ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER KURBAN BAYRAMI’NI DOĞRU KUTLUYOR MUYUZ?

KURBAN BAYRAMI’NI DOĞRU KUTLUYOR MUYUZ?

Kurban Bayramı, teslim olmaktır
Kurban Bayramı’nı doğru kutluyor muyuz?

Jale Balcı
Şef ve yemek kitabı yazarı
@jaleblc       
jale@lokantafarina.com

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı dini olarak en çok önem verilen bayramlar. Müslümanlar doğdukları andan itibaren pek çok kez bayram kutlaması yapıyor. Peki mutlu muyuz, zevk alıyor muyuz? “Bayram gelsin de, kutlayalım” mı diyoruz, yoksa “Bayramda nereye tatile gidelim?” diye mi düşünüyoruz? Evet, maalesef artık bayramlar anlamlarını yitiriyor, sadece tatil olarak adlandırılıyor. Bu hale niye mi geldik? Çünkü ritüeller o kadar az ki ve o kadar yanlış anlatılıyor ki... Oysa ritüeller bazı şeyleri sürdürülebilir kılar.

Kurban Bayramı, teslim olmaktır
Kurban Bayramı bile aslında yanlış biliniyor; sadece kurban kesmek değildir bu bayram, teslim olmaktır, yüce Allah’a inanmaktır, güvenmektir, tevekkül etmektir. Hayvanları kesip maaile etleri yemek, eşe dosta dağıtmak değildir. Bu bayramları bekleyen fakir fukarayı da bir nebze beslemektir. İkramda bulunmaktır. Ama yapılanlar o kadar yanlış ki, insanı özellikle Kurban Bayramı’nda gerçekten ürkütüyor. Hayvanların ortalıklarda kesilmesi, denize atılan pislikler, kanlar o kadar rahatsız edici ki... Üstüne bir de yanlış anlatımlar... Gerçekten ne çocuklar ne de  gençler bu bayramdan tat alır veya anlamaya çalışır hale geldi. Çok da haklılar! Ramazan Bayramı’nda şeker, tatlı vs. güzel lezzetlerin hazırlandığı bir gelenek var. Sabahları anneler börek açarlar, bir ödül gibidir Şeker Bayramı, Ramazan’da tutulan oruçlar sonrasında... Ama Kurban Bayramı için maalesef aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Siz neler düşünüyorsunuz?

İnsani görevimiz
Niyet ederek kurban kesilmesine asla karşı değilim, ben de kestiriyorum ama nasıl biliyor musunuz? Hayvana yapılması gereken ritüellerle, verilen vekaletlerle, hayvanın ruhunu teslim etmesine ihtiyaç duyduğu dualarla, bu şekilde kurbanlık adıyorum. Canlıların bazıları insanlara hizmet etmek için varolsalar da, her canlının da yenilemeyeceği doğrudur. Allah’ın sunduğu lütufları doğru kullanmak ve canlılara gerekenin dışında yaklaşmamak insani görevimizdir.

Cevizli paşa kurabiyesi tarifi için tıklayın
Yedi bölge baharatlı kuzu şiş, sebze ızgara ile tarifi için tıklayın
Tam tahıllı ve nar ekşili salata tarifi için tıklayın
Otlu kaymaklı bulgur pilavı tarifi için tıklayın
Çikolatalı ve lokumlu brownie tarifi için tıklayın


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!