Taste Atlas'a Göre Dünyanın En Kötü Yemekleri

Taste Atlas, dünyanın en kötü yemeklerini seçti. Eleştirmenler ve okurlar tarafından verilen oylamaya göre dünyanın en kötü yemekleri seçildi. Listede Türkiye'den bir yemek var.
Taste Atlas'a Göre Dünyanın En Kötü Yemekleri
19 Ocak 2024, 15:34

2015 yılında kurulan ve gastronomi uzmanlarının değerlendirmelerini gözeterek dünyanın farklı noktalarındaki lezzetleri keşfeden TasteAtlas, bu kez dünyanın en kötü yemeklerini seçti. Yemekler, hem alanında uzman kişilerin, hem de kullanıcıların verdiği puanlara göre belirlendi. Listede 1 Türk yemeği vardır. 

Dünyanın En Kötü Yemekleri

 1. Hakarl

hakarl

İzlanda mutfağıyla özdeşleşen hakarl, Grönland köpek balığının tütsülenmesi ile yapılan bir yemektir. 3 ay boyunca fermente edilen et, asılarak 5 ay kurumaya bırakılır. Yüksek oranda amonyak içerdiği için, her damak zevkine hitap etmez. 

 1. Ramen Burger

ramen burger

Amerika mutfağıyla özdeşleşen ramen burger, kızarmış ramenlerin arasına sıkıştırılan köfte ve yumurtadan oluşur. Özellikle New York'ta tüketilen bu hamburger, shoyu sosuyla kaplanır. 

 1. Yeruşalmi Kugel

yeruşalmi kugel

İsrail'de hazırlanan bu yemek, ince pişmiş eriştelerden hazırlanır. Üzeri karamelize şekerle kaplanır. Yumurta, zeytinyağı ve tuzla karıştırılır. Sertleşene kadar pişirilir. Fırınlarda ve sokak pazarlarında bulunabilir. 

 1. Kalvsylta

kalvsylta

İsveç mutfağından yayılan bu yemek, ince kıyılmış dana eti, jelatin ve baharatlarla hazırlanır. Özellikle Noel zamanı tüketilen bu yemek, dilimler halinde kesilir. Pancar, yaban turbu, yaban mersini reçeli, kraker ve hardal eşliğinde sunulur. 

 1. Sklandrausis

sklandrausis

Letonya mutfağında meşhur olan bu yemek, yuvarlak pasta olarak sunulur. Çavdar unundan yapılan hamur, diskler halinde şekillendirilir. Üzerine patates, havuç ve soğan dolgusu eklenir. Üzeri krema ile kaplanır. Soğuk bir şekilde çay veya sütün yanında servis edilir. 

 1. Şapalele

şapalele

Patates ve un ile hazırlanan chapalele, bir Şili ekmeğidir. Geleneksel olarak buharda pişirilse de, kızartma veya fırınlama usulüyle de hazırlanabilir. Güveç ve et yemeklerinin yanında sunulur. 

 1. Calskrove

calskrove

Bu dev pizza, hamburger ve patates kızartmasıyla doldurularak sunulur. İsveç'teki bir restoranın bulduğu yemek, özellikle hamburger mi, yoksa pizza mı yiyeceğine karar veremeyen insanlar için üretilmiştir. 

 1. Bocadillo de Carne de Caballo

bocadillo de carne de caballo

At etiyle doldurulmuş geleneksel İspanyol sandviçi olan bu yemek, peynir dilimi, sarımsak, pastırma, fasulye ve soğanla doldurulur. Zeytin ve fıstık gibi eşlikçilerle servis edilir.

 1. Marmite ve Chip Sandviç

marmite ve chip sandviç

Yeni Zelanda'nın bu sıra dışı sandviçi, tereyağlı ekmek, Marmite ve çıtır patates cipsinden oluşur. Marmite aslen İngiliz mutfağından çıkmış olsa da, Yeni Zelanda ve Avustralya da yaygın olarak kullanılır. 

 1. Ryynimakkara

ryynimakkara

Genellikle küçük oranda et ve yağdan oluşan bu yemek, Finlandiya'da tüketilir. Rengi kullanılan etin türüne göre değişiklik gösterebilir. Genellikle kızartılır. Hardal, patates ve sebzelerle birlikte sunulur. 

Dünyanın en kötü yemekleri listesinde 22. sıraya oturan lahana çorbası, Türk mutfağından listeye giren tek yemektir. Liste açıklandığında 7. sırada olan bu yemek, kullanıcıların verdiği puanlarla 22. sıraya gerilemiştir. Ancak listede yer verilen lahana çorbası, Karadeniz mutfağıyla özdeşleşen karalahana çorbası değildir. Listede bahsedilen beyaz lahana, yeşil mercimek ve bulgur ile yapılan lahana çorbasıdır. 

Şunlara da göz atın;

 1. Taste Atlas'a göre 2023'ün en iyi yemekleri
 2. Taste Atlas'a göre en iyi Türk yemekleri
 3. Taste Atlas'a göre dünyada en çok tüketilen peynir çeşitleri
 4. Taste Atlas'a göre en popüler Türk tatlıları
 5. Taste Atlas'a gören en iyi Türk mezeleri

Kaynakça

Lezzet Dergisi, tüm yayınlarını güvenilir kaynaklara dayandırır. Tüm yayınlar Lezzet Dergisi bünyesinde bulunan ya da danışmanlık alınan uzmanlar tarafından onaylanır. Doğru ve güvenilir bilgi sunmak için izlediğimiz sürece Lezzet Test Ekibi sayfasından ulaşabilirsiniz.
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo