Köfteli Yemekler: Yörelerimizden Doyurucu ve Nefis 13 Köfteli Yemek Tarifi

Köfteli yemekler nelerdir, nasıl yapılır? Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan köfteyi, bu kez ana yemeklerin içinde kullanıyoruz. Birbirinden lezzetli, pratik ve doyurucu 13 farklı köfteli yemek tarifi:
Köfteli Yemekler: Yörelerimizden Doyurucu ve Nefis 13 Köfteli Yemek Tarifi
05 Aralık 2022, 11:22

Köfteler, mutfağımızın en çok aranan ve tercih edilen tariflerindendir. Aynı zamanda alternatifi en zengin yemeklerin başında gelir. Yöresel köfteler, komşu ülkelerin mutfağına özgü olanlar ve yemeklerin içinde kullanılanlar olarak farklı çeşitleri de var. Özellikle yöresel mutfaklarda sık sık tüketilen köfteli yemekler, ana yemek olarak da sunulur. Köfteli yemekler nelerdir diye merak edenler için, birbirinden lezzetli tarifleri derledik. İşte, doyurucu ve pratik 13 farklı köfteli yemek:


  1. Acem Köftesi


Van mutfağının en sevilen tariflerinden biri olan acem köftesi, kıyma, bulgur, patates ve pirinç ile hazırlanır. Sulu bir yemektir ve kalabalık sofralarda sunulur.


  1. Kremalı ve Körili Köfte


Krema ve köri ile hazırlanan nefis köfte tarifimizi denediniz mi? Porsiyonu yaklaşık 170 kalori olan kremalı ve körili köfteyi, videolu anlatımıyla kolayca hazırlayabilirsiniz.


  1. Terbiyeli Sulu Köfte


Köfte yemekleri denildiğinde ilk akla gelenlerden biri de sulu köftedir. Misket gibi küçük yuvarlaklar halinde sunulan sulu köfte, havuç, soğan ve kereviz ile zenginleştirilir.


  1. Patlıcan Dizme


Diyarbakır mutfağına özgü bir yemek olan patlıcan dizme, köfte ve patlıcanın sıra sıra dizilmesiyle hazırlanır. Özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da sık sık tüketilir.


  1. Arpacık Soğanlı Köfte


Kuzu ve dana etiyle hazırlanan bu köfte, soğanların salçada kavrulmasıyla hazırlanır. Bütün bir halde bırakılan soğanlara, yuvarlak köfteler eklenir ve yumuşayana kadar pişirilir.


  1. Köfteli Kağıt Kebabı


Misket köfte, bezelye, patates ve havuç ile hazırlanan kağıt kebabı, ismini pişirilme şeklinden almıştır. Garnitür ve köfteler kağıdın içine doldurulduktan sonra fırında pişirilir.


  1. Ekşili ve  Bakliyatlı Köfte