Keratin İçeren Besinler Nelerdir?

Keratin, saçınızda, cildinizde ve tırnaklarınızda bulunan bir yapısal protein türüdür. Vücudunuzun keratin üretimini arttıracak besinleri sizler için listeledik! İşte, keratin içeren 9 süper besin:
Keratin İçeren Besinler Nelerdir?
24 Nisan 2024, 22:04

Keratin, saçınızda, cildinizde ve tırnaklarınızda bulunan bir yapısal protein türüdür. Özellikle cildinizin yapısını korumak, yara iyileşmesini desteklemek, saç ve tırnaklarınızı sağlıklı ve güçlü tutmak için önemlidir. Keratin takviyelerinin genellikle saç dökülmesini önlemeye, tırnak büyümesini artırmaya ve cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olduğu söylenir. Yine de, bol miktarda sağlıklı gıda, vücudunuzun keratin sentezini doğal olarak destekleyebilir. Keratin sentezini destekleyecek besinleri sizler için listeledik.

 1. Yumurta


Yumurta yemek, keratin üretimini doğal olarak artırmanın harika bir yoludur. Aslında, keratin sentezinde yer alan temel bir besin olan büyük bir biyotin kaynağıdırlar. Tek bir pişmiş yumurta, günlük ihtiyacın %33’ünü sağlar. Dahası, yumurta proteini, 50 gramlık büyük bir yumurtada paketlenmiş 6 gram protein ile keratin üretimini destekler. Bu her yerde bulunan gıdadaki diğer sağlıklı besinler arasında selenyum, riboflavin ve A vitamini ve B12 vitaminleri bulunur. Süper besin olan yumurtayı beslenme düzeninizden eksik etmemenizi öneririz. 

 1. Soğan


Soğanlar sadece en sevdiğiniz yemekleri tatlandırmak için değil, aynı zamanda keratin üretimini de hızlandırmak için harikadır. Bu allium sebzesi, vücudunuzun bir keratin bileşeni olan L-sistein adlı bir amino aside dönüştürdüğü bir bitki antioksidanı olan N-asetilsistein açısından özellikle yüksektir. Soğanlar ayrıca sağlıklı saç köklerinin korunması için gerekli olan temel bir mikro besin olan folatı sağlar.

 1. Somon


Somon, proteinle doludur ve 85 gramlık porsiyon başına yaklaşık 17 gram protein içerir. Aynı zamanda keratin üretimini destekleyen bir diğer önemli besin maddesi olan mükemmel bir biyotin kaynağıdır. 85 gram somon günlük ihtiyacınızın %17’sini içerir. Bu balık aynı zamanda saç büyümesini iyileştirmeye, saç yoğunluğunu artırmaya ve takviye şeklinde kullanıldığında saç dökülmesine karşı koruma sağlamaya yardımcı olduğu gösterilen bir tür kalp-sağlıklı yağ olan omega-3 yağ asitleri bakımından da yüksektir.

 1. Tatlı Patates


Tatlı patatesler en canlı sebzelerden biri olmasının yanı sıra son derece besleyicidir ve keratin üretimini teşvik etmek için harikadır. 150 gram tatlı patates günlük ihtiyacın %100’ünden fazlasını karşılar. A Vitamini keratin sentezini destekler ve cilt ve saç sağlığı için gereklidir. Bu portakal kökü sebzesinin her porsiyonu doyurucu dozda potasyum, manganez ve ayrıca B6 ve C vitaminleri içerir.

 1. Ayçekirdeği


Ayçekirdeği lezzetli, doyurucu ve lezzetlidir. Ayrıca keratin üretimini desteklemek için hem biyotin hem de protein için harika bir kaynaktır. 35 gram tüketimde günlük ihtiyacın %9’unu karşılar. Dahası, bu tohumlar E vitamini, bakır, selenyum ve pantotenik asit dahil olmak üzere çeşitli diğer mikro besinler açısından zengindir.

 1. Mango


Mango, keratin sentezini desteklerken beslenme düzeninize lezzetli ve farklı meyveler eklemek için güzel bir alternatiftir. Özellikle, bu tropik çekirdekli meyve, 165 gram tüketiminde günlük ihtiyacın %10’unu karşılar. Mango ayrıca C vitamini ve folat gibi cilt ve saç sağlığı için diğer bazı önemli besinlerde de yüksektir.

 1. Kale


Kale, etkileyici besin profili ile bilinir. Koyu yeşil yapraklı sebze, keratin sentezini desteklemek için iyi bir provitamin A kaynağıdır ve sadece 21 gram kale ihtiyacınızın %6’sını karşılar. Aynı zamanda, bir antioksidan olarak ikiye katlanan suda çözünür bir besin olan harika bir C vitamini kaynağıdır. Bu vitamin aynı zamanda cildinizin gücünü, yapısını ve elastikiyetini koruyan bir protein türü olan kolajen üretimini uyarmaya yardımcı olur.

 1. Karaciğer


Karaciğer, en konsantre biyotin kaynaklarından biridir ve keratin üretimini doğal olarak artırmak istiyorsanız, kesinlikle tüketmeniz gerekir. 85 gram karaciğer, günlük ihtiyacın %103’ünü içerir. 

 1. Havuç


Havuç, kereviz, maydanoz ve yaban havucu ile yakından ilişkili, oldukça besleyici bir kök sebzedir. Özellikle havuç, 128 gram provitamin A bakımından yüksektir. Bu da gülük ihtiyacın %100'ünden fazladır. Ayrıca saç, cilt ve tırnak sağlığını desteklemek için kolajen sentezini destekleyen C vitamini ile yüklüdürler. Ayrıca bu vitamin yara iyileşmesine yardımcı olur, iltihabı hafifletir ve cilt hasarına karşı korur. Ayrıca havuç bol miktarda biotin, B6 vitamini, potasyum ve K1 vitamini içerir.


Şunlara da göz atın;

 1. Sağlıklı yağ içeren besinler nelerdir?
 2. Kafein içeren besinler nelerdir?
 3. Östrojen içeren besinler nelerdir?
 4. Serotonin içeren besinler nelerdir?
 5. Sodyum içeren besinler nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo