Bursa'nın Yöresel Yemekleri: Bursa Mutfağından 11 Meşhur Yemek Tarifi

Bursa'nın yöresel yemekleri nelerdir? Bursa'da hangi yemeklere yer verilir? İşte, İskender kebaptan süt helvasına, muradiye çorbasından inegöl köfteye Bursa'nın meşhur yemekleri ve 11 nefis yemek tarifi
Bursa'nın Yöresel Yemekleri: Bursa Mutfağından 11 Meşhur Yemek Tarifi
24 Nisan 2024, 17:19

Bursa'nın Yöresel Yemekleri

 1. İskender Kebap
 2. İnegöl Köfte
 3. Muradiye Çorbası
 4. Pideli Köfte
 5. Bursa Kebabı
 6. Cantık
 7. Etli Kereviz
 8. Kemalpaşa Tatlısı
 9. Kestane Şekeri
 10. Düğün Helvası
 11. Süt helvası

Marmara Bölgesi'nde yer alan Bursa, Türkiye'nin en kalabalık 4. şehridir. Turizmin canlanmasına büyük bir katkı sağlayan Bursa, yöresel ile ön plana çıkar. Osmanlı'nın ilk başkenti olan bu şehir, Uludağ'da bulunan kayak merkezi ile ünlüdür. Bursa mutfağında genellikle kebap ve etli yemeklere ağırlık verilir. Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan iskender, yörenin en meşhur yemeğidir. Kestane şekeri ve Kemalpaşa tatlısı da yörede ilgi gören tatlılar arasındadır. Peki, Bursa hangi yemekleri ile meşhur? Bursa'nın yöresel yemekleri nelerdir? İşte, Bursa'nın meşhur yemekleri:

 1. Muradiye Çorbası

muradiye çorbası

Yapımında tavuk, kabak, havuç, şehriye ve un kullanılan Muradiye çorbası; hem midelere, hem de göze hitap eden bir çorbadır. Başlangıç menülerinin vazgeçilmezidir.

Tarif için; Muradiye çorbası

 1. İskender Kebap

iskender kebap

Lezzeti, şık sunumu ve nefis sosu ile her zevke hitap eden iskender, Bursa'nın en meşhur yemeğidir. Tadı damaklarda kalan ev yapımı iskender tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

 1. İnegöl Köfte

inegöl köfte

İsmini Bursa'nın İnegöl ilçesinden alan bu köfte, uzun ve incedir. Baharatsız bir yemek olan inegöl köfte, kuzu ve dana eti karışımıyla hazırlanır.

Tarif için; İnegöl köfte

 1. Etli Kereviz Yemeği

etli kereviz yemeği

Etli kereviz yemeği de Bursa ile özdeşleşen yemekler arasında yer alır. Bol malzemesi, düşük kalorisi ve şık sunumuyla gönülleri fetheden bir yemektir. 

Tarif için; Etli kereviz

 1. Bursa Kebabı

bursa kebabı

Türk mutfağının en lezzetli kebap çeşitleri arasında kendine yer bulan Bursa kebabı, görünümü ile iskendere benzetilir. Fakat enfes tadı ile farkını ortaya koymuştur.

Tarif için; Bursa kebabı

 1. Pideli Köfte

pideli köfte

Pideli köfteyi diğer yemeklerden ayıran en önemli özellik, köftesinin kuru olmamasıdır. Şehrin en sevilen lezzetleri arasında yer alan pideli köfte tereyağlı sos ile birlikte sunulur.

Tarif için; Pideli köfte

 1. Cantık

cantık

Tatar mutfağının bir lezzeti olan cantık, Bursa'da da ilgi gören bir yemektir. Yumuşacık dokusu ve lezzetiyle en kalabalık sofralarda yerini alır. Tatar mutfağında kapalı bir şekilde sunulsa da, Bursa'da kıymalı harç hamurun üstüne eklenir.

Tarif için; Cantık

 1. Süt Helvası

süt helvası

Osmanlı mutfağından günümüze kadar ulaşan süt helvası, görünümü ile kazandibini andırır. Bursa'nın meşhur lezzetlerinden biri olan süt helvası hafifliği ile çok sevilen tatlılardan biridir. Ortalama 30 dakikada hazırlanır.

Tarif için; Süt helvası

 1. Kemalpaşa Tatlısı

kemalpaşa tatlısı


Şerbetli tatlılar arasında çok sevilen kemalpaşa tatlısı, ismini yörede bulunan Kemalpaşa ilçesinden almıştır. Bursa'ya gidildiğinde mutlaka denenmesi gereken tatlardan biridir.

Tarif için; Kemalpaşa tatlısı

 1. Kestane Şekeri

kestane şekeri

Yörenin en sevilen tatlılarından biri olan kestane şekeri, genellikle hediyelik olarak satılır. Siz de bu lezzeti mutfağınıza taşımak istiyorsanız, alışveriş listenize kestane, şeker ve vanilya eklemeyi unutmayın.

Tarif için; Kestane şekeri

 1. Düğün Helvası

düğün helvası

Genellikle düğün ve törenlerde ikram edilen düğün helvası, 'Bursa helvası' ve 'süt helvası' isimleriyle de bilinir. Özellikle iftar sofralarının vazgeçilmez tatlısıdır.

Tarif için; Düğün helvası

Bursa'da Gezilecek Yerler

Yolunuz Bursa'ya düşerse, gidip görmeniz gereken yerleri sizler için derledik.

 1. Uludağ Zirvesi
 2. Ulu Camii
 3. Koza Han
 4. Tophane Saat Kulesi
 5. Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri
 6. Cumalıkızık
 7. Muradiye Külliyesi
 8. Gölyazı
 9. Ağlayan Çınar
 10. Tirilye
 11. Oylat Kaplıcaları
 12. Atatürk Evi Müzesi

Şunlara da göz atın;

 1. Yöresel yemek tarifleri
 2. Çanakkale'nin meşhur yemekleri
 3. Balıkesir'in meşhur yemekleri
 4. Kahramanmaraş'ın yemekleri
 5. Adana'nın meşhur yemekleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo