Evde Doğal Malzemelerle Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde tırnak bakımı: Tırnak kırılması neden olur? Evde tırnaklar nasıl güçlendirilir? Tırnak sararmasına ne iyi gelir? İşte, tırnak güçlendirmek için 7 doğal yöntem:
Evde Doğal Malzemelerle Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?
11 Ekim 2023, 16:39

Bakımlı ve güçlü tırnakların sırrı, düzenli olarak bakım yapmaktan geçer. Hem kadın, hem de erkekleri yakından ilgilendiren tırnak bakımı, özellikle kuaför ve güzellik merkezlerinin en çok ilgi gören bölümüdür. Zaman bulamamak, bütçe ayıramamak gibi nedenler yüzünden tırnak bakımını ihmal ediyorsanız, sizler için doğal çözüm önerilerimiz var. Evdeki malzemeleri kullanarak güçlü tırnaklara kavuşmak hayal değil. Evde tırnak bakımı nasıl yapılır, tırnaklar nasıl güçlendirilir diye merak edenler için cevabı yazımızda derledik. İşte, evde tırnak bakımı ve doğal çözümler:


Tırnak Kırılması Neden Olur?

 1. Tırnak kırılmalarının en yaygın nedeni vitamin eksikliğidir.
 2. Kolonya, ıslak mendil gibi kimyasal ürünler aşırı kullanıldığında tırnak derisine zarar verir ve tırnaklar tahriş olur.
 3. Kalıp sabun yerine sıvı sabun kullanmak da tırnak kırılmasına neden olur.
 4. Soğuk havalarda deri yüzeyinde çatlamalar görülür. Bu durum tırnaklar için de geçerlidir.
 5. Oje tırnağın sertleşmesini sağlasa da, çok sık kullanıldığında tırnak kırılmasına neden olabilir.


Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

 1. Tırnak bakımını yapmadan önce bir kabın içerisine ılık su koyun ve tırnaklarınızı bu suda 15 dakika bekleyin.
 2. Yumuşayan tırnaklar için ikinci adım kesme ve törpüleme işlemidir. Tırnaklarınızın kenarlarını çok bastırmadan törpüleyin.
 3. Tırnak bakımı için törpünün ardından ölü derileri kesme işlemine geçin. Tırnak diplerinde bulunan ölü derileri nazikçe çıkartın.
 4. Tırnak bakımını haftada 2 kez uygulayın. Tırnaklarınıza nemlendirici krem ile masaj yapın.
 5. Kış aylarında tırnaklarınızı korumak için eldiven takın.
 6. Ojeleri 3 günden fazla bekletmemeli ve silmelisiniz. Sildikten sonra 2 gün bekleyin. Bu sayede tırnakların hava almasını sağlayabilirsiniz.
 7. Tırnaklarınıza oje sürdükten sonra bir kat cila uygulayın. Bu sayede daha sert ve güçlü bir görünüm kazandırabilirsiniz.


Tırnakları Güçlendirmek İçin Doğal Yöntemler

 1. Elma Sirkesi

Tırnakları yumuşatmak, güçlendirmek ve uzamasını hızlandırmak için en etkili yöntemlerin başında elma sirkesi gelir. Bir su bardağı ılık suyun içine bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Tırnaklarınızı bu suya batırarak hafifçe masaj yapın. 


 1. Limon Suyu

Tırnakları güçlendirmesiyle bilinen limon suyu, tırnaklarda oluşan çatlakları ve lekeleri giderir. Özellikle tırnak sararmasına iyi gelmesiyle bilinir. Ilık suyun içerisine yarım limon sıkın. Tırnaklarınızı suyun içinde bekletin. Limon kabukları ile tırnaklarınızı ovalayın.


 1. Zeytinyağı

Tırnakları nemlendirme ve besleme konusunda en iyi malzeme ise zeytinyağıdır. E vitamini bakımından zengin olan zeytinyağı, tırnakların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Tırnakların üzerine temiz bir pamukla sıcak zeytinyağı sürün ve 10 dakika masaj yapın.


 1. Bal ve Yumurta Sarısı

Yüksek miktarda A vitamini içeren yumurta sarısı, kırılgan tırnakların güçlenmesine yardımcı olur. Bir çay kaşığı bal ve yumurta sarısını karıştırıp tırnaklara ve çevresindeki deriye sürün. 15 dakika beklettikten sonra durulayın.


 1. Badem Yağı

A, B ve E vitamini bakımından zengin olan badem yağı, özellikle vitamin eksikliği nedeniyle kırılan tırnaklar için ideal bir çözümdür. Birkaç damla badem yağını tırnaklarınıza ve çevresine sürerek 3-4 dakika masaj yapın. Haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.


 1. Karbonat

Bir su bardağı suyun içerisine bir yemek kaşığı karbonat atın ve erimesi için karıştırın. Ellerinizi bu suda 15 dakika beklettikten sonra temiz suyla durulayın.


 1. Jojoba Yağı

Jojoba yağı da tırnakları güçlendirme konusunda etkili olan malzemelerden biridir. Birkaç damla jojoba yağını tırnaklarınıza sürün. Hafifçe ovalayarak 5 dakika masaj yapın ve suyla durulayın.


Şunlara da göz atın;

 1. Sivilce lekeleri nasıl geçer?
 2. Morluklar nasıl geçer?
 3. Selülite iyi gelen doğal çözümler
 4. Farklı ülkelerden güzellik sırları
 5. Evde dudak dolgunlaştırma yöntemleri
 6. Limon kabuğunun kullanım alanları
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo