Beyaz Çikolatalı Tarifler: Hafifliği ile Tadı Damağınızda Kalacak 14 Tatlı

Sütlü ve bitter çikolata göre daha hafif olan beyaz çikolata, tatlı yapımında sık sık kullanılan malzemelerden biridir. İşte, beyaz çikolata ile kolayca yapabileceğiniz birbirinden lezzetli 14 tatlı tarifi:
Beyaz Çikolatalı Tarifler: Hafifliği ile Tadı Damağınızda Kalacak 14 Tatlı
28 Eylül 2023, 16:43
Lezzet Trendleri

Kakao yağı, süt tozu ve şekerden yapılan beyaz çikolata, içinde kakao çekirdeği kullanılmadığı için tam olarak çikolata sayılmaz. Ancak hafifliği ve şahane lezzetiyle tatlı yapım��nda sıklıkla kullanılır. Şeker oranı diğer çikolatalara göre daha yüksek olduğu için, kullanıldığı tariflerde şeker miktarını azaltmak gerekebilir. Kurabiye, kek ve pasta hazırlarken tercih edilen beyaz çikolata ile hala ne yapacağınıza karar veremediyseniz, sizi böyle alalım. 

Beyaz Çikolatalı Tatlılar

 1. Beyaz Çikolata Şerbetli Frambuazlı Güllaç

beyaz çikolatalı frambuazlı güllaç

Ramazan ayında sık sık tüketilen, ancak hafifliği ile diğer aylarda da çok sevilen güllaç tatlısını hiç beyaz çikolata ile denediniz mi? Frambuaz ve gül suyu ile zenginleştirilen bu tatlıyı, videolu anlatımıyla kolayca hazırlayabilirsiniz.

 1. Beyaz Çikolatalı Ve Mangolu Crumble

beyaz çikolatalı mangolu crumble

Bir İngiliz tatlısı olan crumble'ı, mango, beyaz çikolata, un, tereyağı ve pudra şekeri ile kolayca hazırlayabilirsiniz. Crumble tatlısını servis etmeden önce üzerine antep fıstığı ve dondurma eklemeyi unutmayın.

 1. Beyaz Çikolatalı Turta

beyaz çikolatalı turta

Tabanında zencefilli bisküvi ve süt kullanılan, iç dolgusunda ise beyaz çikolata, yoğurt, jelatin ve krema kullanılan bu turtayı, frenk üzümü ve rendelenmiş çikolata ile süsleyebilirsiniz. 30 dakikada hazırlanan turtaları buzdolabında dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz.

 1. Beyaz Çikolata Topları

beyaz çikolata topları

Beyaz çikolata, süt tozu, vanilya ve pudra şekeri ile hazırlanan bu topların dışı hindistan cevizine bulanır. Özellikle davet sofralarında servis edilen beyaz çikolata toplarına kürdan batırarak sunumunuzu güzelleştirebilirsiniz.

 1. Beyaz Çikolatalı Kek

beyaz çikolatalı kek

Un, yumurta, tarçın ve damla çikolatası ile hazırlanan bu keki, krema ile seyreltilmiş beyaz çikolata sosuyla zenginleştirebilirsiniz. Sosunu dökmeden önce kekin ılımasını bekleyin.

 1. Beyaz Çikolatalı Parfe

beyaz çikolatalı parfe

Fransız mutfağıyla özdeşleşen parfe, beyaz çikolata, süt, yumurta sarısı ve hindistan cevizi sütü ile hazırlanır. Dışı çikolatalı krema ile kaplandıktan sonra, buzlukta en az 30 dakika bekletmek gerekir. Yeterince soğuyan tatlıyı, dilimleyerek servis edebilirsiniz. 

 1. Krokanlı Beyaz Çikolata Lokumları

krokanlı beyaz çikolata lokumları

Çay saatlerinde veya misafir ağırlarken sunabileceğiniz bir diğer tatlı ise, çikolata lokumlarıdır. Yapımında yalnızca 5 malzeme kullanılan bu tatlı, fındık krokan, krema ve beyaz çikolata karışımından oluşur. Özellikle akşamdan kalan kekiniz varsa, bu tatlıyı yaparak kekinizi değerlendirebilirsiniz.

 1. Beyaz Çikolatalı Çerezler

beyaz çikolatalı çerezler

Benmari usulü eriyen beyaz çikolatanın ceviz, badem, fındık, üzüm ve kuru meyvelerle buluşturulmasıyla hazırlanan bu atıştırmalıklar, buzdolabında soğuduktan sonra afiyetle yenir. 

 1. Beyaz Çikolatalı Mus

beyaz çikolatalı mus

Yalnızca 30 dakikada hazırlanan beyaz çikolatalı mus, yumurta, krema, beyaz çikolata ve şeker karışımından oluşur. Buzdolabında 2 saat soğutulduktan sonra, meyvelerle süslenerek servis edilir. 

 1. Beyaz Çikolatalı Frambuazlı Tart

beyaz çikolatalı frambuazlı tart

Tabanı yulaflı bisküvi ve eritilmiş tereyağından oluşan tart, beyaz çikolata, krema, jelatin ve antep fıstığı dolgusu ile doldurulur. Üzeri frambuaz ve mevsim meyveleri ile süslenebilir. 

 1. Beyaz Çikolatalı Mandalina

beyaz çikolatalı mandalina

Mandalina suyu, jelatin, beyaz şeker, yumurta sarısı ve mandalina jölesi ile hazırlanan bu tatlı, özellikle kış aylarında tadına bakmanız gereken tariflerden biridir. Hazırladığınız tatlıyı, mandalina salatası ile birlikte sunabilirsiniz.

 1. Beyaz Çikolatalı Bisküvi

beyaz çikolatalı bisküvi

Beyaz çikolatayı benmari usulü eriterek kurabiye ve bisküvileri süslemek için kullanabilirsiniz. Çayın yanına çok yakışan bu bisküviyi, pasta süsleri ile süsleyebilirsiniz.

 1. Beyaz Çikolata Soslu Cheesecake

beyaz çikolatalı soslu cheesecake

Tabanı yulaflı bisküviden oluşan beyaz çikolata soslu cheesecake, labne peyniri, krema ve vanilya dolgusu ile hazırlanır. Üzerine beyaz çikolata sosunu döktükten sonra antep fıstığı ve orman meyveleri ile süsleyebilirsiniz.

 1. Kuruyemişli ve Beyaz Çikolatalı Bar

kuruyemişli beyaz çikolatalı bar

Beyaz çikolata, yaban mersini, badem, yer fıstığı, fındık ve ceviz ile hazırlanan barlar, hem evde, hem de dışarıda yiyebileceğiniz atıştırmalıklardan biridir. Enerji barlarını hazırlarken kurabiye kalıplarını kullanarak şekil verebilirsiniz.

Şunlara da göz atın;

 1. Çikolatalı tatlı tarifleri
 2. Çikolatalı kurabiye tarifleri
 3. Çikolatalı kek tarifleri
 4. Waffle tarifleri
 5. Tartölet tarifleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo