ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER DİYET LİSTELERİ KALİBRA DİYETİ NEDİR? NASIL UYGULANIR?

KALİBRA DİYETİ NEDİR? NASIL UYGULANIR?

Kalibra diyeti nasıl yapılır? Kimler bu diyeti uygulayabilir? Kalibra diyeti zararlı mıdır? Diyetisyen ve Fitoterapi Uzmanı Hanse Nur Büyükdağ sizler için merak edilenleri anlattı…
Kalibra Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?

Son dönemlerin popüler diyetlerinden biridir. İtalya’dan çıkmış bir diyet biçimidir. Bu diyet üç ayrı fazda yapılır. Karbonhidrat açısından baya kısıtlanan bir diyettir. Bu sebeple herkese ve her bünyeye önerilen bir diyet türü değildir. Bu diyeti yapmak isterseniz mutlaka bir diyetisyen ya da doktor kontrolünde olmanız gerekir.

Kalibra diyetinde karbonhidrat minimum seviyede alınırken yağ ve protein yüksek seviyelerde tüketilir. Bu sebeple vücut enerjiyi karbonhidrattan alamaz ve direk yağ yakımına geçer. Bu diyet üç aşamada uygulanır.

  1. İlk aşama, ketojenik diyet ile benzerlik gösterir. Vücuda yeterli karbonhidratı vermeyerek vücudun enerji ihtiyacını yağdan karşılamasından geçiyor. Karın, kalça ve beldeki yağ dokularını parçalayarak idrar ile atılır. Şeker hastalığı olanlarda, kalp sıkıntıları yaşayanlarda, uyku bozukluğu problemi yaşayanlar, ağır egzersiz yapanlarda bu diyet önerilmez. Kan şekeri düşüşü ile birlikte bayılmalar meydana gelebilir.
  2. İkinci aşamada, sentetik gıdaları artık tüketmemeye başlıyorsunuz. Bu bir geçiş dönemi olarak da tanımlanabilir. Bu aşamada yine karbonhidrat açısından fakir beslenilir. Beyinin yakıt olarak kullandığı karbonhidrat miktarı 110 gr, 30 ya da 20 gr aralıkla karbonhidrat alarak beslenmenize eklemelisiniz.
  3. Üçüncü aşamada dengeleme işlemi başlar. Karbonhidratı beslenmenize yavaş yavaş dahil edin. Karbonhidrat miktarını 50 grama kadar çıkartabilirsiniz. 

Bu tür diyetler anlık kilo kayıplarına sebep olsa da standart bir kilo verme tablosu için daha dengeli beslenilmesi gerekir. 


Şunlara da göz atın;

  1. Pegan diyeti 
  2. Emzirme diyeti 
  3. Düşük iyot diyeti
  4. Abs Diyeti


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!