Avokado Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Avokado yağı nasıl kullanılır? Avokado yağının cilde faydaları nelerdir? Avokado yağı hangi hastalıklara iyi gelir? İşte, cilde ve saça kolayca uygulanan avokado yağının faydaları ve kullanımı:
Avokado Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?
24 Nisan 2024, 21:43

Son yıllarda tüketimi bir hayli artan avokadonun faydalarını daha önce sizlere anlatmıştık. Yemeklerde, salatalarda ve tatlı yapımında kullanılan avokadonun yalnızca meyvesi değil, yağı da oldukça faydalı. Avokado meyvesinin soğuk pres yöntemine tabi tutulmasıyla elde edilen avokado yağı, hem çiğ, hem de yemeklerde kullanılır. Cilt ve saç sağlığına birçok katkısı olan bu yağ, kozmetik sektöründe de kendine yer bulmuştur. Avokado yağı rafine edilerek de üretilebilir. Ancak rafine edildiğinde içinde bulunan vitaminlerin bir kısmını kaybeder. Bu yüzden soğuk pres yöntemi daha fazla tercih edilmektedir. Peki, avokado yağı ne işe yarar? İşte, avokado yağının faydaları ve kullanımı:

avokado yağı

Avokado Yağı Faydaları Nelerdir?

 1. A, B3, C, D ve E vitamini içerir.
 2. Cilt lekelerine karşı etkilidir. Cilt hücrelerinin yenilenmesine destek olur.
 3. Cildi sıkılaştırır ve dış etkenlere karşı direncini arttırır.
 4. Önemli bir antioksidan kaynağıdır. Bağışıklığı güçlendirir.
 5. Göz sağlığını korumasıyla bilinir. Özellikle yaşa bağlı olarak ortaya çıkan göz hastalıkları riskini düşürür.
 6. Kalp sağlığını korur ve kemikleri güçlendirir.
 7. Kolesterol oranı sıfırdır.
 8. Sindirim sistemini düzenler ve rahatlamasını sağlar.
 9. Detoks özellikleri taşır. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 10. İçeriğinde potasyum ve magnezyum vardır. Bu sayede hem migrene, hem de depresyona iyi gelir.
 11. Saçlarda ortaya çıkan kepek sorununa karşı olumlu etkileri vardır.
 12. Hem saçlarda, hem de ciltte görülen egzamaya karşı iyileştirici etkisi vardır.
 13. Saçları besler. Saç uçlarında görülen yıpranma ve kırıklara karşı etkilidir.
 14. Cildin ölü hücrelerden arındırılmasına yardımcı olur.

avokado yağı

Avokado Yağı Nasıl Kullanılır?

Avokado yağının en yaygın kullanımı saç ve cilde uygulamaktır. Başka yağlarla karıştırılarak veya pamuk yardımıyla cilde uygulanabilir. Soğuk pres yöntemiyle elde edilen avokado yağı, zeytinyağı ile karıştırılarak yemek yapımında da kullanılabilir. Aromatik bir kokuya sahip olan avokado yağı, çorbalara veya kurabiyelere 1-2 damla olacak şekilde eklenebilir. 'Avokado yağı içilir mi?' diye merak edenler için, cevap evettir. Ölçülü bir şekilde avokado yağını içmek mümkündür. Ancak kronik rahatsızlığı olanlar, hamileler ve alerjik bünyeye sahip olan kişiler, avokado yağını tüketmeden önce mutlaka uzman doktora danışmalıdır. Ayrıca avokado yağının kullanımında hiçbir zaman aşırıya kaçılmamalıdır.

Not: Avokado yağının aşırı tüketimi ve kullanımı, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

avokado

Avokado Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

 1. Göz çevresi kırışıkları için; Avokado yağı göz çevresindeki kırışıklıklara doğrudan sürülebilir. Ancak göze çok yakın sürmemeye dikkat edilmesi gerekir. Parmağınızın ucuna 2-3 damla avokado yağı damlatın ve göz çevresine masaj yaparak yedirin.
 2. Göz altı morlukları için; Avokado yağını göz altına krem gibi sürebilir ve parmak uçlarınızla masaj yaparak yedirebilirsiniz.
 3. Cilt lekeleri için; Gece yatmadan önce avokado yağını göz ve dudak dışındaki bölgelere sürebilirsiniz. Sabah uyandığınızda yüzünüzü ılık suyla yıkayarak avokado yağının olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz.
 4. Kırışıklıklar ve cilt hücrelerinin onarımı için; Kırışıklıklardan korunmak, cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlamak için bu yağı maske yapımında kullanabilirsiniz. Avokado meyvesini ikiye bölüp kabuklarını soyun. Bu meyvenin yarısını blenderden geçirerek püre kıvamına getirin. Ezilmiş avokadoya 2 damla yağ ekleyin ve karıştırın. Hazırladığınız maskeyi yüzünüze sürün ve 10 dakika bekletin. Ardından bol suyla durulayın.
 5. Selülit için; Avokado yağının selülitleri giderici etkisinden faydalanmak için, selülit olan bölgelere az miktarda damlatın. Bu bölgeye güzelce masaj yapın.
 6. Kas gevşetici ve masaj için; Kasları gevşetmek ve masaj yapmak için, avokado yağını duşa girmeden 1-2 saat önce sürebilirsiniz. Yağlanan bölgeye masaj yaptıktan sonra ılık suyla duş alabilirsiniz.

Cilde ve yüze sürülen avokado yağı hakkında en çok merak edilenler 'Avokado yağı bronzlaştırır mı?, Avokado yağı tüylenme yapar mı?' sorularıdır. Avokado yağı düzenli kullanıldığında bronzlaştırıcı bir etkiye sahiptir. Haftada 2 kere uygulanması halinde cilde bronzluk katar. Ancak avokado yağının tüylenme yaptığına dair kesin bir bilgi yoktur.

Not: Bitkisel yağlar her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Bitkisel ürünleri kullanmadan ve tüketmeden önce doktora danışmanız daha sağlıklı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

yağ

Avokado Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

 1. Avokado yağı saç derisine 2-3 damla olacak şekilde uygulanabilir. Saç derisine masaj yapılarak sürüldüğünde kan dolaşımını arttırır. Bunun dışında banyodan sonra saç uçlarına birkaç damla avokado yağı sürmek kırıkların onarılmasına yardımcı olur. Ayrıca avokado yağı saçların parlak ve canlı bir görünüme kavuşmasını da sağlar.
 2. Kepekli saçlar için avokado yağını limon ve badem yağı ile karıştırarak kür haline getirebilirsiniz. Hazırladığınız kürü saç derisine masaj yaparak sürün ve 15 dakika bekletin. Ardından ılık suyla durulayın.
 3. Kepek dışındaki saç derisi problemleri için, avokado yağını başka yağlarla karıştırabilirsiniz. Özellikle lavanta yağı, saç derisi için oldukça faydalıdır. Saça sürülen avokado yağı 15 dakika sonunda mutlaka durulanmalıdır. 

Avokado yağını hangi yağlarla karıştıracağınızı bilmiyorsanız, dermatoloji uzmanından yardım alabilirsiniz.

Avokado Yağı Nereden Bulunur?

Avokado yağını güvenilir aktarlardan, doğal ürünler satan marketlerden ve online alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz.

Önemli Not: Ciddi kronik rahatsızlığı olan kişiler, düzenli ilaç kullananlar, alerjik bünyeye sahip olan kişiler, hamileler ve emziren anneler avokado yağını tüketmeden veya cilde uygulamadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Doktorun onay vermediği hiçbir ürün kullanılmamalıdır.

Şunlara da göz atın;

 1. Avokado nasıl yenir?
 2. Avokado tarifleri
 3. Evde avokado nasıl yetiştirilir?
 4. Badem yağının faydaları nelerdir?
 5. Ozon yağı nasıl kullanılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo