Dünyanın En İyi Kuzu Yemekleri Açıklandı: Listede 18 Türk Yemeği Var

TasteAtlas, kullanıcı ve eleştirmenlerin verdiği puanla, dünyanın en iyi kuzu yemeklerini seçti. Listede Türk mutfağından 18 yemek var... İşte, TasteAtlas'a göre dünyanın en iyi kuzu yemekleri:
Dünyanın En İyi Kuzu Yemekleri Açıklandı: Listede 18 Türk Yemeği Var
16 Nisan 2024, 16:46

Dünyanın en kapsamlı gastronomi veri tabanlarından biri olan TasteAtlas, bu kez kullanıcı yorumları ve eleştirmenlerin verdiği puanlarla dünyanın en iyi kuzu yemeklerini açıkladı. Dünyadaki en iyi 80 kuzu yemeğinin bulunduğu listede, Türkiye'den 18 yemek bulunuyor. Özellikle listenin ilk 10 sırasına giren 5 Türk yemeği, gastronomi dünyasında önemli bir etki yarattı. İşte, dünyanın en iyi kuzu yemekleri:

 1. Paidakia

paidakia

Listenin ilk sırasında, Yunan mutfağından paidakia bulunuyor. Kuzu pirzolasının ızgarada pişirilmesiyle hazırlanan bu yemek, genellikle zeytinyağı, limon suyu gibi soslarla marine ediliyor. Hazırlanan kuzu pirzola, patates veya salata eşliğinde servis ediliyor.

 1. Cağ Kebabı

cağ kebabı

Erzurum mutfağının meşhur lezzeti olan cağ kebabı, dünyanın en iyi kuzu yemekleri listesinde 2. sırada yer alıyor. 12 saat boyunca marine edilen kuzu etinin yatay bir şişte pişirilmesiyle hazırlanan bu yemek, dilimlenerek servis ediliyor.

Bakınız; Cağ kebabı

 1. Döner Kebap

döner kebap

Bursa mutfağıyla özdeşleşen bu yemek, listenin 3. sırasında yer alıyor. Baharatlarla tatlandırılan et, dikey bir şişte pişirildikten sonra sandviç ekmeği veya lavaş eşliğinde servis ediliyor.

 1. Adana Kebap

adana kebap

Dünyanın en iyi kuzu yemekleri listesine damgasını vuran bir diğer lezzetimiz ise, Adana kebap. Zırhtan geçirilmiş kuzu et ve kuyruk yağının karışımından oluşan bu yemek, etin baharatlarla harmanlanmasıyla hazırlanıyor. Köfte harcı uzun demir şişlere geçiriliyor ve ızgarada pişirilip lavaş eşliğinde sunuluyor.

Bakınız; Adana kebap

 1. Lechazo

lechazo

İspanyol mutfağıyla özdeşleşen lechazo, süt kuzusundan elde edilen bir yemektir. Yemeğin hazırlanmasında mutlaka 5-7 kg ağırlığındaki kuzular tercih edilir. Ahşap sobalarda kızartılan yemek, patates eşliğinde servis edilir.

 1. Hünkar Beğendi

hünkar beğendi

Osmanlı mutfağından miras kalan hünkar beğendi, kuzu güvecin, patlıcan beğendinin üzerine eklenmesiyle servis ediliyor. Patlıcan beğendi sütle açılırken, kıvamına çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Bakınız; Hünkar beğendi

 1. İskender Kebap

iskender kebap

Listenin 7. sırasında ise, Bursa'nın spesiyali olan iskender kebap yer alıyor. İnce ince dilimlenen kuzu etinin tırnak pide ve domates sosu ile birlikte sunulmasından oluşan bu yemek, tereyağı sosuyla zenginleştiriliyor. Yemeğin yanına mutlaka yoğurt ekleniyor.

Bakınız; Ev yapımı iskender

 1. Kleftiko

kleftiko

Genellikle şenliklerde ve kutlamalarda pişirilen bu yemek, Yunan mutfağında oldukça meşhurdur. Kuzu etinin folyoya sarılması ve fırında pişirilmesiyle hazırlanan kleftiko, patates ile zenginleştiriliyor.

Bakınız; Kleftiko

 1. Cordero Asado

cordero asado

Bütün bir kuzunun açık ateşte kızartılmasından oluşan bu yemek, İspanyol mutfağıyla özdeşleşmiştir. Kuzu eti, sarımsak, biberiye, kekik gibi çeşitli otlarla marine edildiği için lezzetli bir yemek elde ediliyor. Noel zamanı bu yemek, İspanya'daki restoranların menüsünde kendine yer buluyor.

 1. Cordero Al Palo

cordero al palo

Dünyanın en iyi kuzu yemekleri listesinde onuncu sırada, Şili mutfağından bir lezzet bulunuyor. Bütün haldeki kuzunun şişte kızartılmasıyla hazırlanan bu yemek, Arjantin mutfağında da çok seviliyor. Kuzu eti, genellikle pebre ile servis ediliyor.

Listenin geri kalanına bakacak olursak;

 1. 15. sıra - Çöp şiş
 2. 18. sıra - Ali nazik
 3. 20. sıra - Kuzu şiş
 4. 27. sıra - Beyti kebabı
 5. 41. sıra - Kuzu kapama
 6. 47. sıra - İslim kebabı
 7. 55. sıra - Kağıt kebabı
 8. 57. sıra - Ankara tava
 9. 61. sıra - Keşkek
 10. 62. sıra - Kadınbudu köfte
 11. 64. sıra - Orman kebabı
 12. 69. sıra - Kuzu haşlama
 13. 72. sıra - Büryan kebabı

Şunlara da göz atın;

 1. TasteAtlas'a göre dünyanın en iyi kahveleri
 2. TasteAtlas'a göre en iyi 100 Türk yemeği
 3. TasteAtlas'a göre en popüler Türk tatlıları
 4. TasteAtlas'a göre dünyanın en kötü yemekleri
 5. TasteAtlas'a göre en iyi Türk mezeleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo