Sabah Yorgunluğunu Yenmenizi Sağlayacak 10 Besin

Sabahları uyandığınızda kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz? İşte, sabah yorgunluğunu yenmenizi sağlayacak ve güne enerjik başlamanıza yardımcı olacak 10 süper besin:
Sabah Yorgunluğunu Yenmenizi Sağlayacak 10 Besin
13 Temmuz 2023, 11:23

Uyandığınızda kendinizi iyi dinlenmiş gibi hissetmiyor musunuz? Sabah yorgunluğunu atlatmak için birden fazla kahve mi ihtiyaç duyuyorsunuz? O halde, sizi böyle alalım. Enerji bulmak için şeker eklenmiş veya kafeinle dolu yiyeceklere başvurmak, kendinizi daha kötü hissetmenize yol açabilir. Bunun yerine doğal meyve ve sebzeleri kahvaltınıza ekleyerek yorgunluğunu atabilir ve güne daha enerjik bir başlangıç yapabilirsiniz. 

Sabah Yorgunluğuna İyi Gelen Besinler

 1. Avokado

avokado

Avokado, vücudumuza saatlerce sürecek enerji veren vitaminler, mineraller ve sağlıklı yağlarla doludur. Kan şekerimizi sabit tutan çok miktarda lif içerirler, böylece şekerin yüksek ve ardından düşük olmasını önleyebiliriz. Sabah kahvaltısına bir adet avokado eklemeyi veya avokadolu smoothie hazırlamayı deneyebilirsiniz.

 1. Karpuz

karpuz

Küçük bir dehidrasyon bile kendinizi iyi hissetmeden uyanmanıza neden olabilir. Kahvaltıya yüksek oranda su içeren yiyeceklerle başlamak önemlidir. %90'ı sudan oluşan karpuz, antioksidan içeriği sayesinde kas ağrılarını azaltır. Bu yüzden kahvaltıda bir kase karpuz yemeyi düşünebilirsiniz.

 1. Badem

badem

Badem, yüksek kaliteli protein, lif ve sağlıklı tekli doymamış yağların harika bir kaynağıdır. Vücudunuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan B vitaminleri ile doludurlar ve kas yorgunluğuyla savaşmaya yardımcı olan magnezyum açısından zengindirler.

 1. Kale

kale

Kale, enerji için ihtiyaç duyduğumuz temel vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla yüklüdür. Kale aynı zamanda harika bir kalsiyum, folat ve B vitamini kaynağıdır. Kale ile kendinize nefis bir smoothie hazırlayabilirsiniz.

 1. Arı poleni

arı poleni

Doğal bir süper gıda olan arı poleni, enerjiyi ve fiziksel dayanıklılığı önemli ölçüde artırabilir. B vitaminleri, amino asitler ve sağlıklı kan damarlarını desteklemede, dolaşımı iyileştirmede ve iltihapla mücadelede anahtar olan rutin adı verilen bir antioksidan açısından yüksektir.

 1. Muz

muz

Potasyumla dolu olan muz, şekerin kan dolaşımına salınmasını yavaşlatan ve harika bir magnezyum ve B vitamini kaynağı sağlayan iyi miktarda lif içerir. Güne bir adet muz yiyerek başlamak enerji için harika bir alternatif olabilir.

 1. Ispanak

ıspanak

Ispanak harika bir C vitamini, folat ve demir kaynağıdır. Bu vitamin ve minerallerin yeterli miktarda alınması enerji üretimi için gereklidir. Özellikle düşük demir seviyeleri büyük yorgunluğa neden olabilir. Ispanağı doğrudan yemek size zor geliyorsa, omletinizin içine ekleyebilir veya kale ile birlikte smoothielerinizin içinde kullanabilirsiniz.

 1. Hurma

hurma

Hurma vücut tarafından kolayca sindirilir ve anında enerji artışı sağlar. Harika bir kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, çinko ve demir kaynağıdırlar. Sabahları meyve tabağınıza kıyılmış hurma ekleyin.

 1. Chia tohumu

chia tohumu

Chia tohumları sıvıları emer ve sindirildikten sonra midede boyutlarının 10 katına kadar genişleyebilir. Bu, daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Antioksidanlar, vitaminler ve mineraller, protein, yağ ve lifle doludurlar. Smoothie ve detokslarınıza chia tohumu eklemeyi düşünebilirsiniz.

 1. Yumurta

yumurta

Bir yumurta, birlikte bizi tok tutan ve gün boyunca sürekli enerji sağlayan yüksek kaliteli protein ve sağlıklı yağlar içerir. Yumurtalar, demir, kolin, D vitamini ve B-12 vitamini dahil olmak üzere çeşitli vitamin ve minerallerin harika bir kaynağıdır. Sabah kahvaltısında haşlanmış yumurta veya omlet yemeyi deneyebilirsiniz.

Şunlara da göz atın;

 1. Sabah depresyonu nedir?
 2. Sabah alerjisinin belirtileri nelerdir?
 3. Sürekli yorgunluğun nedenleri
 4. Yaşlanma karşıtı besinler
 5. Yüksek lif içeren besinler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo