Yemek Odası ve Salon Nasıl Birleştirilir?

Evinizde yeterli alan yoksa veya salonunuz çok büyükse, bu alanı yemek odası ile birleştirmeyi deneyebilirsiniz. İşte, yemek odası ve salonu birleştirmek için bilmeniz gereken tüyolar:
Yemek Odası ve Salon Nasıl Birleştirilir?
21 Kasım 2023, 13:50
Lezzet Trendleri

Mutfakta misafirleri ağırlayabileceğiniz kadar geniş bir alanınız yoksa, yemek odasını salonla birleştirmeyi deneyebilirsiniz. Yemek odası ve salonu birleştirirken, bu iki alanın kendilerine ait bir dekorasyonu olması gerekir. Karmaşık bir görüntü yaratmamak için, bazı dekorasyon ipuçlarına başvurabilirsiniz. Örneğin halıyla iki ayrı bölüm yaratmak veya renk geçişleriyle alanı birleştirmek, deneyebileceğiniz tekniklerden birkaçıdır. 

Yemek Odası ve Salon Nasıl Birleştirilir?

yemek masası ve salon

  1. Renk geçişleri

Öncelikle salon ve yemek odasını iki ayrı alan olarak düşünmeniz gerekir. Yemek masasında sandalye yerine bank, duvara dayalı bir büfe koyarken, salonda berjerlere yer verin. Boğucu bir görüntü olmaması için, mobilyalarınızın çok renkli olmamasına dikkat edin. Örneğin kahve tonlarındaki yemek masası, bej rengi koltuklarla uyum içinde olacaktır. 

Bu aşamada hem yemek odası, hem de salonu beyaz ve krem gibi nötr renklerde dekore etmeyi de düşünebilirsiniz. Farkı belirtmek için, mor avize, tablo, vazo, salonda ise yeşil kırlent, çerçeve gibi nesneler kullanabilirsiniz. 

  1. Mobilya seçimi

Tek mekanda iki farklı bölüm olduğunu vurgulamak için, her iki alana farklı halılar sermeyi deneyin. Bu halıların birleşmemesine dikkat edin. Farkı belirginleştirmek için, bambu paravanlar kullanabilirsiniz. Doğal bir geçiş sağlamak istiyorsanız, odalar arasına kitaplık yerleştirin. Yemek masasında kullanacağınız bankı, iki odanın ortasına gelecek şekilde konumlandırabilirsiniz.

yemek odası ve salon

  1. Fonksiyonel tasarım

Çok fonksiyonlu mobilyalar, ihtiyaçlarınızı daha iyi karşılar. Örneğin yatağa dönüşen kanepeler, hazneli yemek masaları, katlanabilir sandalyeler daha iyi verim almanızı sağlar. Ayrılabilir mobilyalar ile evinizi daha iyi dekore edebilirsiniz. 

  1. Aydınlatma seçimi

Salonda ve yemek odasında farklı aydınlatmalar kullanın. Yemek masasının üzerine sarkıt lambalar çok yakışır. Salonda ise tavan lambası kullanabilir ve berjerlerin arasına lambader koyabilirsiniz. Salonda daha dinlendirici bir ışık tercih ederken, yemek masası çevresinde iştah açıcı tonlardaki sarı ampulleri kullanın.

yemek odası ve salon

  1. Görsel bütünlük

Görsel bütünlük sağlamak için, hem salonu hem de yemek odasını modern dekorasyonla oluşturabilirsiniz. Dilerseniz, salonu bohem, yemek odasını ise İskandinav stilde tasarlayabilirsiniz. Ancak bu aşamada modern ve klasik stil gibi zıt tasarımları bir arada kullanmayın. Görsel bütünlüğü sağlamak için, aynı desenli eşyalar tercih edebilirsiniz. Ayrıca geçişi sağlamak için, iki bölümün arasına duvar sarmaşığı dolayabilir veya büyük yapraklı bitkilere yer verebilirsiniz.

Şunlara da göz atın;

  1. Burçlara göre mutfak dekorasyonu fikirleri
  2. Feng shui'ye göre mutfak dekorasyonu
  3. Küçük mutfak dekorasyonu
  4. Mutfak masası alırken nelere dikkat etmeliyiz?
  5. Modern mutfak dekorasyonu nasıl yapılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo