geride bırakır. Yüksek kaliteli meyve sıkacakları, uzun süre dayanacak şekilde üretilmiştir.

Şunlara da göz atın;

 1. Katı meyve sıkacağı nasıl temizlenir?
 2. Blendera asla konulmaması gerekenler
 3. Mikrodalga fırında pişirilmeyen malzemeler
 4. Hava fritözünde ne pişirmemelisiniz?
 5. Meyve suyu konsantresi nedir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo