Dünyanın En İyi Köfteleri Açıklandı: Listede Türk Mutfağından 10 Köfte Var!

Dünyanın en geniş veritabanlı gastronomi rehberi olan Taste Atlas, bu kez dünyanın en iyi köftelerini açıkladı. Listede Türk mutfağından 10 farklı köfte tarifi bulunuyor. İşte, dünyanın en iyi köfteleri:
Dünyanın En İyi Köfteleri Açıklandı: Listede Türk Mutfağından 10 Köfte Var!
17 Mayıs 2024, 16:05

Kullanıcıların ve eleştirmenleri verdiği puana göre, dünyanın en iyi yemeklerini listeleyen Taste Atlas, bu kez dünyanın en iyi köftelerini açıkladı. Listede Türk mutfağından 10 köfte bulunuyor. Üstelik, listenin ilk sırasında Türk mutfağının yöresel bir köftesi var. Gelin, dünyanın en iyi köfteleri listesini birlikte inceleyelim.

 1. Islama Köfte

ıslama köfte

Dünyanın en iyi köfteleri arasında ilk sırayı, Sakarya mutfağından ıslama köfte alıyor. Kıyma, soğan, baharat ve bayat ekmek karışımından oluşan bu köfte, ızgarada pişirildikten sonra ekmeklerin üzerine yerleştiriliyor. Ekmekler, et suyuna batırıldığı için ıslama köfte adıyla biliniyor.

Bakınız; Islama köfte

 1. Keftedakia

keftedakia

Listenin ikinci sırasında ise, kıyma, sığır eti, yumurta, galeta unu ve maydanoz ile hazırlanan Yunan mutfağından keftedakia bulunuyor. Özellikle Yunan pikniklerinde yer verilen bu köfteler, üzerine tereyağı ve limon suyu eklenerek tüketiliyor.

 1. Youvarlakia

youvarlakia

Listenin üçüncü sırasında yine Yunan mutfağından bir yemek var. Aslında youvarlakia, köfteli bir çorba çeşidi. Köftenin et suyu ve taze otlarla zenginleştirilmesiyle hazırlanan bu yemek, ekmekle birlikte sunulur ve ana yemek olarak tüketilir. 

 1. Polpette al Sugo

polpette al sugo

Domates soslu köfte olarak da bilinen bu yemek, İtalyan mutfağının sevilen lezzetlerinden biridir. Yapımında dana eti, süte batırılmış ekmek, parmigiano reggiano peyniri ve yumurta kullanılır. Tavada kızartılan köfteler, domatesli sosun içine alınarak pişirilir. 

 1. Klasik Köfte

klasik köfte

Listenin 5. sırasında Türk mutfağının vazgeçilmezi olan klasik köfte, bir diğer adıyla anne köftesi yer alıyor. Kıyma ve soğan ile hazırlanan bu köfteler, yörelere göre farklı çeşitlerde sunulabiliyor. Özellikle içine eklenen baharatlar, bölgeye göre farklılık gösteriyor. 

Bakınız; Klasik köfte

 1. Köttbullar

köttbullar

İsveç mutfağından köttbullar, en iyi köfteler listesinin altıncı sırasında yer alıyor. İsveç köfte adıyla da bilinen bu köfte, ülkemizde de çok seviliyor. Misket şekli verilen köfteler, tereyağında kızartıldıktan sonra, özel bir sosla birlikte servis ediliyor.

Bakınız; İsveç köfte

 1. Polpette

polpette

Kıyma veya dana eti ile hazırlanan polpette, İtalyan mutfağına ait bir köfte türü. Genellikle yumurta, sarımsak, maydanoz ve peynir ile zenginleştirilen bu köfteler, makarna ile servis edilir.

 1. Lübnan Usulü İçli köfte

içli köfte

Islatılmış bulgur buğdayı ile hazırlanan bu köfte, Lübnan'ın ulusal yemeği olarak kabul ediliyor. Özellikle kutlama yemeklerinde sunuluyor. İsteğe göre patates, bal kabağı veya domatesle doldurularak vejetaryen versiyonları da hazırlanabilir. 

 1. Albondigas en Salsa

albondigas en salsa

İspanyol mutfağıyla özdeşleşen bu köfte, dana eti karışımından hazırlanıyor. İçine galeta unu, maydanoz ve yumurta ekleniyor. Köftenin sosunda ise domates, sarımsak, zeytinyağı ve kırmızı biber kullanılıyor. Köfteler sosla buluşmadan önce, hafifçe kızartılıyor. Ardından soslanarak pişiriliyor. 

 1. Bun Cha

bun cha

Vietnam mutfağına özgü olan bu köfte, erişteli ızgara köftesi olarak da biliniyor. Hazırlanan köfteler, pirinç eriştesi, perilla yaprakları ve taze yeşillikler eşliğinde sunuluyor. 

akçaabat köfte

Türk mutfağından listeye girmeyi ba��aran diğer köfteler ise şu şekildedir;

 1. 12. sırada içli köfte
 2. 14. sırada İnegöl köfte
 3. 17. sırada İzmir köfte
 4. 20. sırada Akçaabat köftesi
 5. 37. sırada kadınbudu köfte
 6. 43. sırada sulu köfte
 7. 45. sırada Harput köftesi
 8. 46. sırada ekşili köfte yer alıyor.

Şunlara da göz atın;

 1. Dünyanın en iyi kahvaltıları
 2. Dünyanın en iyi kuzu yemekleri
 3. Dünyanın en iyi kahveleri
 4. Dünyanın en iyi domatesli yemekleri
 5. Dünyanın en iyi salataları

Kaynakça

Lezzet Dergisi, tüm yayınlarını güvenilir kaynaklara dayandırır. Tüm yayınlar Lezzet Dergisi bünyesinde bulunan ya da danışmanlık alınan uzmanlar tarafından onaylanır. Doğru ve güvenilir bilgi sunmak için izlediğimiz sürece Lezzet Test Ekibi sayfasından ulaşabilirsiniz.
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo