Sarı Kantaron Yağı Faydaları, Zararları ve Kullanımı

Sarı kantaron yağı ne işe yarar? Sarı kantaron yağının faydaları ve zararları nelerdir? Sarı kantaron yağı nasıl kullanılır? Kantaron yağı cildi beyazlatır mı? İşte, mucizevi etkileriyle sarı kantaron yağı
Sarı Kantaron Yağı Faydaları, Zararları ve Kullanımı
05 Temmuz 2022, 14:13

Sarı çiçeklerden oluşan sarı kantaron otu, Avrupa, Amerika, Asya gibi dünyanın birbirinden farklı kıtalarında yetişmesiyle bilinir. Özellikle Avrupa'da orman, tarla ve yol kenarlarında kendi kendine yetişir. Farklı iklimlere uyum sağlayabilen kantaron otu halk arasında 'binbirdelik otu, kılıç otu ve koyun kıran' isimleriyle de bilinir. Sarı kantaronun tomurcuk ve çiçek kısımları toplandıktan sonra kurutularak kullanılır. Ruhsal bozuklukların tedavisinde uzun yıllardan beri kullanılan sarı kantaron, eski zamanlarda güneş altında zeytinyağında bekletilirdi. Rengi kırmızıya dönen yağ ise yanık ve yaraların tedavisinde merhem olarak kullanılırdı. Günümüzde aktarlarda, online mağazalarda ve bitkisel ürünler satan yerlerde bulabileceğiniz sarı kantaron yağı neye iyi gelir? Sarı kantaron yağının faydaları ve zararları nelerdir? Gelin, birbirinden farklı etkilere sahip olan bu yağı daha yakından tanıyalım.


Sarı Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

 1. İltihap önleyici özellikleri olan sarı kantaron yağı, vücutta ortaya çıkan iltihaplanmalara karşı oldukça etkilidir.
 2. Antiseptik özellikleri sayesinde vücut direncini arttırır ve mikroplara karşı koruma sağlar.
 3. Egzama, sedef ve varis gibi cilt sorunlarına karşı etkilidir.
 4. Hücrelerin yenilenme sürecini hızlandırır. Bu sayede yaralar daha çabuk iyileşir.
 5. Sindirimi de olumlu yönde etkileyen bu yağ, gastrit sorunu yaşayanlara önerilmektedir.
 6. Çay olarak tüketildiği zaman iştah açıcı özelliği vardır. Aynı zamanda hazımsızlığa da iyi gelir.
 7. Kansere karşı etkili olan kantaron yağı, kanserli hücrelerin çoğalmasını ve büyümesini önler.
 8. Adet sancılarına karşı iyi gelen yağ, menopoz döneminde en çok önerilen yağlardan biridir.
 9. Stres sonucu ortaya çıkan uykusuzluk, korku ve kaygı bozukluğu gibi durumların etkilerini azaltır.
 10. Doğal antidepresan olarak bilinen sarı kantaron, sinirleri yatıştırır.
 11. Mutluluk hormonu salgılanmasını destekler. Depresyona karşı etkilidir.
 12. Sivilce ve sivilce izlerine karşı cildi temizler.
 13. Güneş yanığı ve yanık gibi dönemsel lekeleri temizlemede etkilidir.


Sarı Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Sarı kantaronu çay yapımında kullanacaksanız, kuru sarı kantaron çiçekleri kullanmanız gerekir. Bir fincan sıcak suyun içerisine 3 çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaron ekleyin. 10 dakika demlendirdikten sonra süzerek ve şeker ekleyerek tüketebilirsiniz. Tatlandırmak için bal da kullanabilirsiniz. Ayrıca aktarlarda ve marketlerde sarı kantaron çaylarını hazır olarak da satın alabilirsiniz.


Sarı kantaron yağını kullanmak için, yağı uygulamak istediğiniz bölgeye sürün. 2 saat beklettikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Yüze uygulanacaksa en fazla 1 saat bekletmenizi öneririz. Ayrıca hassas cilde sahip olan kişilerin, yağı kolun küçük bir bölümünde denemesi ve bir gün bekletmesi gerekir. Bu sayede cildinize karşı olumsuz etkisi olursa, yağı kullanmamanız gerekir.


Sarı Kantaron Yağının Zararları Nelerdir?

Önemli Not: Sarı kantaron vücutta ciddi sorunlara neden olabileceği için aşırı miktarda tüketilmemelidir. Günde en fazla 2 fincan sarı kantaron çayı tüketilmesi önerilir. Hamilelik ve lohusalık dönemindeki kadınların, ciddi rahatsızlığı olanların kullanılması önerilmez. Aynı şekilde hassas bünyeye sahip olanların ve kronik rahatsızlığı olanların kullanmadan önce mutlaka doktora önermesi gerekir. Bitki ve çayların kişiler üzerindeki etkileri farklılık gösterir. Bu nedenle sarı kantaron da dahil olmak üzere herhangi bir bitkiyi kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneriyoruz. Özellikle kullanımdan sonra kızarıklık, şişlik, ishal, mide bulantısı gibi belirtiler gösteriyorsanız mutlaka doktora başvurun.


Şunlara da göz atın;

 1. Mucizevi kakao yağının faydaları nelerdir?
 2. Tatlı badem yağının faydaları nelerdir?
 3. Çay ağacı yağı nasıl kullanılır?
 4. Kuşburnu çayının faydaları nelerdir?
 5. Eşek sütü sabunu faydaları ve kullanımı
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo