Serotonin İçeren Besinler Nelerdir?

Serotonin hormonu, mutlu hissetmemizi sağlayan, rahatlatıcı bir hormondur. Peki bizim serotonin üretimimizi arttırcak besinler nelerdir? İşte, serotonin hormonunu yükselten 7 besin:
Serotonin İçeren Besinler Nelerdir?
24 Nisan 2024, 22:03

Serotonin, duygudurum düzenleyici olarak işlev görür, mutluluk, canlılık, zindelik gibi durumları düzenler. Sağlıklı uyku düzenleri üretmeye yardımcı olduğu ve ruh halinizi yükselttiği gözlemlenir. Araştırmalar, serotonin seviyelerinin ruh hali ve davranış üzerinde bir etkisi olabileceğini ve serotoninin genellikle iyi hissetmek ve daha uzun yaşamakla bağlantılı olduğunu gösteriyor. Serotonin triptofandan sentezlenir. Bunun için takviyeler vardır ancak takviye almak yerine tripofan açısından zengin besinler tüketebilirsiniz. Serotoninizi arttırabilecek 7 besini sizler için sıraladık. 

 1. Yumurta


Yumurtalardaki protein, kan plazmasındaki triptofan düzeylerini önemli ölçüde artırabilir. Sarısı ve beyazı triptofan açısından zengin olan bu besin tüketildiğinde serotonin üretiminizi arttırabilir. Sadece triptofan açısından değil kalan bütün besin değerleri açısından oldukça zengin bir besindir. 

 1. Peynir


Peynir, bir başka harika triptofan kaynağıdır. Peynir, süt ve yumurta ile süper öğünler hazırlayabilirsiniz. 

 1. Ananas


Ananas iyi bir serotonin kaynağıdır. Taze tüketilmesi gerekir. Örneğin domates olgunlaştıkça serotonin değerleri artar. Ancak ananas için tam tersi geçerlidir. Ananası taze olarak tüketmeyi tercih edin. 

 1. Tofu


Soya ürünleri zengin triptofan kaynaklarıdır. Hemen hemen her tarifte tofuyu hemen hemen her proteinin yerine koyabilirsiniz, vejetaryenler ve veganlar için mükemmel bir triptofan kaynağıdır. Kalsiyum açısından da zengin olan bu besini beslenme düzeninize eklemeyi unutmayın. 

 1. Somon


Somon ayrıca kolesterolün dengelenmesine yardımcı olmak, kan basıncını düşürmek ve iyi bir omega-3 yağ asidi kaynağı olmak gibi besinsel faydalara da sahiptir. Bütün bunların yanı sıra somon aynı zamanda triptofan kaynağıdır. Beslenme düzeninizden eksik etmeyeceğiniz bir besindir. 

 1. Kuruyemiş, Tohum ve Çekirdekler


Kuruyemiş, tohum ve çekirdek türlerini triptofan kaynağıdır. Ayrıca düzenli ve kontrollü miktarlarda tüketildiğinde kanser, kalp hastalığı ve solunum problemleri için ölüm riskinizi azaltabileceğini gösteriyor. İyi lif, vitamin ve antioksidan kaynağı olduklarını da unutmayalım.

 1. Hindi


Hindi de yüksek oranda triptofan içerir. Bu da serotonin hormonunun artışına sebep olur. 


Serotonin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Sinir hücreleri arasında iletişimi sağlayan nörotransmitterlerden biri de serotonin hormonudur. Mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonu çoğunlukla bağırsak ve beyinde bulunur. İkinci beynimiz olarak bilinen bağırsaklarımız büyük önem taşımaktadır. Vücutta birçok işlevselliği bulunmaktadır. Vücudun zinde olmasını da sağlamaktadır. Eksikliğinde vücut içerisindeki oksijenlenme azalır bu da baş ağrısı halsizlik gibi  problemleri  oluşturabilir. Yeterli seviyede üretilmeyen bu hormon kişinin ruh hali ve beden sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Beynin en önemli hormonlarından biri olan serotonin, eksikliğinde depresyon ,yorgunluk, halsizlik ve anksiyete gibi problemlere de neden olabilmektedir. Bunun dışında serotonin hormonu eksikliğinde vücudun diğer hormonlar üzerinde etkisi de bulunmaktadır. Fizyoterapist Necdet Döner, serotonin eksikliği belirtilerini ve bu hormonu arttırmak için yapılması gerekenleri tek tek anlattı. İşte, serotonin eksikliği belirtileri;

 1. Uyku bozukluğu
 2. Depresyon ve anksiyete
 3. Hafıza problemleri
 4. Sindirim problemleri


Serotonin Hormonu Nasıl Arttırılır?

Serotonin seviyenizi yaşamsal değişiklikler ve beslenme şeklinize göre arttırabilirsiniz.

 1. Gün içinde D vitamini almak,
 2. Pilates, yoga ve meditasyon yapın,
 3. Düzenli fiziksel aktivite yapmak,
 4. Masaj yaptırmak,
 5. B kompleks ve omega-3 vitamin takviyesi ,
 6. Stresi hayatınızdan uzaklaştırmak,
 7. İlgi duyduğunuz aktiviteleri yapmak,
 8. Kafein tüketimini azaltmak,
 9. Kaliteli uyku (7-8 saat)  ile serotonin seviyenizi arttırabilirsiniz.


Şunlara da göz atın;
 1. Sodyum içeren besinler nelerdir?
 2. İyot içeren besinler nelerdir?
 3. D vitamini içeren besinler
 4. Magnezyum içeren besinler nelerdir?
 5. Selenyum içeren besinler nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo