Dünyanın En Lezzetli Yemeklerini Yiyebileceğiniz 100 Şehir Açıklandı: Türkiye'den 2 Şehir Var

Taste Atlas, dünyada en kaliteli ve en lezzetli yemekleri yiyebileceğiniz 100 şehri açıkladı. Listede Türkiye'den 2 şehir bulunuyor. İşte, dünyanın en lezzetli yemeklerini sunan şehirler:
Dünyanın En Lezzetli Yemeklerini Yiyebileceğiniz 100 Şehir Açıklandı: Türkiye'den 2 Şehir Var
14 Mayıs 2024, 16:43

Taste Atlas, Michelin yıldızına sahip olan restoranları veya ünlü şeflerin olduğu mekanları değil, dünyanın en lezzetli yemeklerini sunan şehirleri açıkladı. Kullanıcıların ve eleştirmenlerin verdiği puana göre, hem kaliteli, hem de lezzetli yemekler yiyebileceğiniz şehirlerin listesi yapıldı. Listeye, Türkiye'den 2 şehir dahil edildi. İşte, gastronomi yolculuğu için dünyada en lezzetli yemekler sunan şehirler:

 1. Floransa, İtalya

bistecca alla Fiorentina

Listenin ilk sırasında, 4.71 puan alan Floransa bulunuyor. Hem kültürü, hem de nefes kesici mimarisiyle öne çıkan Floransa, aynı zamanda zengin mutfağı, kaliteli yerel malzemelerin kullanımı ve sadeliği ile en lezzetli yemekler yiyebileceğiniz ilk şehir olarak nitelendiriliyor. Açık ızgarada pişen, zeytinyağı ile tatlandırılan bistecca alla Fiorentina ise, halkın en sevdiği yemekler arasında bulunuyor. Taste Atlas, Floransa'ya gidenlere lampredotto, ribollita gibi yerel lezzetleri tatmalarını öneriyor.

 1. Roma, İtalya

cacio e pepe

Dünyanın en lezzetli yemeklerini sunan şehirler listesinde, ikinci sırada yine İtalya bulunuyor ancak bu kez, Roma şehri öneriliyor. İkonik anıtları ve tarihi ile ön plana çıkan Roma, basit ve taze malzemelerle hazırlanan doyurucu yemekleriyle tanınıyor. Cacio e pepe, pasta carbonara, penne arabbiata, pizza al taglio ise önerilen yemekler arasında yer alıyor. 

 1. Lima, Peru

ceviche

Peru'nun başkenti olan Lima, canlı sanat ortamı ve yerel yemekleriyle oldukça ünlü bir şehir. Geleneksel Limenya mutfağında, özellikle taze deniz ürünleri kullanımı oldukça yaygın. İnce dilimlenmiş çiğ balık olan tiradito, şehrin simgesel sunumlarından biri olarak kabul ediliyor. Ceviche ise, halkın en sevdiği lezzetler arasında bulunuyor. Taste Atlas, Lima'ya gidenler için butifarra, ceviche, anticuchos, mi barrunto ve salchipapas yemenizi öneriyor.

 1. Napoli, İtalya

spagetti napoliten

Pizzanın doğduğu yer olarak bilinen Napoli, canlı sokak hayatı ve renkli mekanlarıyla ön plana çıkıyor. Margarita pizzanın çıkış yeri olarak bilinen Napoli mutfağında, güçlü lezzetler basit malzemelerin bir araya getirilmesiyle hazırlanıyor. Pizza Napoletana, spagetti napoliten, spaghetti alle vongole, spaghetti alla puttanesca ve sfogliatella ise önerilen yemeklerin başında geliyor.

 1. Hong Kong

dim sum

Doğu'nun Batıyla buluştuğu bir metropol olan Hong Kong, hareketli pazarları ile oldukça ünlüdür. Sokak yemeği kültürünün zenginleştiği bu şehirde, çayla birlikte servis edilen dim sumlar oldukça meşhur. Char siu, kızarmış kaz, yumurtalı tart ve wonton eriştesi ile mutlaka denemeniz gereken tatlar arasında yer alıyor. 

 1. Mexico City, Meksika

taco

Listenin 6. sırasında bulunan Mexico City, hem cesur lezzetleri, hem de renkli sunumları ile ön plana çıkıyor. Enchiladas suizas, torta de tamal, taco, cochinita pibil ve pambazo ise en sevilen yemekler arasında gösteriliyor. Fasulye ve peynirle doldurulmuş mısır lapasından yapılan tlacoyo ise, Meksika'nın sokaklarında tadabileceğiniz yemekler arasında bulunuyor. 

 1. New York, ABD

New York pizza

Dünyanın dört bir yanındaki mutfak geleneklerinin karışımını bir arada sunan New York City, ince katlanabilir hamuru ve cömert malzemelerle hazırlanan New York tarzı pizzasıyla oldukça meşhur. Çavdarlı pastırma, New York usulü cheesecake, New York City simitleri ve hot dog ise mutlaka denemeniz gereken lezzet arasında yer alıyor. 

 1. Paris, Fransa

kruvasan

Romantik ortamı, mimarisi ve müzeleriyle ünlü olan Paris, Fransız gastronominin kalbi olarak biliniyor. Özellikle brasserieleriyle ünlü olan bu şehirde, taze bagetler, kruvasanlar, krepler son derece seviliyor. Ayrıca yolu Paris'e düşenlere escargot, confit de canard, steak frites, croque mansieur ve makaron gibi lezzetleri de denemeleri öneriliyor. 

 1. Tokyo, Japonya

nigiri sushi

Suşi restoranları, ramen mağazaları ve izakayaları ile öne çıkan Tokyo, ustaca sunumu ve mevsimlik malzemelerin kullanılmasıyla en lezzetli yemeklere ev sahipliği yapıyor. Özellikle yerel halk, taze deniz ürünleri ile hazırlanan nigiri suşisine bayılıyor. Oyakodon, tsukemen, shoyu ramen ve chankonabe ise deneyebileceğiniz diğer Tokyo lezzetleri arasında bulunuyor. 

 1. Milano, İtalya

risotto alla milanese

Listenin 10. sırasında ise tekrar İtalya'ya ancak bu kez Milano'ya gidiyoruz. Geleneksel Lombard mutfağının en iyilerini sunan bu şehir, zengin tatları ve doyurucu yemekleriyle ön plana çıkıyor. Şehrin simgesi olan risotto alla milanese ise hemen her yerde bulabileceğiniz lezzetler arasında. Ossobuco alla Milanese, Cotoletta alla Milanese, cassoeula ve busecca ise tatmanız gereken yemekler arasında bulunuyor. 

dünyanın en lezzetli şehirleri listesi

Listenin geri kalanına bakacak olursak;

 1. Venedik, İtalya
 2. Lizbon, Portekiz
 3. Sao Paulo, Brezilya
 4. Jakarta, Endonezya
 5. Buenos Aires, Arjantin
 6. Yeni Delhi, Hindistan
 7. Prag, Çek Cumhuriyeti
 8. Los Angeles, ABD
 9. Kyoto, Japonya
 10. İstanbul, Türkiye
 11. Viyana, Avusturya
 12. Cenova, İtalya
 13. Chicago, ABD
 14. San Francisco, ABD
 15. Selanik, Yunanistan
 16. New Orleans, ABD
 17. Londra, İngiltere
 18. Bolonya, İtalya
 19. St. Louis, ABD
 20. Madrid, İspanya

hünkar beğendi

Listenin 20. sırasında bulunan İstanbul hakkında, Taste Atlas ''İki kıtanın üzerinde yer alan tarihi bir şehir olan İstanbul, nefes kesen mimarisi, zengin kültürel tarihi ve eşsiz coğrafi konumuyla tanınır. İstanbul'un yerel yemek sahnesi, geleneksel Türk restoranları ve hareketli sokak yemeği satıcılarından oluşan hareketli bir kümedir. İstanbul'un geleneksel yemekleri cesur lezzetleri, cömert baharat kullanımı ve çeşitli mutfak etkileriyle ünlüdür.'' diyor. İstanbul'a gelenlere ise baklava, hünkar beğendi, beyti kebabı, döner kebabı ve midye dolma denemeleri öneriliyor.

Listeye giren ikinci şehrimiz ise, başkent Ankara. Ankara tavası, aspava, çoban kavurması, homaça ve orman kebabı gibi lezzetleriyle ön plana çıkan Ankara, listenin 98. sırasında yer alıyor.

Şunlara da göz atın;

 1. Dünyanın en iyi kahvaltıları
 2. Dünyanın en iyi kuzu yemekleri
 3. Dünyanın en iyi mantıları
 4. Dünyanın en iyi kahveleri
 5. Dünyanın en iyi sokak lezzetleri

Kaynakça

Lezzet Dergisi, tüm yayınlarını güvenilir kaynaklara dayandırır. Tüm yayınlar Lezzet Dergisi bünyesinde bulunan ya da danışmanlık alınan uzmanlar tarafından onaylanır. Doğru ve güvenilir bilgi sunmak için izlediğimiz sürece Lezzet Test Ekibi sayfasından ulaşabilirsiniz.
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo