Dünyanın En İyi Sokak Lezzetleri Belli Oldu: Türkiye'den 4 Yemek Var!

TasteAtlas, kullanıcıların ve eleştirmenlerin yaptığı puanlamaya göre, dünyanın en iyi 100 sokak lezzetini açıkladı. Listeye Türkiye'den 4 yemek dahil edildi. İşte, dünyanın en iyi sokak lezzetleri:
Dünyanın En İyi Sokak Lezzetleri Belli Oldu: Türkiye'den 4 Yemek Var!
27 Aralık 2023, 13:47

Gastronomi alanında kullanıcıların ve eleştirmenlerin yorumlarını dikkate alan ve geniş veritabanıyla listeler hazırlayan Taste Atlas, bu kez dünyanın en iyi sokak lezzetlerini açıkladı. Listenin ilk sırasındaki yemek 4.9 puan alırken, 100. sıradaki yemek 4.4 puana sahip. Listede Türkiye'nin sokak lezzetlerine de yer verildi. 

Dünyanın En İyi Sokak Lezzetleri

 1. Siomay

siomay

Siomay, koni şeklindeki balık köftesi, patates, lahana, tofu, yumurta ve acı kavunla yapılan, fıstık sosuyla servis edilen bir Endonezya yemeğidir. Özellikle öğrenciler tarafından tüketilen siomay, Endonezya'da günlük olarak tüketilen bir yemektir. 

 1. Batagor

batagor

Listenin ikinci sırasında da, Endonezya mutfağı yer alıyor. En ünlü atıştırmalıklardan biri olan batagor, Güneydoğu Asya'da çok popülerdir. Yapımında ton balığı, karides, uskumru gibi deniz ürünleri kullanılsa da, geleneksel olarak kıyılmış tenggiriden yapılır. Kızartma usulüyle pişirilir.

 1. Pastel de Nata

pastel de nata

Portekiz'in meşhur yumurtalı muhallebi tartı olarak bilinen bu lezzet, dünya çapında ünlüdür. Bir fincan kahve eşliğinde tüketilen pastel de nata, çok tatlı olmamalı, limon ve vanilya aroması içermemelidir. 

Tarif için; Pastel de nata

 1. Guotie

guotie

Listenin 4. sırasında guotie olarak da bilinen Çin'in jiaozi böreğinin tavada kızartılmış versiyonu bulunuyor. Yeşil soğan, zencefil, susam tohumu yağı, Çin lahanası gibi malzemelerle hazırlanan goutie, uzun ve düz bir şekle sahiptir. 

 1. Roti Canai

roti canai

Malezya, Endonezya, Tayland ve Brunei gibi ülkelerde tüketilen roti, un, su, yumurta ve yağ ile hazırlanan bir gözleme çeşididir. Roti hamuru tekrar tekrar katlanır ve çıtır bir dış katmana sahiptir. Pişirmek için, ghee yağı kullanılır. Hindistan'da da tüketilir. 

 1. Taco

taco

Dünyanın en iyi sokak lezzetleri listesinde 6. sırada yer alan taco, Meksika mutfağının ulusal yemeğidir. Aynı zamanda hem ülkemizde, hem de dünya çapında bilinen yemeklerden biridir. Tortilla ekmeğinin et, salsa, soğan, guacamole, peynir ve çeşitli sebzelerle doldurulmasıyla hazırlanır. Farklı çeşitleri de mevcuttur. 

Tarif için; Taco

 1. Krep

krep

Fransa'nın meşhur krepleri, Türk mutfağında kahvaltılık olarak sunulsa da, dünyanın birçok yerinde sokak lezzetleri olarak satılıyor. Buğday unu ile hazırlanan krepler, ince tavalarda pişirildikten sonra muz, çilek gibi meyvelerle zenginleştirilir.

Bakınız; Krep

 1. Carnitas

carnitas

Meksika ile özdeşleşen carnitas, genellikle domuz etiyle yapılan bir yemektir. Et, tamamen yumuşayana kadar kendi yağında kavrulur. Salsa, guacamole, limon gibi malzemelerle zenginleştirilir ve tortilla eşliğinde servis edilir. 

 1. Banh Mi

banh mi

Vietnam'ın sokak lezzetlerinden olan banh mi, bir sandviç çeşididir. Kıtır ekmek, et ve çeşnilerle hazırlanan bu sandviç, günümüzde sebzelerle zenginleştirilerek sunulur.

 1. Pierogi

pierogi

Doldurulmuş köfteler, Polonya'nın en sevilen yemeklerinden biridir. Her ailenin kendine özgü pierogi dolgusu vardır. Şefin hayal gücüne göre şekillenen pierogiler, tuzlu, tatlı veya baharatlı olabilir. En yaygın dolgular arasında lahana turşusu, patates, mantar, kıyma, soğan ve peynir bulunur. Tatlı versiyonlarında ise çilek ve yaban mersini gibi meyveler kullanılır. Pierogiler, Noel Arifesinde 12. yemek olarak servis edilir.

Dünyanın en iyi sokak lezzetleri listesinde;

 1. 25. sırada Maraş dondurması - Kahramanmaraş
 2. 27. sırada Döner kebap - Bursa
 3. 66. sırada Lahmacun - Gaziantep
 4. 71. sırada Tantuni - Mersin bulunuyor.

Şunlara da göz atın;

 1. Türkiye'nin sokak lezzetleri
 2. İtalya'nın sokak lezzetleri
 3. Taste Atlas 2023'ün en iyi yemekleri
 4. Taste Atlas dünyada en çok tüketilen peynirler
 5. Taste Atlas en popüler Türk tatlıları

Kaynakça

Lezzet Dergisi, tüm yayınlarını güvenilir kaynaklara dayandırır. Tüm yayınlar Lezzet Dergisi bünyesinde bulunan ya da danışmanlık alınan uzmanlar tarafından onaylanır. Doğru ve güvenilir bilgi sunmak için izlediğimiz sürece Lezzet Test Ekibi sayfasından ulaşabilirsiniz.
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo