Dünyanın En İyi Kahvaltıları Açıklandı: Listede Türkiye'den 10 Lezzet Var!

Dünyanın farklı lezzet duraklarını paylaşan Taste Atlas, bu kez dünyanın en iyi kahvaltılarını açıkladı. Listede Türkiye'den 10 lezzet de var. İşte, Taste Atlas'a göre dünyanın en iyi kahvaltıları:
Dünyanın En İyi Kahvaltıları Açıklandı: Listede Türkiye'den 10 Lezzet Var!
15 Mayıs 2024, 16:50

Dünyanın en geniş veri tabanlı gastronomi rehberi olan Taste Atlas, farklı ülkelerin lezzetlerini, coğrafi işaretli ürünlerini ve mekanlarını inceliyor. Hem kullanıcı, hem de profesyonel eleştirmenlerin verdiği puanlara göre listeler hazırlayan Taste Atlas, bu kez dünyanın en iyi kahvaltılarını açıkladı. Listeye Türk mutfağından 10 farklı kahvaltılık da dahil edildi. İşte, dünyanın en iyi kahvaltıları:

 1. Bougatsa

bougatsa

Kıymalı ve peynirli olmak üzere farklı çeşitleri olan bougatsa, dünyanın en iyi kahvaltılığı olarak seçildi. Yunan mutfağından yayılan bu yemeğin adı ise, Osmanlıca'da peynirle doldurulmuş börek anlamına gelen ''pogatsa'' kelimesinden türemiş. Tatlı ve tuzlu dolgularla hazırlanan bougatsa, Yunan böreği olarak da bilinir.

Bakınız; Bougatsa tarifi

 1. Roti Canai

roti canai

Malezya ve Tayland ile özdeşleşen roti canai, un, su, yumurta ve yağ ile hazırlanır. Kızartılmış gözleme olarak da bilinen bu yemek, ghee yağında pişirilir. Bazı ülkelerde muz ile birlikte servis edilir.

Bakınız; Roti canai tarifi

 1. Chilaquiles

chilaquiles

Dünyanın en iyi kahvaltıları listesinde üçüncü sırayı, Meksika mutfağından chilaquiles alıyor. Kızarmış tortilla parçalarının et ve sebzelerle birlikte kırmızı biber sosuna batırılmasıyla hazırlanan bu yemek, aynı zamanda bayat tortillaları değerlendirmenin bir yolu olarak da biliniyor. Yemeğin bölgelere göre farklı varyasyonları da bulunuyor. 

 1. Nan-e Barbari

nan-e barbari

İran'ın buğday bazlı mayalı gözlemesi olarak bilinen nan-e barbari, uzun oval bir şekle sahiptir. Tandır fırınlarda pişirilen bu yemek, haşhaş, susam veya çörek otu ile zenginleştirilir. 

 1. Zelnik

zelnik

Peynir, ıspanak, et, yumurta, lahana ve pırasa gibi farklı malzemelerle doldurulan zelnik, Kuzey Makedonya turtasıdır. Pişirmeden önce üzerine sıvı yağ ve tereyağı sürülen zelnik, sıcak olarak tüketilir ve yoğurtla birlikte servis edilir.

 1. Komplet Lepinja

komplet lepinja

Gözlemenin üzerine kalın krema ve yumurta eklenmesiyle hazırlanan lepinja, Sırbistan mutfağından dünyaya yayılmıştır. Kısa sürede pişirilen yemek, et suyu ile ıslatılır. 

 1. Kruvasan

kruvasan

Dünyanın en iyi kahvaltıları listesinde 7. sırada Fransız mutfağının vazgeçilmezi kruvasan yer alıyor. Hilal şekli verilen hamur, tereyağı ile zenginleştiriliyor. Dünyanın en popüler kahvaltılıklarından biri olan kruvasan, geleneksel olarak reçel veya çikolata ile sunulur.

 1. Jianbing

jianbing

Çin'de sabahın erken saatlerinde satışa sunulan jianbing, bir sokak yemeği olarak nitelendirilir. Maş fasulyesi unu, siyah fasulye unu veya buğday unundan yapılan krep, genellikle yumurta, biber sosu, fasulye ezmesi ve kuru üzüm sosu ile tatlandırılır. 

 1. Pão de Queijo

pao de queijo

Peynirli ekmek olarak tercüme edilen bu yemek, Brezilya mutfağıyla özdeşleşmiştir. Nişastalı toplara peynir ve süt eklenmeye başlamasıyla birlikte üretilen yemek, küçük porsiyonlar halinde sunuluyor.

 1. Katmer

katmer

Dünyanın en iyi kahvaltıları listesinde 10. sırada katmer yer alıyor. Taste Atlas'a göre katmer, ''çoğu yöre insanının güne kahvaltıyla başladığı bir mekandır; hatta Gaziantep'te sabahın erken saatlerinden öğlene kadar kahvaltıda katmer servisi yapan fırınlar ve kafeler bulunmaktadır. '' sözleriyle tanıtılıyor.

 1. Mercimek Çorbası

mercimek çorbası

Listenin 11. sırasında ise, yine Türk mutfağından mercimek çorbası bulunuyor. Sabah doyurucu bir kahvaltı yapmak isteyenlerin tercihi olan mercimek çorbası, kırmızı mercimeğin pişirilmesiyle hazırlanıyor. Özellikle lokantalarda oldukça popüler bir başlangıç yemeği olarak sunuluyor.

Listenin devamına bakacak olursak Türk mutfağından;

 1. 22. sırada menemen
 2. 25. sırada bal kaymak
 3. 37. sırada börek
 4. 42. sırada gözleme
 5. 65. sırada beyran çorbası
 6. 78. sırada Ramazan pidesi
 7. 86. sırada kuymak
 8. 92. sırada gül böreği yer alıyor.

Şunlara da göz atın;

 1. Taste Atlas'a göre en iyi Türk yemekleri
 2. Taste Atlas'a göre dünyanın en kötü yemekleri
 3. Taste Atlas'a göre dünyanın en ikonik restoranları
 4. Taste Atlas'a göre dünyanın en iyi sokak lezzetleri
 5. Taste Atlas'a göre Türk mutfağının en popüler mezeleri

Kaynakça

Lezzet Dergisi, tüm yayınlarını güvenilir kaynaklara dayandırır. Tüm yayınlar Lezzet Dergisi bünyesinde bulunan ya da danışmanlık alınan uzmanlar tarafından onaylanır. Doğru ve güvenilir bilgi sunmak için izlediğimiz sürece Lezzet Test Ekibi sayfasından ulaşabilirsiniz.
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo