Mikrodalga Fırına Asla Koymamanız Gereken 16 Ürün

Mikrodalga nasıl kullanılır? Mikrodalgaya hangi malzemeler konulmaz? İşte, tehlikeli sonuçlarla karşılaşmamak için mikrodalgaya kesinlikle koymamanız gereken 16 malzeme:
Mikrodalga Fırına Asla Koymamanız Gereken 16 Ürün
16 Nisan 2024, 10:36

Mikrodalga fırınlar hayatımızı kolaylaştıran ürünlerin başında geliyor. Çok sık kullanılması önerilmese de, özellikle kısıtlı zamanlarda ve acil durumlarda kurtarıcı niteliğinde olabiliyor. Mikrodalga fırınların kullanım amacı genellikle yemekleri ısıtmak oluyor. Ancak bazı yemekler mikrodalga için hiç uygun değil. Sadece yemekler değil kullanılan kaplar ve malzemelerde mikrodalganın bozulmasına, yemeklerin patlamasına ve mutfakta yaralanmalara yol açabiliyor. Tam da bu yüzden, mikrodalgaya asla koymamanız gereken malzemeleri sizler için derledik. İşte, mutfak kazalarından korunmak için mikrodalgaya kesinlikle koymamanız gereken şeyler:

 1. Yumurta

yumurta

Yumurtayı mikrodalgada ısıtmak veya pişirmek, hemen hemen herkesin aklına gelebilir. Ancak yumurta, mikrodalga için hiç uygun bir besin değil. Isıtmak veya pişirmek amacıyla mikrodalga fırına koyulan yumurtaların patlama ihtimali çok yüksektir.

 1. Dondurulmuş Et

donmuş et

Buzlukta dondurduğunuz etleri çözmek için mikrodalgaya atıyorsanız, büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Eti çözmek için mikrodalgaya koyarsanız, kenarları pişecek ortası ise çiğ kalacaktır. Ani ısı değişimleri ise et üzerinde bulunan bakterilerin hızla çoğalmasına neden olur. Bu yüzden eti çözmek istediğinizde önce buzdolabı rafında, ardından oda sıcaklığında bekletmeniz en doğru sonuçları almanızı sağlar.

 1. Kese Kağıdı

kese kağıdı

Eski zamanlarda sık sık kullanılan kese kağıdı, mikrodalgaya konulmaması gereken malzemelerden biridir. Fırına konulan kese kağıdı, aldığı ısıyla birlikte yangın çıkarabilir.

 1. Anne Sütü

anne sütü

Bebeğinizin daha sonra içmesi için beklettiğiniz anne sütü de mikrodalgaya konmaması gereken besinlerden. Anne sütü mikrodalgada ısıtıldığı zaman, sütün içinde bulunan ve bebeğin bağışıklığını güçlendiren proteinler azalmaya başlıyor. Bu yüzden anne sütünü, sıcak su dolu bir kabın içerisinde bekleterek ısıtmanızı öneriyoruz.

 1. Plastik Kaplar

plastik kaplar

Yoğurt, dondurma, margarin gibi plastik kaplar, mikrodalgaya konulduğunda erimeye başlar. Ayrıca bu kaplar mikrodalga fırını temizlenmeyecek hale getirebilir, bizden söylemesi.

 1. Çin Yemekleri

çin yemekleri

Genellikle metal saplı küçük kaplarda satılan Çin yemeklerini, mikrodalgada ısıtmayın. Metal saplar mikrodalgada çok fazla ısınır ve yemek kapları da yangına neden olabilir. Bu yüzden Çin yemeklerini, düz seramik veya cam kaseye koyarak ısıtabilirsiniz.

 1. Meyveler

meyveler

Meyvelerin ısıtılmaya ihtiyacı olmasa da, biz yine de uyarmış olalım. Hiçbir meyveyi mikrodalgaya koymayın. Özellikle üzüm ve karpuz gibi sulu meyveleri mikrodalgaya koyarsanız, kısa sürede içerisinde patladığına şahit olabilirsiniz.

 1. Yaldızlı Kaplar

yaldızlı eşyalar

Kenarlarına yaldızlar bulunan kaplar, mikrodalgaya kesinlikle konulmaması gereken malzemelerden biridir. Yaldız desenleri içeriğinde metal barındırır. Metal malzemeler de, mikrodalganın bozulmasına yol açan maddelerin başında gelir.

 1. Strafor Kaplar

strafor kaplar

Strafor kaplar ve köpükler de ısıtıldığında plastik etkisi gösteriyor. Mikrodalgaya konulan bu kaplar, straforun içerisinde bulunan zararlı kimyasalların yemeğin içine karışmasına neden oluyor.

 1. Soslu Yemekler

soslu yemekler

Evet, mikrodalgaya konulmaması gereken şaşırtıcı malzemelerden biri soslu yemekler. Eğer soslu yemekleri kapaksız bir şekilde mikrodalgaya koyarsanız, kısa süre içerisinde yemeğin felakete dönüşmesini izleyebilirsiniz.

 1. Su Bardağı

su bardağı

Mikrodalgada su ısıtmak istiyorsanız, cam veya seramik kaplar kullanın. Ayrıca mikrodalgada çok ısınan suyu çıkarttıktan sonra soğuk bir yere koyarsanız, patlayacaktır. Bu yüzden mikrodalga fırını su ısıtmak için değil, suyu ılıtmak için kullanın.

 1. Acı Biber

acı biber

Acı biber mikrodalgaya girdiğinde alev almaz. Ancak ısıtma işleminden sonra mikrodalganın kapağını açtığınızda dışarı çıkan hava, boğazınıza ve gözlerinize ciddi zarar verebilir.

 1. Alüminyum Folyo

alüminyum folyo

Yemekleri pişirirken sık sık kullandığımız alüminyum folyo da, metal içerikli bir malzemedir. Diğer metallerde olduğu gibi, alüminyum folyoyu da mikrodalgaya kesinlikle koymayın. Aksi takdirde yangın çıkabilir.

 1. Sarımsak

sarımsak

Sarımsağı mikrodalgaya koymak patlamasına veya yangın çıkmasına yol açabilir. Bu yüzden kesinlikle denemeyin.

 1. Boş Çalıştırmak

boş mikrodalga

Mikrodalganın içerisinde hiçbir şey yokken çalıştırmak, oldukça sakıncalıdır. Mikrodalganın içindeki ışınlar yangına neden olabilir veya fırın bozulabilir.

 1. Kabuklu Patates

kabuklu patates

Kabuklu patates de yumurta gibi patlayabilir. Bu yüzden patatesi ısıtmak istediğinizde mutlaka kabuklarını soyun.

Şunlara da göz atın;

 1. Mikrodalgada su nasıl kaynatılır?
 2. Mikrodalgada yiyeceklerin buzu nasıl çözülür?
 3. Mikrodalga nasıl temizlenir?
 4. Mikrodalga güç seviyeleri aslında ne anlama geliyor?
 5. Mikrodalga fırın nasıl çalışır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo