ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER MENOPOZ VE BESLENME - MENOPOZDA NE YEMELİ YA DA YEMEMELİ?

MENOPOZ VE BESLENME - MENOPOZDA NE YEMELİ YA DA YEMEMELİ?

Menopoz belirtilerini azaltmak için ne yemeli ya da ne yememeli?
Menopoz ve beslenme - Menopozda ne yemeli ya da yememeli?

Menopoz döneminde ya da öncesinde beslenmede nelere dikkat etmek gerekir? Menopoz belirtilerini azaltmak için ne yemeli ya da ne yememeli? İşte yanıtı...

Menopoz döneminde nasıl yemekler yenmeli? Menopozda yemememiz gereken besinler nelerdir? Menopoz nedir ve yaşı kaçtır? Menopoz belirtilerini hafifletmek ve etkilerini en aza indirebilmek için beslenmenize dikkat etmelisiniz. Püf noktaları anlatıyoruz.
Hayatın her dönemi güzeldir. Menopoz da tıpkı çocukluk ya da ergenlik gibi yaşanması gereken doğal bir süreç olduğuna göre bilinçli beslenerek ve spor yaparak bu dönemi rahat geçirmek mümkün. İşte menopozu korkuyla değil, huzurla yaşamanın sırları...

MENOPOZ NEDİR?

Menopoz, nefret edilecek korkulacak ya da ilaçlarla mücadele edilecek bir hastalık değil. Sadece adet kanamalarının sona erdiği ve  kadınlık hormonlarının eksildiği nazik bir yaşam dönemeci. 

Genetik yapı, çocukluk ve genç kızlıktaki beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı, geçirilen hastalıklar, psikolojik kişilik yapısı, önceki hormonal durum ve doğum sayısı gibi etkenler kadınlarda menopoz döneminin farklı yaşanmasına yol açıyor.

Örneğin fazla sayıda doğum yapmak menopoz bulgularını hafifletiyor. Buna karşılık  annesi zor bir menopoz dönemi geçiren kadınlar bu dönemde aynı sorunları yaşayabiliyor. 

MENOPOZ YAŞI KAÇTIR?

Genellikle 45-55 yaş arasında gerçekleşiyor. Menopoz öncesi yani 40’lı yaş dönemine ‘premenopoz’ sonrasına ise ‘postmenopoz’ deniliyor. Her iki dönemde bilinçli beslenme, düzenli spor ve yaşam biçimi menopoza geçişi kolaylaştırırken, bu nazik dönemin rahat geçirilmesini de sağlıyor. İşte menopozu korkuyla değil, huzurla yaşamanın sırları...

MENOPOZA HAZIRLIK DÖNEMİ

40’lı yaşlarda gençlik çağının aşırı beslenme alışkanlıklarını terketmek, bilinçli beslenmek ve düzenli bir yaşam stili sürdürmek gerekiyor. 
Uzmanlar, meyve ve sebze ağırlıklı da olsa her gün aynı tarz beslenmenin yararlı olmadığının altını çiziyorlar. Örneğin pazartesi günü kavuniçi meyve ve sebze ağırlıklı beslenin: Havuç, portakal, balkabağı gibi besinler bol enerji ve güç veriyor ve yaşlanmayı geciktiriyor. 

MENOPOZDA NE YEMELİ?

Salı günü yeşil sebze ve meyve yiyin. Ispanak, kivi, kabak ve salatalık gibi yeşil besinler vücudu toksinlerden arındırıp temizliyor. Çarşamba günü sarı meyve ve sebzeye ağırlık verin.
Mısır, muz, patates gibi besinler hücreleri tazeleyici ve yaşlanmayı önleyici özellikler içeriyor. Perşembe günü kırmızı meyve ve sebzeleri yiyin. Domates, elma, kırmızıbiber gibi besinler bağışıklığı güçlendirip, tüm hücrelerin yeniden yapılanmasını sağlıyor. Diğer günler ise bu meyve ve sebzeleri gün içinde değişimli olarak yiyin.
Her öğünde protein, karbonhidrat ve yağı ölçülü bir miktarda tüketin. Her dem dinç olmak için kanda oksijenin taşınmasını sağlayan demiri ve onun  vücut tarafından emilimini kolaylaştıran C vitaminini ihmal etmeyin. Cildinizde kırışıklıkların oluşmasını engellemek için C, A ve E vitamini içeren besinleri her gün düzenli olarak tüketin. Yaş ilerledikçe metabolizma yavaşlıyor.

İdeal kilonuzu koruyun, çünkü hızlı kilo alma ve verme bu dönemde cildin onarılamayacak şekilde gevşemesine yol açıyor.

MENAPOZDA NE YEMEMELİ?

Yemeklerin  miktarını azaltın. Yağ konusunda titiz davranıp zeytinyağı kullanın. Az tuz ve bol baharatı tercih edin. Haftada birkaç kez balık yiyin. Çünkü bu yaşlarda vücut balıktaki Omega 3 yağ asitlerini tek başına üretemiyor.

Her gün kalsiyumlu vitamin alıp bol süt için. Günde 800 mg kalsiyum (300 ml sütte veya yoğurtta bulunuyor); 600 mcg A vitamini (50 gr havuçta, 1 yumurtada ve 2 portakalda bulunuyor); 60 mg C vitamini (100 gr karnabaharda, 1 portakal veya kivide bulunuyor) almayı ihmal etmeyin.

MENOPOZ DÖNEMİ

Öncelikle menopoz sıkıntıları ve hormon takviye tedavisi hakkında geniş bilgi edinin. Doktorunuza danışıp gerekli tahlilleri yaptırdıktan sonra menopoz bulguları sizi fazla rahatsız etmiyorsa menopozu doğal yöntemlerle geçirmeye özen gösterin.

Bilinçli beslenin, stresten uzak durun ve düzenli spor yapın. "Bitkisel östrojen" ya da "doğal hormon" denilen fitoöstrojenli besinleri bol bol tüketin. Fitoöstrojenler, yumurtalık tarafından üretilen östrojen hormonuna kimyasal olarak benzerlik gösteren maddelerdir. Menopoz sıkıntılarını gidermenin yanı sıra kolesterolü düşürüyor, kilo aldırmıyor, adet düzensizliğini gideriyor ve saçlarla, cildi güzelleştiriyor. 

ÖSTROJEN EKSİKLİĞİNE BAĞLI SORUNLARDAN KORUNMAK İÇİN

Her gün 60 gr fitoöstrojenli besinlerden yiyin: Bunlar; Soya ürünleri, bezelye, barbunya, börülce gibi baklagiller, pırasa, fındık, ayçekirdeği veya kabak çekirdeği türü yiyecekler, maydanoz, rezene, kuşkonmaz, orman meyveleri, zeytinyağı,  kepekli makarna, kuru ya da taze adaçayı, (çay olarak içebilir, yemeklerinizin üzerine serpebilirsiniz) anason,  dong quai bitkisi,  Kızılderiliotu (kara kohoş) ve meyan kökü (ancak fazlası tansiyonu yükseltebilir).

Her gün bu sebzelerden birini seçip en az 60 gr yiyin. Et olarak soya etini tercih edin. Bitkisel çaylar hazırlayıp günde bir veya iki bardak için. Bunun yanı sıra kalsiyum, magnezyum ve boron içerikli vitamin takviyesi alın. Sinir sistemini düzenleyici B vitaminleri takviyesi ya da Kava kava bitkisinden yararlanabilirsiniz. 

MENOPOZDA SICAK BASMASINA KARŞI ÇÖZÜM

Sıcak basmasına karşı: Sıcak basması beyindeki hipofiz bezinin azalan östrojene verdiği tepkidir. Genellikle boyundan başlayan ve yüze yayılan sıcaklık hissine terleme bazen çarpıntı da eşlik ediyor. Bazı kadınlarda günde birkaç kez görülebilen bu durum, diğerlerinde haftada birkaç kez görülebiliyor. Kafein, stres, alkol, acılı yiyecekler ve uykusuzluk sıklığını artırabilir.

E vitamini, haftada en az 3.5 saat spor yapmak, dong quai bitkisi, adaçayı, anason ve meyan kökü gibi besinler bu sıkıntıyı hafifletebiliyor. Sıcak basması durumunda üzerinizdekilerin bir kısmını çıkartabilecek şekilde kat kat giyinin. Yüzünüzü, ellerinizi ve bileklerinizi soğuk suyla yıkayın. Derin nefes alma egzersizleri uygulayın. Gece terlemelerini önlemek için yatak odanızı serin tutun ve sık sık havalandırın.

VAJİNAL KURULUK NASIL GEÇER?

Vajinal kuruluk için: Cinsel aktivitenizi azaltmayın. Böylece kaslarınız sürekli aktif olduğundan kuruluk söz konusu olmaz. Gerekiyorsa kayganlaştırıcı ilaçlar kullanabilirsiniz.

KALP VE DAMAR HASTALIKLARINDAN KORUNMAK İÇİN BESLENME

Kalp ve damar hastalıklarından korunmak için: Bilinçli beslenin, ideal kilonuzu koruyun, sigaradan uzak durun, hipertansiyon ve kolesterolü kontrol altında tutun. 

OSTEOPOROZU ÖNLEMEK İÇİN YAPILABİLECEKLER

Osteoporozu önlemek için: Düzenli spor yapın. Günde en az yarım saat spor yaparak doğal ağrı kesicileriniz olan endorfinleri artırın.  Öğle molasında, işten önce ya da sonra yürüyüş yapabilir veya spor salonuna gidebilirsiniz. Günde yarım saat spor (yürüyüş, basit jimnastik egzersizleri ya da yüzme olabilir) sıcak basmalarını önlerken, kemik dokusunu sağlamlaştırıp kemik erimesini önlüyor ya da hafifletiyor. Bunun yanı sıra kalsiyum takviyesi alın.

MENOPOZ DÖNEMİNE UYGUN YEMEK TARİFLERİ

HAVUÇLU ENGİNAR NASIL YAPILIR?

KİNOALI ILIK ISPANAK SALATASI TARİFİ;

ETLİ VE PATATESLİ AYVA NASIL YAPILIR?

DOMATES KEYFİ - DOMATESLİ TARİFLER;